Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jak można zarazić się bakterią Helicobacter pylori? Lekarz tłumaczy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.05.2024 07:58

Jak można zarazić się bakterią Helicobacter pylori? Lekarz tłumaczy

lek. med. Jacek Kowerzanow
Fot. lek. med. Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne

Helicobacter pylori stanowi najczęstszą przyczynę choroby wrzodowej, a ponadto jest głównym czynnikiem ryzyka raka żołądka. Bakterią tą zakażona jest większa część dorosłej populacji w naszym kraju, jednak nie u każdego pojawiają się objawy chorobowe. - W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow, gastroenterolog.

Jak można zarazić się Helicobacter pylori? Zapytaliśmy gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow. 

Helicobacter pylori - częsta przyczyna chorób żołądka

Helicobacter pylori jest bakterią gram-ujemną o spiralnym kształcie. Zasiedla błonę śluzową żołądka, a dzięki produkcji specyficznego enzymu - ureazy, świetnie radzi sobie w kwaśnym środowisku żołądka. Bakteria ta uszkadza błonę śluzową żołądka, przyczyniając się do rozwoju chorób. 

- Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

Bakteria ta wywołuje choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody trawienne czy zapalenie żołądka. Według danych, zakażenie Helicobacter pylori odpowiada za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.

Ponadto, Helicobacter pylori jest głównym czynnikiem ryzyka raka żołądka. Utrzymująca się, długotrwała infekcja powoduje stan zapalny, który może prowadzić do uszkodzenia komórek nabłonka i ich nieprawidłowego podziału, skutkując rozwojem zmian nowotworowych.

helicobacter pylori
Fot. Canva / Getty Images Signature
Horrendalne ceny za telewizję w szpitalach. Kogo na to stać? Skierowanie do sanatorium - jak uzyskać? Duże zmiany w skierowaniach na plus dla pacjentów

Jak można zarazić się Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo powszechne w społeczeństwie i dotyczy większej części dorosłej populacji w Polsce. Jednak nie u każdego pojawiają się dolegliwości. Należy podkreślić, że infekcja Helicobacter pylori nie jest jednoznaczna z wystąpieniem objawów chorobowych.

Do zakażenia Helicobacter pylori najczęściej dochodzi w wieku dziecięcym. Bakteria ta przenoszona jest drogą pokarmową - poprzez używanie tych samym sztućców, czy też pijąc z tej samej butelki, co osoba zakażona. Do infekcji może również dojść poprzez kontakt z zakażoną glebą lub wodą.

- Na szczęście w tej chwili mamy tendencję spadkową. W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.

Na infekcję Helicobacter pylori szczególnie narażone są osoby które:

 • nie dbają o higienę rąk, 
 • spożywają nieprzegotowaną wodę, 
 • nadużywają alkoholu,
 • palą papierosy.

W diagnostyce Helicobacter pylori wykorzystuje się następujące metody: 

 • gastroskopia z pobraniem wycinka ściany żołądka,
 • badanie przeciwciał w surowicy krwi,
 • badanie kału,
 • test oddechowy.

Objawy zakażenia Helicobacter pylori

Infekcja Helicobacter pylori nie u wszystkich powoduje dolegliwości, przez co większość nosicieli nie zdaje sobie sprawy z jej obecności w swoim organizmie. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo przez wiele lat, a pierwsze symptomy infekcji mogą pojawić się dopiero w momencie, kiedy uszkodzenia w obrębie błony śluzowej żołądka są już rozległe. 

Typowe objawy zakażania Helicobacter pylori to

 • bóle brzucha,
 • niestrawność,
 • uczucie pełności po posiłku,
 • wzdęcia,
 • zgaga,
 • nudności i wymioty,
 • brak apetytu,
 • zaburzenia wypróżniania, 
 • stan podgorączkowy.

W leczeniu zakażenia Helicobacter pylori stosuje się antybiotykoterapię. Kuracja zazwyczaj trwa około 14 dni. Po zakończeniu terapii, w niektórych przypadkach, zaleca się przeprowadzenie nieinwazyjnych testów diagnostycznych, aby potwierdzić brak obecności bakterii w organizmie. 

- Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnostyce oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia, możemy sobie z nią poradzić. Mówimy tu o szerokospektralnej antybiotykoterapii, która pozwoli nam pozbyć się bakterii - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.

Przeczytaj też: 

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Polecane