Pacjenci.pl Zdrowie psychiczne Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?
canva

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

29 maja 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Osobę kwalifikującą się do bycia osobowością borderline cechuje pesymizm, niestabilność emocjonalna i wysoka impulsywność. Dysfunkcja powoduje, że chory odczuwa silny lęk przed odrzuceniem i rozczarowaniem. Leczenie polega niekiedy na łączeniu psychoterapii z farmakoterapią, choć druga z wymienionych metod wciąż budzi wiele obaw. Czy słusznie? Jakie leki podaje się chorym na borderline? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą.

Farmakoterapia - to nie wystarczy

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda leczenia osób z borderline. Każdy przypadek jest inny, więc to, czy danej osobie powinno się podawać, czy też nie tego rodzaju leki, jest zawsze kwestią dyskusyjną. Niemniej farmakoterapia uznawana jest za jeden z filarów w leczeniu borderline.

By leczenie było skuteczne, konieczna jest psychoterapia, farmakoterapia i zmiana stylu życia. Zakresy są różnie potrzebne w konkretnych zaburzeniach. Mówiąc o chorobach, które mają mocne podłoże biologiczne — kluczem będzie farmakoterapia”. - powiedział psychiatra Adam Bełda.

Oddziaływanie farmakologiczne nie służy jednak do wyleczenia choroby. Jego celem jest wyłącznie zmiana nasilenia objawów dysfunkcji – np. napadów lękowych i gwałtownych zmian nastroju. Ma więc charakter doraźny.

Projekt bez nazwy (70).png

Zaburzenie osobowości typu borderline - jak się objawia i jak je rozpoznać?
Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę

Jakie preparaty stosuje się w leczenie osób z borderline?

„W przypadku pojawienia się objawów depresyjnych — stosuje się leki przeciwdepresyjne, psychotycznych — przeciwpsychotyczne, bardzo dużej chwiejności nastroju — stabilizujące nastrój. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu farmakoterapii w zaburzeniach osobowości”. - powiedział psychiatra Adam Bełda.

Leki przeciwdepresyjne mają za zadanie pomóc zwalczyć objawy lęku, depresji i wrogości. Osobom z borderline podaje się m.in. leki z grupy SSRI – ich celem jest stabilizacja nastroju. Skutki uboczne stosowania SSRI, mimo iż nie muszą się pojawić, to m.in.:

  • nieumiejętność odczuwania radości,
  • mniejszy apetyt,
  • duża potliwość,
  • mniejsze libido,
  • zaburzenia hormonalne.

Leki przeciwpsychotyczne podawane są pacjentom z objawami psychotycznymi lub impulsywnymi. Ich celem jest zniwelowanie wrogości i złości. Jeśli lek zostanie źle dobrany, może spowodować skutki uboczne m.in.:

  • zaburzenia pamięci,
  • wzrost masy ciała,
  • wysypka,
  • spadek lub wzrost libido,
  • zaburzenia pracy serca,
  • bóle głowy,
  • biegunki

Leki stabilizujące nastrój, czyli leki psychotropowe, mają za zadanie zniwelować gniew, wybuchowość czy drażliwość. Ograniczają też nadpobudliwość i stabilizują nastrój. Skutki uboczne, które mogą spowodować to m.in.:

  • uszkodzenie nerek,
  • wielomocz
  • obniżenie napędu psychoruchowego,
  • wzrost masy ciała,
  • zaburzenia pamięci.

Część badań pokazuje, że leki działają efektywnie na pewne grupy objawów. Racjonalne jest założenie, że u niektórych osób leki będą skuteczne, a u innych mniej. W związku z tym farmakoterapię należy bardzo skrupulatnie planować i monitorować. Jeśli pojawiają się objawy niepożądane - należy lek odstawić ”. - powiedział psychiatra Adam Bełda.

Czy stosowanie farmakoterapii może mieć negatywny wpływ na chorego?

Stosowanie farmakoterapii podczas leczenia zaburzenia borderline niesie ze sobą pewne ryzyko.

„Osoby z zaburzeniami osobowości mają duże ryzyko działań niepożądanych ze względu na fakt, że lekarstwa psychiatryczne działają na układy neuroprzekaźników w mózgu. Są to substancje, które pośredniczą w przekazywaniu informacji w układzie nerwowym ”. - powiedział psychiatra Adam Bełda.

Osoby z borderline nierzadko mają skłonności do uzależniania się od substancji psychoaktywnych. W związku z tym podawaniem im leków uspokajających może być ryzykowne – w ich przypadku szczególnie „groźne” mogą być pochodne benzodiazepin.

Farmakoterapię w leczeniu borderline stosuje się przeważnie w trudniejszych przypadkach. Podstawą leczenia jest długoterminowa psychoterapia, której celem jest uświadomienie chorego, jakie mechanizmy powodują, że odczuwa w ten sposób.

Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
10 ważnych faktów o depresji, które należy poznać!
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko