Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Kiedy lepiej się rozstać? 5 uzasadnionych naukowo powodów
Fot. Shutterstock / DimaBerlin

Kiedy lepiej się rozstać? 5 uzasadnionych naukowo powodów

12 września 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Rozwód to jedna z najtrudniejszych decyzji, z jaką możemy się zmierzyć w życiu. Istnieją jednak sytuacje, które mogą stanowić uzasadnione powody do zakończenia związku. Naukowcy i psycholodzy wskazują 5 kluczowych czynników, które mogą pomóc w ocenie, czy nadszedł czas na rozwód. Jeśli zauważysz je w swojej relacji, poważnie ją przemyśl.

1. Ciągła krytyka

Ciągła krytyka jest jednym z najbardziej widocznych sygnałów, że relacja zaczyna się rozpadać. Psycholog John Gottman, specjalizujący się w badaniach nad związkami, wskazuje, że krytyka może prowadzić do stopniowego obniżania samooceny i niszczenia relacji.

Różnica między konstruktywną a krzywdzącą krytyką jest zasadnicza – pierwsza odnosi się do konkretnych zachowań, druga atakuje osobę. Przykład krzywdzącej krytyki to: “jesteś brudasem” , podczas gdy konstruktywna krytyka mogłaby brzmieć: "proszę, wytrzyj po sobie tę plamę”.

Ciągłe przytyki prowadzą do narastającej frustracji i emocjonalnego odizolowania od partnera, co często pogłębia konflikt. Kiedy krzywdząca krytyka staje się dominującym elementem związku, może być to sygnałem, że warto rozważyć rozstanie.

Choroba w natarciu. Tak dziś wygląda Bruce Willis
Wyczerpanie psychiczne może mieć wiele twarzy. Psycholog wskazuje 6 typowych objawów

2. Pogarda

Pogarda to jedno z najbardziej destrukcyjnych zachowań w relacjach międzyludzkich. Słownik języka polskiego definiuje pogardę jako " uczucie silnej niechęci , często połączone z poczuciem wyższości" . W praktyce przejawia się to lekceważeniem partnera, ignorowaniem jego zdania, a także poniżaniem go za pomocą przewracania oczami, sarkazmu, cynizmu czy drwin.

Pogarda najczęściej zaczyna się w głowie, gdy myślimy o partnerze np.: " Boże, jaki on jest głupi " . Wyrażanie takich myśli na głos, pogłębia konflikt, niszcząc wzajemne zaufanie i szacunek. Jeśli relacja zaczyna opierać się na wzajemnym braku szacunku, bardzo trudno ją naprawić. Rozwód w tej sytuacji może być konieczny, aby zacząć cieszyć się życiem na nowo.

3. Obojętność

Obojętność jest jednym z najsubtelniejszych, a jednocześnie najbardziej destrukcyjnych objawów kryzysu w związku. Często zaczyna się niewinnie – od braku wspólnych rozmów czy spędzania czasu razem. Z czasem partnerzy emocjonalnie oddalają się od siebie.

Przyczyny obojętności mogą być różne. Czasami obojętność jest narzędziem emocjonalnej manipulacji , może być wykorzystana do uzyskania kontroli. Niektórzy jednak unikają zaangażowania w relację, by uniknąć bólu.

Jeśli czujesz, że Twój partner oddalił się od Ciebie, starasz się, proponujesz terapię, a on Cię nadal ignoruje, warto rozważyć rozstanie. W związku każdy powinien czuć się potrzebny, kochany i ważny. Trwanie w relacji, w której brakuje tych elementów może prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego i dalszej alienacji.

Obojętność
Obojętność i ignorowanie partnera mogą zniszczyć każdy związek Fot. Shutterstock / Martin Novak

4. Przemoc fizyczna

Gdy w związku pojawia się przemoc fizyczna, lepiej nie odkładać rozstania na późnie j. Eksperci zalecają zdecydowaną reakcję już po pierwszym akcie agresji. Niestety wiele kobiet tkwi w przemocowych związkach, ponieważ nie widzą możliwości rozstania. Często odczuwają strach przed sprawcą, wstyd lub wierzą, że sytuacja się poprawi. Z danych Centrum Praw Kobiet wynika, że przemocy fizycznej w swoich domach doświadcza 800 tys. Polek rocznie.

Szukanie pomocy wśród profesjonalistów może pomóc w podjęciu decyzji o zakończeniu przemocowego związku i rozpoczęciu nowego, lepszego życia. Istotne jest to, aby nie wierzyć sprawcy, że się nie zmieni – takie zapewnienia to kolejne narzędzia przemocy.

Jesteś ofiarą przemocy domowej? Tutaj znajdziesz pomoc:
Ośrodek Pomocy Społecznej – znajdujący się w każdej gminie,
Policja – numer alarmowy 997 lub 112,
Prokuratura – można zgłosić przypadki przemocy,
Telefon wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym: 800 70 2222 (całodobowy),
Niebieska Linia: 22 668 70 00 (czynna codziennie od 12:00 do 18:00).

5. Przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna, choć trudniejsza do zauważenia niż przemoc fizyczna, może być równie bolesna. To forma przemocy, w której sprawca manipuluje emocjami ofiary , by zyskać nad nią kontrolę. Może objawiać się ignorowaniem, poniżaniem, stosowaniem szantażu emocjonalnego czy manipulacją. Sprawca przemocy psychicznej może inwigilować ofiarę, izolować ją od rodziny i przyjaciół, zabierać jej pieniądze.

Przemoc psychiczna może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe czy zespół stresu pourazowego (PTSD) . W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, aby odzyskać równowagę emocjonalną, zrozumieć swoje położenie i podjąć odpowiednie kroki.

Kiedy kryzys staje się sygnałem do rozwodu?

Nie każda trudność w związku oznacza, że trzeba się rozstać. Każdy związek przechodzi przez wzloty i upadki, a niektóre kryzysy można przezwyciężyć. Jednak badania pokazują, że osoby trwające w nieszczęśliwych małżeństwach są o wiele bardziej nieszczęśliwe niż osoby po rozwodzie.

Jeśli małżonkowie nie widzą szans na poprawę lub jej nie chcą, rozwód może być dobrą decyzją. Pamiętajmy, że każdy z nas zasługuje na miłość , szacunek i bezpieczeństwo w relacji.

Zobacz też:

Dr Monika Ksieniewicz-Mil o przemocy domowej. “Największą ofiarą są dzieci”

6 oznak, że jesteś w przemocowym związku. Jeśli Twój partner taki jest, uciekaj jak najdalej!

10 objawów zaburzeń lękowych. Jeśli je masz, odwiedź lekarza

Oto najlepszy syrop na przeziębienie dla całej rodziny. Wkrótce będzie jak znalazł
Znana jest przyczyna śmierci Gabriela Seweryna. Nowe ustalenia w sprawie
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko