Jak można zarazić się bakterią Helicobacter pylori? Lekarz tłumaczy
Helicobacter pylori stanowi najczęstszą przyczynę choroby wrzodowej, a ponadto jest głównym czynnikiem ryzyka raka żołądka. Bakterią tą zakażona jest większa część dorosłej populacji w naszym kraju, jednak nie u każdego pojawiają się objawy chorobowe. - W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow, gastroenterolog.
Jak można zarazić się Helicobacter pylori? Zapytaliśmy gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow.
Helicobacter pylori - częsta przyczyna chorób żołądka
Helicobacter pylori jest bakterią gram-ujemną o spiralnym kształcie. Zasiedla błonę śluzową żołądka, a dzięki produkcji specyficznego enzymu - ureazy, świetnie radzi sobie w kwaśnym środowisku żołądka. Bakteria ta uszkadza błonę śluzową żołądka, przyczyniając się do rozwoju chorób.
- Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.
Bakteria ta wywołuje choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody trawienne czy zapalenie żołądka. Według danych, zakażenie Helicobacter pylori odpowiada za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.
Ponadto, Helicobacter pylori jest głównym czynnikiem ryzyka raka żołądka. Utrzymująca się, długotrwała infekcja powoduje stan zapalny, który może prowadzić do uszkodzenia komórek nabłonka i ich nieprawidłowego podziału, skutkując rozwojem zmian nowotworowych.
Horrendalne ceny za telewizję w szpitalach. Kogo na to stać? Skierowanie do sanatorium - jak uzyskać? Duże zmiany w skierowaniach na plus dla pacjentówJak można zarazić się Helicobacter pylori?
Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo powszechne w społeczeństwie i dotyczy większej części dorosłej populacji w Polsce. Jednak nie u każdego pojawiają się dolegliwości. Należy podkreślić, że infekcja Helicobacter pylori nie jest jednoznaczna z wystąpieniem objawów chorobowych.
Do zakażenia Helicobacter pylori najczęściej dochodzi w wieku dziecięcym. Bakteria ta przenoszona jest drogą pokarmową - poprzez używanie tych samym sztućców, czy też pijąc z tej samej butelki, co osoba zakażona. Do infekcji może również dojść poprzez kontakt z zakażoną glebą lub wodą.
- Na szczęście w tej chwili mamy tendencję spadkową. W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.
Na infekcję Helicobacter pylori szczególnie narażone są osoby które:
- nie dbają o higienę rąk,
- spożywają nieprzegotowaną wodę,
- nadużywają alkoholu,
- palą papierosy.
W diagnostyce Helicobacter pylori wykorzystuje się następujące metody:
- gastroskopia z pobraniem wycinka ściany żołądka,
- badanie przeciwciał w surowicy krwi,
- badanie kału,
- test oddechowy.
Objawy zakażenia Helicobacter pylori
Infekcja Helicobacter pylori nie u wszystkich powoduje dolegliwości, przez co większość nosicieli nie zdaje sobie sprawy z jej obecności w swoim organizmie. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo przez wiele lat, a pierwsze symptomy infekcji mogą pojawić się dopiero w momencie, kiedy uszkodzenia w obrębie błony śluzowej żołądka są już rozległe.
Typowe objawy zakażania Helicobacter pylori to:
- bóle brzucha,
- niestrawność,
- uczucie pełności po posiłku,
- wzdęcia,
- zgaga,
- nudności i wymioty,
- brak apetytu,
- zaburzenia wypróżniania,
- stan podgorączkowy.
W leczeniu zakażenia Helicobacter pylori stosuje się antybiotykoterapię. Kuracja zazwyczaj trwa około 14 dni. Po zakończeniu terapii, w niektórych przypadkach, zaleca się przeprowadzenie nieinwazyjnych testów diagnostycznych, aby potwierdzić brak obecności bakterii w organizmie.
- Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnostyce oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia, możemy sobie z nią poradzić. Mówimy tu o szerokospektralnej antybiotykoterapii, która pozwoli nam pozbyć się bakterii - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.
Przeczytaj też:
Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy