Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Elon Musk o sukcesie Neuralink. Implant mózgowy działa, a kolejny pacjent czuje się dobrze
Fot. East News/ AFP

Elon Musk o sukcesie Neuralink. Implant mózgowy działa, a kolejny pacjent czuje się dobrze

23 sierpnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Elon Musk, miliarder i założyciel Tesli poinformował media, że kolejny pacjent z chipem mózgowym Neuralink czuje się dobrze, natomiast samo urządzenie działa znacznie lepiej, niż w przypadku pierwszego użytkownika.

Jak poinformował Reuters, drugi pacjent Neuralink Alex, który jest byłym technikiem samochodowym - doznał urazu rdzenia kręgowego, nie miał problemów z “cofaniem się nici" w przeciwieństwie do Nolanda Arbaugha, pierwszego pacjenta Neuralink.

Drugi pacjent nie miał problemów z "cofaniem się nici"

Chipy mózgowe to implanty , które są zaprojektowane tak, by umożliwić sparaliżowanym pacjentom korzystanie z urządzeń cyfrowych za pomocą impulsów mózgowych. Drugi pacjent nie miał problemów z “cofaniem się nici”, w przeciwieństwie do Nolanda Arbaugha, który był pierwszym pacjentem Neuralink. Otrzymał on implant w styczniu.

Jak się okazuje, malutkie druty implant u cofnęły się po pierwszej operacji u mężczyzny. Spowodowało to gwałtowne zmniejszenie elektrod, które mogły mierzyć sygnały mózgowe. Naukowcom udało się też u pierwszego pacjenta ustabilizować nici implantów.

Neuralink był przygotowany na takie komplikacje

Jak informowała agencja Reuters, Neuralink był przygotowany właśnie na takie komplikacje dzięki testom na zwierzętach. Firma informowała, że wdrożyła środki takie jak, chociażby większe unieruchomienie mózgu podczas operacji, oraz ograniczenie szczeliny między implantem a powierzchnią mózgu, by zapobiec podobnym problemom u kolejnego pacjenta.

Media informowały, że drugi pacjent Neuralink czuł się po operacji tak dobrze, iż kolejnego dnia już opuścił szpital. Obecnie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Firma Muska jest obecnie w trakcie testów implantu mózgowego

Przypomnijmy, że firma Neuralink - należąca do Muska jest obecnie w trakcie testów implantu mózgowego. Ma on pomóc osobom z urazami rdzenia kręgowego. Dzięki temu urządzeniu, pierwszy pacjent był w stanie grać w gry wideo, ale też przeglądać internet, publikować w mediach społecznościowych czy też poruszać kursorem na laptopie.

Póki co to urządzenie przeznaczone jest dla pacjentów z tetraplegią i innymi schorzeniami poważnie ograniczających ruch. W przyszłości ma być w stanie dekodować wiele jednoczesnych intencji ruchu, a także rozpoznawać intencje pisma odręcznego.

Czytaj też:

Ta witamina hamuje rozwój stwardnienia rozsianego. Pojawiła się szansa dla tysięcy Polaków

Mogą śmiało zastąpić cukier i słodycze. A mózg, kości, serce i wiele innych tylko nam za nie podziękują

Multitasking jest wyniszczający, ale pracodawcy go od nas oczekują. Jak wpływa na mózg?

Wybrano najlepsze i najgorsze diety 2024. Te stosuj, a pozostałych unikaj jak ognia
COVID-19 przybiera na sile. Takie objawy daje atakujący Polaków podwariant. Wrócą maseczki?
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko