Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Śmierć małżonka to ogromny cios, ale nie wszystkim przysługuje renta wdowia. Te osoby jej nie dostaną
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.07.2024 07:11

Śmierć małżonka to ogromny cios, ale nie wszystkim przysługuje renta wdowia. Te osoby jej nie dostaną

ZUS, emeryt, wdowiec, renta wdowia
Fot. East News / Marek Bazak

Seniorom po śmierci małżonka grozi depresja. Gdy odchodzi mąż lub żona, znika nie tylko ukochana osoba, ale również znaczna część domowego budżetu. Emeryci nie dość, że nie mają z kim porozmawiać, to nie mają jeszcze pieniędzy na leki. Przeżywają życiowy dramat.

Wsparciem w takiej sytuacji ma być nowe świadczenie – renta wdowia, która ma wynosić nawet 9 tys. złotych. Niestety świadczenie nie będzie dostępne dla wszystkich. Niektórzy zostaną sami, bez partnerów i pieniędzy. Zapytaliśmy lekarza, czy w takiej sytuacji można popaść w depresję.

Depresja po śmierci małżonka i depresja z biedy to nie fikcja

Ból, brak pieniędzy na leki, samotność. Będąc seniorem łatwo popaść w depresję. Tym bardziej, że na problemy życiowe nakładają się zmiany degeneracyjne mózgu. Problem ten może dotyczyć nawet 400 tys. emerytów w Polsce, którzy po śmierci małżonka, żyją w ubóstwie. Czasami bywa tak, że z powodu braku pieniędzy targają się na własne życie.

– Pacjenci, jeśli byli w kilkudziesięcioletnim dobrym związku i owdowieli, przychodzą z zaburzeniami snu, albo delikatnymi lękowymi, ale nie od razu po śmierci partnera czy partnerki. Bo na początku mają dużo zajęć – formalności związanych z pochówkiem, a po pogrzebie spotykają się na stypie z całą rodziną. Potem, gdy wszyscy się rozjadą i okazuje się, że taka osoba nie ma dzieci i wnuków, albo mieszkają oni daleko – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Grzegorz Opielak, wieloletni szef szpitalnych oddziałów psychiatrii i psychogeriatrii, psychiatra z Centrum Terapii Dialog w Warszawie. – Wtedy pojawia się uczucie totalnej pustki i braku sensu życia – dodaje.

Lekarz zaznacza, że problemy finansowe to nie tylko kwestia pieniędzy, ale również zdrowej psychiki. Jak pokazują wyniki raportu European Consumer Payment Report Pulse 2024, opracowanego przez Intrum, długi, opóźnienia w płaceniu rachunków, brak pieniędzy na leki i brak oszczędności, mają negatywny wpływ na poczucie własnej wartości i zwiększają ryzyko zaburzeń lękowych i depresji.

Drobne pieniądze monety
Gdy w portfelu pusto, trudno cieszyć się życiem Fot. East News / Marek Bazak
Dziedziczenie emerytur i rent – procedury 13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy?

Wsparcie będzie, ale nie dla wszystkich. Komu nie przysługuje renta wdowia?

W czwartek, 27 czerwca, Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny podjęła ważną decyzję. Zostało wprowadzone nowe wsparcie finansowe dla wdów i wdowców w formie renty wdowiej. Wysokość tego świadczenia może wynosić maksymalnie 9815,52 zł

– Renta wdowia to odpowiedź na zagrożenie ubóstwem osób starszych. To wsparcie dla nawet 2 mln seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe – mówiła na konferencji prasowej dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przypomnijmy, że obecnie wdowiec lub wdowa może zachować własną emeryturę, albo zdecydować się na 85 proc. emerytury zmarłego małżonka – jest to tzw. renta rodzinna. Renta wdowia ma być bardziej korzystna, ponieważ ma pozwolić na pobieranie własnej emerytury i emerytury zmarłego. Jedno ze świadczeń ma być pobierane w pełni, inne w części. Niestety nie wystarczy być ubogim, zrozpaczonym wdowcem, aby dostać dodatkowe pieniądze.


Renty wdowiej nie otrzymają:

  • osoby, których małżonek pozostaje przy życiu (nawet jeśli znajduje się w ciężkim stanie i wiadomo, że nie wróci do zdrowia);
  • osoby bez prawa do emerytury, emerytury pomostowej, zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego, renty;
  • byli małżonkowie zmarłego, jeśli nie otrzymywali od niego alimentów.

Renty wdowiej nie otrzymają również osoby, które nie spełniają przynajmniej jednego z trzech dodatkowych warunków:

  • nie mają ukończonych 50 lat;
  • nie wychowują przynajmniej jednego dziecka uprawnionego do renty rodzinnej;
  • nie opiekują się przynajmniej jednym dzieckiem trwale niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub pracy.

Jak pomóc seniorowi po stracie bliskiej osoby?

Wsparcie seniora po stracie ukochanej osoby wymaga delikatności, empatii i uwagi. Bycie obecnym i słuchanie to podstawa, ponieważ czasem największym wsparciem jest po prostu bycie obok. Niekiedy niezbędna okazuje się pomoc w codziennych obowiązkach, np. w zakupach, gotowaniu czy sprzątaniu, czasem finansowa. Równie istotne jest wsparcie społeczne, czyli pomoc w utrzymywaniu kontaktów z rodziną. 

A kiedy zgłosić się z seniorem do psychologa? – Żałoba trwająca około roku jest uznawana w psychologii i psychiatrii za normę. Jeśli jednak się przedłuża, warto się temu przyjrzeć i skorzystać z pomocy – mówi Pacjentom mgr Anna Tulczyńska, psycholog. 

Ekspertka dodaje, że depresja jest najczęstszą przyczyną samobójstw. Około 40-80 proc. osób z depresją ma myśli samobójcze, a 15% chorych ginie śmiercią samobójczą. Jeśli senior mówi, że "zabije się", "nie chce mu się żyć", nie można tego ignorować.

– Myślenie o samobójstwie jest jednym z objawów depresji i większość chorych mówi o tym, że taka myśl się pojawia. Kiedy jednak stan jest coraz gorszy, chory już nie tylko myśli o samobójstwie, ale zaczyna je planować – tłumaczy.

 Zobacz też:

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Emeryt pracował na nią 62 lata

14. emerytury trafią jesienią na konta emerytów. Wiadomo, ile wyniosą “czternastki”

Emeryt gnębiony przez ZUS. Dali mu grosze, każą oddać krocie