Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Mózg

Mózg

Mózg

ADHD u dorosłych
15.03.2025 08:18 Sądzisz, że możesz mieć ADHD? Oto 6 głównych objawów u dorosłych

Pod tym względem dzieci mają lepiej. Dziś pedagodzy są wyczuleni na różne nietypowe zachowania już u przedszkolaków. Maluchy, u których podejrzewa się ADHD, stosunkowo szybko mogą uzyskać konsultację psychologiczną i dalej być poprowadzone już tak, jak tego wymagają. W przypadku dorosłych jest to o wiele trudniejsze. Dawniej nie wiedziano zbyt wiele o tym zaburzeniu, diagnozy nie były tak popularne. Rozbrykany chłopiec był taki, bo roznosiła go energia, zresztą „to chłopiec”. Zamknięta w sobie dziewczynka była po prostu nieśmiała, jak wiele dziewczynek. Musieli iść przez życie, zmagając się na każdym kroku z przeróżnymi trudnościami. Dziś, gdy dostęp do wiedzy jest tak szeroki, nagle odkrywają, że mają ADHD. Po czym to można poznać?

fobia społeczna - objawy, leczenie
24.02.2025 09:43 9 typowych objawów fobii społecznej. Sprawdź, czy masz ten problem

Lęk przed ludźmi, kołatanie serca, drżenie rąk to objawy, pozornie, ze sobą niezwiązane. Mają jednak wspólny mianownik. To zaburzenie, które zaczyna się zwykle w okresie dorastania i jeśli w porę nie zostanie wyłapane i leczone, może przyjąć postać chroniczną.Fobia społeczna, bo o niej mowa, niezwykle utrudnia życie, zarówno społeczne, jak i zawodowe. Zwiększa także ryzyko wszelkich uzależnień, gdyż pewne substancje mogą maskować przykre objawy. Zdaniem niektórych specjalistów jest to już choroba cywilizacyjna.

Zgnilizna mózgu, czyli uzależnienie od smartfona
11.01.2025 07:00 Zgnilizna mózgu. Oto nowa „choroba” cywilizacyjna

Trudności z koncentracją, brak motywacji do wykonania nawet podstawowych obowiązków, problemy w relacjach, ogólne zblazowanie – to mogą być objawy uzależnienia od smartfona. Zjawisko ma już nawet swoją nazwę.To „zgnilizna mózgu”. Intuicyjnie chyba każdy wie, o co chodzi. Bezmyślne przeglądanie mediów społecznościowych i przewijanie „rolek” to przecież idealny sposób na „odmóżdżenie”. Oxford Dictionary wskazał „brain rot” słowem roku 2024. 

nudnosci
02.01.2025 14:21 7 objawów guza mózgu. Nigdy ich nie przegap

Wczesne rozpoznanie guza mózgu może uratować Ci życie. Jakie objawy mogą na niego wskazywać? Oto 7 najczęstszych – jeśli się  pojawią, koniecznie odwiedź lekarza i wykonaj badania.Guzy mózgu rocznie są diagnozowane u ok. 1 osoby na 5 tysięcy, stanowiąc 9 proc. nowotworów u dorosłych i 20 proc. u dzieci. Ich najczęstsze przyczyny to urazy głowy, zakażenia wirusem HIV  i ekspozycja na chemikalia. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Jak rozpoznać tę  groźną chorobę? Oto 7 typowych objawów.

Pamięć, mózg, badania naukowe
30.12.2024 09:15 Czy komórki w naszym ciele mogą uczyć się i zapamiętywać, tak jak mózg? Naukowcy znają odpowiedź

Najnowsze badania z Uniwersytetu Nowojorskiego pokazują, że nasze ciało, podobnie jak mózg, ma możliwość zapamiętywania. Badacze dowiedli, że komórki w organizmie, poza centralnym układem nerwowym, mogą „uczyć się” i zapamiętywać pewne informacje. Czy właśnie przekroczyliśmy możliwości własnego ciała?

