Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jęczmień - przyczyny powstawania, objawy, leczenie
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:30

Jęczmień - przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Jęczmień - przyczyny powstawania, objawy, leczenie
pixabay.com

Jak powstaje jęczmień?

Należy do najczęstszych schorzeń powieki, spowodowanych przez zakażenie bakteryjne (w zdecydowanej większości gronkowcem lub paciorkowcem). Powstaje na skutek zapalenia gruczołów powieki, przy czym zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęskowych jest przyczyną jęczmienia zewnętrznego, a jego objawy są mniej nasilone niż w przypadku jęczmienia wewnętrznego. Objawia się pojedynczą grudką na powiece, która zasycha, a po kilku dniach pęka, wydzielając przy tym ropną treść wzdłuż zewnętrznej krawędzi powieki. Natomiast w przypadku jęczmienia zewnętrznego przyczyną jest zapalenie gruczołów tarczkowych, które przybiera postać małego, żółtego, ropnego guzka po wewnętrznej stronie powieki i zwykle ustępuje samoistnie po zaledwie kilku dniach.

Sam proces powstawania jęczmienia nie jest zbyt skomplikowany. Początkowo na brzegu powieki pojawia się zaczerwienienie, które może objawiać się lekki bólem i swędzieć. Następnie zaczerwienienie zaczyna przybierać coraz większe rozmiary i przekształca się w wypełnioną ropą krostę. Należy pamiętać, że jeśli jęczmienie pojawiają się na naszych powiekach stosunkowo często, mogą wskazywać na nieleczoną cukrzycę – warto więc monitorować częstotliwość ich występowania. Za najczęstsze przyczyny powstawania jęczmienia uważa się źle dopasowane kosmetyki lub nieodpowiednie zmywanie makijażu w okolicach oczu, noszenie soczewek kontaktowych, łojotokowe zapalenie skóry i trądzik. Powstawaniu jęczmieni sprzyjać mogą alergie oczne, nieodpowiednio skorygowana wada wzroku, a także osłabiona odporność organizmu.

Jęczmień – objawy i skutki

Zanim na powiece pojawi się swędząca i piecząca grudka za objawy jęczmienia uznaje się charakterystyczny obrzęk, ból i zaczerwienienie brzegu powieki, obecność wydzieliny ropnej, która może wydostawać się na zewnątrz wzdłuż rzęs oraz w okolice pod powieką. Mogą pojawić się również łzawienie i światłowstręt. Niekiedy jęczmień powstaje również w skutek niedokładnego demakijażu, w wyniku czego może dojść do zatkania ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do stanu zapalnego powieki. Głównym działaniem, które może uchronić nas przed nawracającym jęczmieniem jest odpowiednia higienę powiek i okolic oczu. Istnieją specjalnie płyny i chusteczki, którymi można oczyścić oko w sposób profesjonalny i bezpieczny.

Czy jęczmień można leczyć?

Istnieje wiele domowych sposobów, które pozwolą usunąć jęczmień. Warto zapamiętać, że powstałej grudki nie można przekłuwać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wycieku wydzieliny i jej rozprzestrzenienia na całą powiekę, co spowodowałoby zainfekowanie również innych okolic. Zaleca się masowanie oraz ogrzewanie powieki. W tym celu można wykorzystać ciepłe kompresy z rumiankiem lub zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu maseczki, które można nabyć w aptece. Oprócz domowych sposobów istnieje również leczenie specjalistyczne. Polega przede wszystkim na stosowaniu miejscowym antybiotyków w postaci kropli lub maści zwalczających gronkowce. Rzadko zaleca się antybiotykoterapię doustną. Istotne jest, aby lekarz lub farmaceuta zadecydował o wyborze odpowiedniego środka, ponieważ okolice oczu uznaje się za wrażliwe. Niekiedy zaleca się również usuwanie rzęs, których mieszki włosowe są zakażone. Łagodzi to nieprzyjemne objawy oraz może przyspieszyć leczenie jęczmienia. Zazwyczaj samoistne gojenie jęczmienia trwa od kilku dni do dwóch tygodni. W przypadku powracających jęczmieni należy rozważyć zastosowanie antybiotykoterapii lub poszukać konkretnych przyczyn w postaci drobnoustrojów – w tym celu warto skorzystać z porady specjalisty.

Tagi: