Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ketokonazol – skład, wskazania, przeciwwskazania
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:24

Ketokonazol – skład, wskazania, przeciwwskazania

fot. pixabay.com

Ketokonazol – opis preparatu 

Ketokonazol to leczniczy preparat przeciwgrzybiczy do stosowania ogólnoustrojowego w stanach zakażeń grzybiczych. Dostępny jest w aptekach na receptę, ma postać tabletek zawierających 200 mg substancji czynnej o tej samej nazwie. Opakowanie leku zawiera 10 lub 20 tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Ketokonazol można nabyć również w postaci maści (zawiera niższe stężenie substancji aktywnej w porównaniu do tabletek).

Skład leku Ketokonazol 

Jedna tabletka preparatu Ketokonazol zawiera 200 mg ketokonazolu (Ketoconazolum).

Substancja pomocnicza zawarta w leku to laktoza jednowodna.

Wskazania do stosowania preparatu Ketokonazol

Wskazaniem do zastosowania tabletek Ketokonazol jest obecność stanów grzybiczych wywołanych przez grzyby Candida (i inne). Preparat skutecznie leczy także przewlekłe stany grzybicze pochwy, zakażenia układu pokarmowego wywołane przez drożdżaki, a także zakażenia wewnętrzne skóry, włosów i paznokci wywołane przez dermatofity i drożdżaki (grzybica skóry i paznokci, silny łupież).

Dawkowanie preparatu Ketokonazol

Dawkowanie leku Ketokonazol jest ustalane przez lekarza indywidualnie, w zależności od rodzaju zakażenia i potrzeb pacjenta. Nie należy samodzielnie zmieniać zaleconej dawki ani zaprzestawać leczenia. W przebiegu zakażeń układu pokarmowego zaleca się stosowanie 200 mg na dobę, a w przypadku grzybicy pochwy 400 mg. Lek należy stosować podczas spożywania posiłku. Producentem preparatu Ketokonazol jest firma Polfarmex.

Tagi:
Polecane