Krwiak mózgu: przyczyny, objawy
27.11.2024 11:26 Po tym poznasz krwiaka mózgu. Objawy powinny natychmiast zaalarmować

Krwiak mózgu to schorzenie bardzo groźne, które stanowi zagrożenie dla życia. Nie zawsze da się w porę zorientować, że to, co odczuwamy, może świadczyć właśnie o krwiaku. Są jednak pewne objawy, których nie należy bagatelizować i z którymi jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. 

ADHD u dorosłych
15.11.2024 10:57 Życie z ADHD nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy się jest już dorosłym człowiekiem

Świadomość społeczna na temat ADHD jest dziś dużo większa niż dawniej. Dzieci, które tego potrzebują, mają szansę na wczesną diagnozę, a także na odpowiednio dobraną terapię. A jak jest z dorosłymi?20, 30, 40 lat temu, mało kto zastanawiał się, czy przypadkiem jego dziecko nie wymaga trochę innego podejścia. „Łobuzujący” chłopiec był taki, bo roznosiła go energia, zresztą „to chłopiec”. Zamknięta w sobie dziewczynka – po prostu nieśmiała, jak wiele dziewczynek. Stereotypy. I tak szli przez życie, mierząc się z wieloma trudnościami, niemal na każdym kroku. Dziś, nagle, często przy okazji terapii z (pozornie?) innego powodu, ze zdziwieniem dowiadują się, że mają ADHD. I – co dalej? Opowiada nam Urszula Grzegorczyk, specjalistka pracująca Metodą Davisa z osobami z ADHD.

Dlaczego pamiętamy wydarzenia inaczej niż było naprawdę?
10.10.2024 13:12 Dlaczego pamiętasz pewne wydarzenia inaczej niż inni? Bo mózg tworzy ich trzy kopie

Ile razy zdarzyło się, że kiedy wspominasz jakieś wydarzenie z przyjaciółmi, okazuje się, że każdy ma swoją wersję tej historii? Właściwie czasem trudno dociec, jak było naprawdę! Okazuje się, że to zupełnie naturalne, bo po prostu tak pracuje ludzki mózg.Naukowcy odkryli, że pamięć o konkretnym wydarzeniu nasz mózg przechowuje w trzech kopiach, a każda z nich modyfikowana jest pod wpływem różnych okoliczności – np. emocji. Te wewnętrzne mechanizmy wpływają właśnie na to, co mózg przechowuje, a czego się pozbywa.

To pierwsze objawy guza mózgu. Nic sobie z nich nie robimy, a to poważny błąd
24.09.2024 15:56 To pierwsze objawy guza mózgu. Nic sobie z nich nie robimy, a to poważny błąd

Rozpoznanie guza mózgu nie jest proste. Często pierwsze objawy mylone są z innymi dolegliwościami. Warto jednak przyjrzeć się sobie i swoim bliskim, ponieważ szybka diagnoza jest niezwykle ważna. Według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza, a około 2300 chorych umiera. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia.

Znana aktorka walczyła z guzem mózgu. Od lat wmawiano jej, że to migrena
16.09.2024 10:13 Znana aktorka walczyła z guzem mózgu. Od lat wmawiano jej, że to migrena

Znana aktorka Adrianna Biedrzyńska w 2014 roku usłyszała diagnozę: guz mózgu. Lekarze dawali jej do trzech miesięcy życia, jednak walkę z chorobą wygrała i ma się dobrze. Dzieli się swoją historią z innymi, zachęcając do badań, które mogą uratować życie. Na oficjalnej stronie rządowej możemy przeczytać, że według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza, a około 2300 chorych umiera. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Mimo to ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia.

