Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kamień nazębny - czym jest i jak można go leczyć?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:32

Kamień nazębny - czym jest i jak można go leczyć?

Kamień nazębny - czym jest i jak można go leczyć?
pixabay.com

Czym jest kamień nazębny?


Co głównych składników kamienia należą substancje zawarte w ślinie, bakterie próchnicotwórcze razem z ich produktami przemiany materii, złuszczone komórki nabłonka, a także związki wapnia, fosforu i resztki pożywienia. Jego budowę charakteryzuje dużo większa twardość w porównaniu z płytką nazębna, z powodu czego, nie może być usunięty przy pomocy codziennych czynności higienicznych, takich jak mycie zębów szczoteczką oraz nicią. W zależności od tego, jakie substancje dostają się do jamy ustnej, kamień nazębny może mieć różny odcień. Najczęściej jednak jego kolor jest znacznie ciemniejszy od koloru zębów, co niekorzystnie wpływa na całą estetykę uzębienia. Zabarwienie kamienia może pogłębiać się na skutek spożywania kawy, czarnej herbaty oraz palenia papierosów. Co ciekawe, kamień nazębny powstaje nie tylko u ludzi, ale również u niektórych zwierząt, takich jak psy, koty i konie. Do powstawania kamienia nazębnego dochodzi stopniowo. Na początku nieusuwany osad posiada ciemniejsze zabarwienie w obrębie dziąseł. Może jednak dojść do powstawania kamienia pod dziąsłami, znacznie groźniejszego ze względu na możliwość skutkowania stanem zapalnym. Następnie – z biegiem czasu – może dojść do odsłonięcia korzeni zębów, powodujących nadwrażliwość na zimo lub ciepło. W przypadkach silnego zakamienienia okolic dziąsłowych, może dojść nawet do paradontozy i utraty zębów.

undefined

Domowe sposoby na kamień nazębny


Istnieją również domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów, do których najczęściej używa się naturalnych produktów, jednocześnie bezpiecznych dla naszych zębów. Jednym z dominujących sposobów jest wykorzystanie domową pastę do zębów bez fluoru, którą można zrobić przy pomocy octu jabłkowego. Posiada on właściwości przeciwpróchnicze, co zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego i chroni dziąsła przed licznymi chorobami. Domową pastę do zębów, zapobiegającą powstawaniu kamienia nazębnego można wykonać również mieszając sodę oczyszczaną z olejem kokosowym, których połączenie stanowi skuteczny środek antybakteryjny, a także wybiela zęby. Dobre efekty przynosi również stosowanie drożdży piwnych w połączeniu z solą oraz węgla aktywnego, mającego działanie antyseptyczne. Jego stosowanie stanowi jedną z najbardziej efektywnych metod w zwalczaniu kamienia nazębnego.

Kamień nazębny a profesjonalne metody leczenia


Efektywne usunięcie kamienia może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą piezoelektrycznych i magnetostrykcyjnych metod ultradźwiękowych. Jedną z najczęstszych metod usuwania jest tzw. skaling, polegający na rozbijaniu nalotu przy pomocy ultradźwięków. Zabieg polega na zastosowaniu specjalnej głowicy, dzięki której kamień jest usuwany z zęba, a następnie wypłukiwany. Ze względu na specyfikę zabiegu wyróżnia się skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Kolejnym zabiegiem jest piaskowanie, które stosuje się w celu usunięcia przebarwień obecnych na zębach oraz wyrównania płytki. Uznaje się je za zabieg higienizacyjny, który polega na usunięciu przebarwień, osadów i drobin kamienia nazębnego pozostałych w jamie ustnej po dokonanym skalingu. Polega ono na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin wodorowęglanu sodu, erytrytolu i glicyny. Podczas zabiegu pacjent wypluwa charakterystyczną, dość słoną ciesz a cała higienizacja jest praktycznie bezbolesna i trwa około 30 minut.

Tagi: