Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gastrolit – wskazania i dawkowanie u dzieci i dorosłych
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Gastrolit – wskazania i dawkowanie u dzieci i dorosłych

Gastrolit – wskazania i dawkowanie u dzieci i dorosłych
pixabay.com

Gastrolit – charakterystyka

Gastrolit to lek dostępny na receptę, stosowany w stanach niewielkiego odwodnienia organizmu u dzieci i dorosłych, np. w przebiegu ostrej biegunki. Jest to preparat elektrolitowy, zawierający:

  • chlorek sodu,

  • chlorek potasu,

  • wodorowęglan sodu,

  • wyciąg z rumianku,

  • glukozę.

Preparat ma postać proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie. Gotowy roztwór zawiera: 60 mmol/l Na+, 20 mmol/l K+,30 mmol/l HCO3-, 80 mmol/l glukozy. Jego całkowita osmolalność wynosi 240 mOsm /l.

Gastrolit – działanie

Doustne sole nawadniające (oral rehydration salts, ORS) to mieszanina elektrolitów (soli) i węglowodanów (glukozy), które są stosowane w terapii nawadniającej.

Aż do 75% ludzkiego ciała składa się z wody. Większość znajduje się w komórkach (przestrzeni wewnątrzkomórkowej), reszta w przestrzeni pozakomórkowej, na którą składają się naczynia krwionośne (przestrzeń wewnątrznaczyniowa) i przestrzenie między komórkami (przestrzeń śródmiąższowa). Odwodnienie występuje, gdy ilość wody opuszczającej organizm jest większa niż ilość wchłaniana. Jednymi z najczęstszych przyczyn utraty nadmiaru wody są biegunka i wymioty. W przeciwieństwie do czystej wody, ORS zawierają odpowiednie proporcja soli i cukru, odpowiadające temu, czego organizm potrzebuje do regeneracji.

Gastrolit – wskazania

Nawadnianie organizmu polega na przywracaniu równowagi poziomu elektrolitów, aby do tego doszło nie wystarczy przyjmowanie zwiększonej ilości wody.

Gastrolit stosuje się u niemowląt, dzieci oraz u osób dorosłych w celu nawodnienia organizmu w przebiegu biegunek. Utrzymujące się oddawanie płynnego lub półpłynnego stolca może być niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych, ponieważ przy każdym wypróżnieniu może zostać utracona znaczna ilość wody.

Dodatkowego nawodnienia wymagają także osoby poddawane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu oraz przebywające w wysokich temperaturach.

Gastrolit – dawkowanie

Zalecane dawkowanie Gastrolitu u niemowląt i dzieci do 3. roku życia to zazwyczaj od 50 do 100 ml/kg masy ciała w ciągu pierwszych 4 do 6 godzin biegunki, a następnie około 10 ml/kg masy ciała po każdym płynnym stolcu. Dzieci starsze powinny przyjmować 500 ml w ciągu pierwszych godzin trwania objawów, a następnie od 100 do 200 ml. Dorośli zaś od 500 ml do 1000 ml, a następnie ok. 200 ml.

Tagi: