Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Furosemidum – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Furosemidum – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Furosemidum – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
pixabay.com

Furosemidum – charakterystyka leku

Furosemidum jest lekiem o działaniu moczopędnym, obniża także ciśnienie tętnicze krwi. Jako substancję czynną, lek zawiera furosemid, działa ona diuretycznie, powodując wzrost objętości wydalanego moczu. Furosemid hamuje zwrotne wchłanianie jonów sodu i chloru, dodatkowo jego działanie powoduje zmniejszenie napięcia ścian naczyń krwionośnych i spadek objętości krwi w żyłach, co przyczynia się do zmniejszenia wartości ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki tym właściwościom lek stosowany jest w procesie leczenia nadciśnienia tętniczego krwi.

Furosemidum – wskazania

Stosowanie Furosemidum jest wskazane w leczeniu:

  • obrzęków związanych z zastoinową niewydolnością krążenia, z marskością wątroby i chorobami nerek, gdy koniczne jest włączenie leków moczopędnych o silnym działaniu,

  • nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych,

  • hiperkalcemii (zbyt dużym stężeniu wapnia w organizmie), furosemid stosowany jest.

undefined

Furosemidum – dawkowanie

Należy stosować jak najmniejszą dawkę umożliwiającą uzyskanie pożądanego efektu terapeutycznego. Dla każdego pacjenta należy ustalić ją indywidualnie. W przypadku osób dorosłych początkowa dawka zalecana, podawana rano, wynosi najczęściej od 40 do 80 mg, czyli 1-2 tabletki na dobę. W miarę potrzeby dawkę początkową można zmniejszyć lub zwiększyć. Zawsze jednak decyduje o tym lekarz prowadzący.

W leczeniu przewlekłych obrzęków zaleca się podawanie od 40 mg do 80 mg furosemidu. W leczeniu ciężkich obrzęków maksymalna dawka dobowa wynosi 600 mg i powinna być podawana w 3 lub 4 dawkach podzielonych. W przewlekłej niewydolności nerek stosuje się niższe dawki dobowe – do 1,5 g. U dzieci i młodzieży zwykle stosuje się od 1 mg do 3 mg/kg masy ciała, raz na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż 40 mg na dobę, niezależnie od masy ciała dziecka.

W przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią przed zastosowaniem Furosemidum lub należy skonsultować się z lekarzem, który ustali potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem leku.

Furosemidum – skutki uboczne

Furosemidum może powodować następujące działania niepożądane:

  • zwiększenie stężenia kwasu moczowego,

  • zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (zwiększone pragnienie, bóle głowy, kurcze mięśni, tężyczka, osłabienie mięśni, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia pracy żołądka),

  • zaburzenia hematologiczne,

Furosemid jest ototoksyczny – może powodować przemijające lub nieodwracalne uszkodzenia słuchu, zwłaszcza w przypadku współistniejącej niewydolności nerek oraz u osób przyjmujących równolegle inne leki o podobnej toksyczności.

Ponadto mogą występować: nudności, wymioty, kurczowe bóle brzucha, biegunka, brak łaknienia, zaparcia, podrażnienie żołądka, żółtaczka, sporadycznie ostre zapalenie trzustki, bóle i zawroty głowy, niedociśnienie tętnicze krwi.

Tagi: