Jak prawidłowo się ważyć? Stosuj się do tych 6 zasad, a wynik będzie nieprzekłamany
Kontrolowanie wagi ciała powinno być takim samym nawykiem jak mycie zębów. Regularnie ważenie pomaga nie tylko w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale też jest konieczne w zapobieganiu chorobom przewlekłym. Waga i skład ciała są wskaźnikami umożliwiającymi ocenę ogólnego stanu zdrowia. Dziś tłumaczymy, jak prawidłowo się ważyć, by wynik był prawdziwy. O opinię poprosiliśmy eksperta.
Zasady prawidłowego ważenia
1. Nie waż się codziennie
Częste ważenie powoduje, że nadmiernie koncentrujemy się na ciężarze ciała. To sprawia, że obraz ciała jest gorszy, może to powodować także obniżenie poczucia własnej wartości i przyczynić się do powstania depresji. Poza tym w ciąga dnia wartość wagi ciała może się wahać i nie jest to nic niewłaściwego. Zazwyczaj wystarczy ważyć się nie częściej niż raz w tygodniu.
2. Waż się o stałych porach
Chaotyczne ważenie się powoduje, że za każdym razem wynik ważenia jest inny. Dlatego warto wybrać stałą porę dnia i trzymać się jej. Najlepszym momentem na sprawdzenie wagi jest poranek, po porannej toalecie.
3. Nie waż się po treningu
Waga ciała po intensywnym treningu będzie niższa. Lecz nie jest to waga, która będzie utrzymywać. Po tego rodzaju wysiłku tracimy dużą ilość wody. Wraz z nawadnianiem się wraca również woda i tym samym waga ciała rośnie.
4. Stawiaj wagę na równej powierzchni
Gdy waga stoi na nierównej powierzchni, odczyt może być nieprawidłowy. Dlatego zawsze najlepiej stawiać ją na równej i twardej powierzchni np. w łazience, gdzie ma dywanu lub drewna. \
5. Nie waż się w ubraniu
Najlepiej ważyć się bez ubrań i boso – ewentualnie tylko w bieliźnie. Jeśli ważymy się w ubraniu, warto odliczyć ich ciężar od wyniku, który pokazuje waga. Szczególnie warto o tym pamiętać, gdy podczas ważenia mamy na sobie ciężkie spodnie np. jeansy, bluzę lub sweter.
6. Bierz pod uwagę np. cykl menstruacyjny
Zarówno przed, jak i w trakcie okresu w organizmie gromadzi się woda. Ważenie się w tym momencie spowoduje, że wartość odczytu wagi będzie większa – nawet jeśli akurat jest się na diecie lub ćwiczyć.
Warto ważyć się regularnie
Monitorowanie wagi ciała powinno być nawykiem każdego dorosłego człowieka. Im większa świadomość na ten temat, tym więcej chęci, by dbać o styl życia i w razie potrzeby go modyfikować np. przez zmianę diety lub zadbanie o codzienną dawkę ruchu. Regularne ważenie ułatwia zaobserwowanie nagłych zmian wagi, które mogę być objawem choroby.
Co robić, by waga ciała był prawidłowa?
Przede wszystkim należy stosować zbilansowaną dietę i nie zaniedbywać aktywności fizycznej. Każda forma ruchu jest korzystna dla ciała, o ile jest dopasowana do możliwości ćwiczącego. Już nawet spacerowanie przez 30 minut dziennie ułatwia spalanie kalorii i obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia lub cukrzycy.
„ Jeżeli więc chcemy utrzymać nasz organizm w dobrej formie, powinniśmy wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe na co dzień, a nie tylko jako okresowy plan. Musimy zmienić styl życia i dobrać odpowiednią dietę dla siebie. Chodzi też o to, aby wiedzieć jakie ilości danego produktu dodawać, a nie żeby wszystkiego sobie odmawiać. Wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem. Nasza dieta ma być dla nas smaczna i przyjemna !”. – powiedziała Katarzyna Sobolewska, dietetyk kliniczny SASKAMED.