Ile powinni spać seniorzy? Po tylu godzinach snu będziesz wypoczęty
Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Wywiera pozytywny wpływ na układ nerwowy, zapewnia też odpoczynek mięśni oraz sprzyja wyciszeniu. Może też wzmacniać odporność, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na działanie rozmaitych drobnoustrojów. Sen może gwarantować też odpowiedni poziom energii w ciągu dnia.
Niedawno uczeni w swoich badaniach postanowili skupić się na seniorach, sprawdzając, ile godzin powinni spać, by rzeczywiście ich organizm był wypoczęty. Odpowiedź może zaskakiwać.
Badanie sprawdziło, ile powinni spać seniorzy
Na długość snu wpływa wiele czynników, a w dużym stopniu zależy ono od wieku. Najmłodsze osoby potrzebują go znacznie więce j. Przykładowo niemowlę po urodzeniu musi spać aż do 18 godzin. Z kolei w przypadku osób dorosłych ta liczba będzie zdecydowanie mniejsza.
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge oraz Fudan University w Chinach zdecydowali się sprawdzić, jaka długość snu będzie dobra w przypadku osób starszych. W tym celu przeprowadzili badania obejmujące 500 tysięcy uczestników w przedziale wiekowym od 38 do 73 lat. Uczonym zależało na zweryfikowaniu, jak jakość snu może przełożyć się na kondycję psychiczną, ale też funkcje poznawcze badanych osób. Jak wykazały analizy, rekomendowana długość snu w przypadku tych osób, które ukończyły 65 życia to siedem godzin. Taka liczba snu może zapewnić seniorom dobry odpoczynek, ale też lepszy poziom koncentracji oraz dobre samopoczucie w ciągu dnia.
Co odpowiada za długość i jakość snu?
Za jakość i długość snu w dużym stopniu odpowiadają codzienne nawyki. Warto przede wszystkim pilnować stałych godzin kładzenia się spać, ale zadbać również o odpowiednie warunki do snu w naszej sypialni. Zdaniem specjalistów, idealna temperatura powinna mieścić się w przedziale od 16 do 19 stopni Celsjusza.
Bardzo ważne jest oczywiście pilnowanie naszego menu. Dietetycy odradzają zatem sięganie po ciężkostrawne potrawy, spożywane wieczorem. Lepiej unikać też napojów zawierających kofeinę.
Zdrowy sen, czyli jaki?
Zdrowy sen to taki, po którym budzimy się wypoczęci oraz pełni energii na kolejny dzień. By tak się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków: sen musi być odpowiednio długi i nieprzerywany. Z kolei nasze ciało powinno znajdować się we właściwej pozycji. Poza tym warto kłaść się spać oraz wstawać zgodnie z rytmem dobowym.
Niestety, coraz częściej nasz sen określany jest jako śmieciowy. Niestety, podobnie jak w przypadku byle jakiego jedzenia, który zaspokaja nam głód tylko na chwilę. Śmieciowy sen to pozorny odpoczynek, pozwalający nam przetrwać najbliższą dobę, lecz niestety w rezultacie wyniszcza organizm. I niestety, nawet jeśli w łóżku spędzimy całe osiem godzin, następnego dnia budzimy się mocno zmęczeni. A przecież sen jest bardzo istotny dla naszego organizmu.
Czytaj też:
Nawet 70 proc. osób mierzy się ze złym samopoczuciem z powodu zmiany pogody. Czym jest meteopatia?
"Nie siedź na kamieniu, bo dostaniesz wilka". Lekarz tłumaczy, co to właściwie znaczy