Wśród nowych technologii stosowanych endoprotezie plastyki stawu kolanowego jest system MyKnee. Według lekarzy ten precyzyjny zabieg zmieni oblicze ortopedii w przyszłości. Jak podkreśla dyrektor szpitala specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu – dr Paweł Pazdan, coraz nowocześniejsze i precyzyjniejsze metody obejmują kolejne grupy chorych.
To pierwsza taka operacja w Polsce. 71-letni pacjent z Łomży przeszedł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym z Białymstoku operację usunięcia guza mózgu przez oczodół. Lekarze dostali się do guza przez malutkie nacięcie w zmarszczce na powieki. Zobaczcie szczegóły.
Zdarza się, że codzienne dolegliwości, takie jak uczucie pełności czy nawracający ból brzucha ignorujemy, choć mogą mieć poważną przyczynę. Jeśli łatwo się do nich przyzwyczaimy, możemy nie zauważyć, że o pomoc woła chora śledziona. Wysyłane przez nią sygnały są na tyle subtelne, że możemy je przeoczyć.Śledziona przechowuje zwykle około 50 ml krwi. Ten niepozorny magazyn w razie potrzeby może uwolnić dodatkowe rezerwy, np. po urazie lub wypadku. W ten sposób może wspierać organizm w sytuacjach nagłej utraty i zapotrzebowania na krew.
Kilka dni temu 70-letni mężczyzna, William Bryan zmarł na stole operacyjnym podczas zabiegu. Jego rodzina podkreśla, że do tej tragedii doszło przez błąd lekarzy. Ci mieli pomylić śledzionę z wątrobą. Władze placówki, w której przeprowadzony został zabieg, opublikowały już oświadczenie.
Stan Borys od dłuższego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi. U muzyka stwierdzono udar niedokrwienny, który doprowadził z kolei do zaburzeń pola widzenia. Teraz Stan Borys po raz kolejny trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Co dokładnie się stało?
Wstrząsające zdarzenie w austriackim szpitalu. Lekarka pozwoliła swojej córce na udział w poważnym zabiegu. Jak twierdzi prawnik poszkodowanego, 13-latka wywierciła pacjentowi otwór w czaszce. Dodatkowo bulwersuje fakt, że obok stała jej matka – lekarka.
Niewiele osób wiedziało, że aktorka Magdalena Schejbal borykała się ze sporymi problemami ze zdrowiem. Kobieta miała tak poważny problem z kręgosłupem, że niestety nie obeszło się bez interwencji chirurgów. Po roku od operacji podziękowała personelowi medycznemu za pomoc.Choroby kręgosłupa to problem wielu Polaków. Są to bowiem jedne z najpowszechniejszych przypadłości, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Towarzyszący im ból utrudnia funkcjonowanie, a nieleczenie tego typu schorzeń może doprowadzić do ostateczności – operacji.
Jak donoszą lokalne media, w szpitalu w Gdańsku miał miejsce niecodzienny zabieg, w jakim nawet doświadczeni lekarze nie mieli jeszcze okazji brać udziału. Jedna z pacjentek, która trafiła pod opiekę tamtejszych medyków, miała 30-kilogramowego guza.
Syn zaczął krzyczeć i zobaczyłam, jak na szyi rośnie mu gula. W szpitalu lekarz spojrzał na zdjęcie rentgenowskie i powiedział, że kawałek portu urwał się i powędrował do tętnicy płucnej. I że konieczna jest operacja. Nigdy w życiu nie bałam się bardziej niż w tamtej chwili – wspomina Joanna Mastaj, mama dwóch chłopców z hemofilią. Trzy dni później towarzyszyła synowi w karetce, która wiozła go z Rzeszowa do Krakowa.– Pytasz, jak wygląda mój normalny dzień? Opowiem Ci o tyle, o ile w rodzinie dziecka z hemofilią jest w ogóle coś takiego, jak „normalny dzień" – mówi Joanna Mastaj. Jej starszy syn Artur ma siedem lat, Wiktor dwa i pół roku. Obaj mają hemofilię.
Ada Hyzopska już w czasie udziału w programie Top Model była w trakcie terapii hormonalnej przygotowującej ją do zmiany płci. Było to w 2022 roku - w programie obserwowaliśmy jej zmagania nie tylko z innymi uczestnikami Top Model, ale i z problemem, jakim było dla niej ciało i płeć, z którą się nie identyfikowała.
Traciłam wzrok, mowę, nie mogłam się ruszać. Karetka wiozła mnie z planu zdjęciowego do szpitala, a ja nie miała pojęcia, że pękł mi tętniak w mózgu. Jeden z czterech – wspomina Aldona Orman, aktorka. Dziś czeka na decyzję lekarzy, czy będzie potrzebna kolejna operacja.