Elon Musk, Tesla
23.08.2024 14:14 Elon Musk o sukcesie Neuralink. Implant mózgowy działa, a kolejny pacjent czuje się dobrze

Elon Musk, miliarder i założyciel Tesli poinformował media, że kolejny pacjent z chipem mózgowym Neuralink czuje się dobrze, natomiast samo urządzenie działa znacznie lepiej, niż w przypadku pierwszego użytkownika.Jak poinformował Reuters, drugi pacjent Neuralink Alex, który jest byłym technikiem samochodowym - doznał urazu rdzenia kręgowego, nie miał problemów z “cofaniem się nici" w przeciwieństwie do Nolanda Arbaugha, pierwszego pacjenta Neuralink. 

dr n. med. Łukasz Wohadlo, nowotwór, przeruty, chirurg onkolog
22.07.2024 09:39 Które przerzuty są najgorsze? Wyjaśnia onkolog

Nowotwory mogą powodować przerzuty, czyli pojawiać się w innych miejscach, niż pierwotnie. Jedne z nich są szczególnie niebezpieczne. W swoich mediach społecznościowych opowiedział o nich dr n. med. Łukasz Wohadlo, chirurg onkologiczny z  Oddział Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej Szpitala św. Rafała w Krakowie.Dr n. med. Łukasz Wohadło prowadzi na Instagramie profil, który @chirurg_onkolog, który śledzi prawie 1,5 tys. osób. Lekarz opowiada tam o swojej pracy i rozwiewa wiele wątpliwości na temat nowotworów – ich przyczyn, objawów, leczenia i rokowań. Oto co miał do powiedzenia na temat najgorzej rokujących przerzutów.

ból głowy
16.07.2024 09:37 Ból głowy i samopoczucie jak po dobrej imprezie? To sygnały ostrzegawcze poważnej choroby

Czasami guzy mózgu nie dają żadnych objawów przez długi czas. Czasami jednak dają wyraźne sygnały, ale są one tak specyficzne, że trudno je rozpoznać. Jednym z nich może być samopoczucie podobne do tego, które mamy dzień po spożyciu większej dawki alkoholu. Ból głowy, osłabienie, ogólna nadwrażliwość — trudno uwierzyć, że to właśnie mogą być objawy bardzo poważnej choroby.

Zdrowy sen
04.07.2024 15:17 Ta jedna rzecz poprawi twoją pamięć i zmniejszy ryzyko demencji. Rób ją regularnie, a będziesz zdrowszy

Czasem wystarczy wprowadzić do naszego życia kilka prostych rzeczy, by poprawić naszą pamięć i stymulować mózg. Neurobiolodzy podkreślają, że zdrowie mózgu jest często pomijanym aspektem naszego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak jak zaznaczają, jego ochrona może potencjalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji. Neurobiolog i trenerka zdrowia psychicznego Rachelle Summers podzieliła się w mediach społecznościowych zdrowymi nawykami, do których wszystkich zachęca. Jednym z nich jest zdrowy sen.

Kristoffer Olsson, zakrzepy krwi w mózgu
16.04.2024 13:17 Znany piłkarz miał zakrzepy krwi w mózgu. 28-latek był w śpiączce

Kristoffer Olsson to szwedzki piłkarz - były zawodnik Arsenalu Londyn, FK Krasnodar oraz RSC Anderlecht. W reprezentacji Szwecji rozegrał 47 meczów. Ostatni raz w listopadzie 2023 r. z Estonią.  Obecnie Olsson dochodzi do zdrowia po tym, gdy zdiagnozowano u niego liczne zakrzepy krwi po obu stronach mózgu. Jak teraz się czuje 28-letni sportowiec?

Zdrowie, Alzheimer, mózg
05.04.2024 16:38 Ten czynnik może sprzyjać chorobie Alzheimera. Szczególnie narażona jest ta grupa wiekowa

Jest niemal niezbędnym elementem codziennego życia i powszechną reakcją naszego organizmu na wiele sytuacji, jednak w nadmiarze bywa bardzo szkodliwy. Według naukowców jego doświadczanie w średnim wieku może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera w późniejszym życiu. Nie bez znaczenia jest również płeć. Lekarze z Institute for Global Health w Barcelonie obserwowali zdrowie ponad 1,3 tys. osób, którzy początkowo byli wolni od Alzheimera, natomiast poszczególni członkowie ich rodzin chorowali. Lekarze chcieli sprawdzić, w jaki sposób doświadczany w ciągu życia stres, może wpływać na ryzyko zachorowania. Co wyszło z tych badań?