Mieszkaniec Waszyngtonu oskarża szpital i dwóch chirurgów o usunięcie niewłaściwego narządu. Szpital nie chce się przyznać. To, kto ma rację, rozstrzygnie sąd. Poszkodowany złożył już pozew. Będzie ubiegał się o gigantyczną kwotę.– To był paskudny rok – mówi w rozmowie z USA Today 72-letni George Piano, opisując jak 6 grudnia 2022 roku w Centrum Medycznym Uniwersytetu Waszyngtońskiego Northwest wycięto mu niewłaściwy narząd.
Szpital im. prof. Adama Grucy w Otwocku, w którym Jarosław Kaczyński (prezes partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość) miał operowane kolano, dostał w ciągu pięciu lat 18,5 mln złotych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości – instrumentu finansowego, który miał wspierać ofiary przestępstw."Fundusz Sprawiedliwości to były wielkie pieniądze mające pomóc tym, których spotkała krzywda. Miały czynić dobro, a stworzyły ziobrowy fundusz wyborczy Suwerennej Polski. Zawłaszczyli je sobie politycy. Ten prywatny, złodziejski folwark rozrastał się pod okiem Jarosława Kaczyńskiego. Wszyscy ci, którzy uczestniczyli w tym procederze, powinni na zawsze zniknąć z życia publicznego. Natychmiast" — napisała na X wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej.Afera związana z możliwymi nieprawidłowościami w związku z wykorzystywaniem pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości wybuchła po posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS. Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości przez dwa lata nagrywał polityków Ministerstwa Sprawiedliwości, przekazując śledczym ok. 50 godzin nagrań.
To będzie pierwsza na świecie “spersonalizowana” szczepionka na najbardziej śmiertelną formę raka skóry, czyli czerniaka. Choć brzmi obiecująco, w Wielkiej Brytanii lekarze na razie pracują nad nią, przeprowadzając testy. Według BBC badacze wykorzystali tę samą technologię, co w obecnie używanych szczepionkach na COVID-19.Testy nowej szczepionki prowadzone są przez m.in. lekarzy z University College London, lecz nie tylko. Metoda testowana jest również przez medyków z innych krajów, w tym z Australii. Wszyscy chcą zebrać jak największą ilość wyników, sprawdzając, czy będzie można wdrożyć ją na większą skalę. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.
To z pewnością był przełomowy zabieg. Chirurdzy z NYU Langone Health dokonali nie lada osiągnięcia przeprowadzając pierwszą na świecie operację jednoczesnego wszczepienia nerki pochodzącej od genetycznie zmodyfikowanej świni, ale też mechanicznej pompy wspomagającej pracę serca.Pacjentka, 54-letnia kobieta borykała się z niewydolnością nerek oraz miała poważne problemy z sercem. Lekarze najpierw zdecydowali się na wszczepienie specjalnej pompy mechanicznej wspomagającej pracę serca. Później przeprowadzili zabieg transplantacji nerki oraz grasicy świni. Amerykańcy lekarze są dumni z przeprowadzonej operacji.
Joanna Kryńska, dziennikarka TVN 24 zdradziła niedawno, że przeszła operację usunięcia guza mózgu. W instagramowym wpisie zaapelowała, by nie bagatelizować absolutnie żadnych niepokojących objawów. Kryńska zdradziła też, jak obecnie się czuje. Wcześniej dziennikarka w wywiadach opowiadała, że bolała ją głowa. Bolała mnie regularnie prawa skroń, przez trzy minuty, co trzy godziny. Ból głowy był dziwny i niepokojący - mówiła Joanna Kryńska.
Pewien pacjent z Chin poskarżył się lekarzowi na przykre dolegliwości. Chodziło o zaparcia i niemożność oddania moczu. Temu wszystkiemu towarzyszył silny ból w okolicach miednicy. Lekarze byli ogromnie zaskoczeni, kiedy odkryli źródło problemu. Jabłka, klucze, klocki LEGO – lista dziwnych przedmiotów w ludzkim ciele jest długa, ale możliwe, że rzeczy, którą ujrzeli na prześwietleniu chińscy lekarze, jeszcze na niej nie było. Przedmiot na szczęście udało się wydobyć, a pacjent wrócił do domu. O jaką rzecz chodziło?
Odeszła mnie żona i jej rodzina. Moja rodzina też odeszła. Pierwszą reakcją mojej mamy było: „Zniszczyłaś mi życie!” – Agnieszka Kardas wspomina moment, gdy powiedziała bliskim, że czuje się kobietą. Nim nabrała 100 procent pewności, że nią jest, jako Krzysztof miała za sobą ciężkie depresje i próby odebrania sobie życia.Dziś jest już po operacji korekcji płci, która przebiegła z zagrażającymi życiu i zdrowiu komplikacjami. Ale jest szczęśliwa. „Pierwszy raz w życiu wreszcie czuję się w komplecie” – mówi w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky w podcaście Pacjenci.pl, który możecie posłuchać i zobaczyć na YouTube.