Pacjenci.pl Żywienie Koktajl pestycydów w pomarańczach z Lidla i Biedronki. Badania fundacji Pro-Test
Fot. Canva/Jack Sparrow/Pexels

Koktajl pestycydów w pomarańczach z Lidla i Biedronki. Badania fundacji Pro-Test

20 lutego 2025
Autor tekstu: Marta Uler

Fundacja Pro-Test systematycznie bada żywność, która trafia do koszyków Polaków. Wyniki pomiarów rzadko kiedy są zadowalające. Ostatnio wzięto pod lupę pomarańcze kupione w dwóch najpopularniejszych dyskontach – w Lidlu i Biedronce.

Specjaliści od żywienia podkreślają, że w diecie powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw i owoców. Jednak w obliczu niektórych badań, można się zacząć zastanawiać, czy to na pewno jest słuszne.

Przebadali pomarańcze z Lidla i Biedronki

W naszym klimacie pomarańcze nigdy nie są tak smaczne, słodkie i soczyste, jak zimą. O tej porze roku sięgamy po nie naprawdę chętnie. W obliczu najnowszych badań wielu z nas się pewnie teraz nad tym zastanowi. Wykonała je fundacja Pro-Test, która systematycznie kontroluje jakość żywności, którą kupują Polacy.

Tym razem przebadano pomarańcze z Lidla i Biedronki pochodzące z Hiszpanii i Grecji. Wolelibyśmy nie wiedzieć, ile chemicznych środków ochrony roślin znaleźli laboranci w tych uwielbianych przez nas owocach. Jeśli jednak zależy nam na zdrowym odżywianiu, warto mieć świadomość w tej kwestii. Pomarańcze zostały przebadane pod kątem 538 pestycydów. Co się okazało?

Może zainteresuje Cię także: Miały być bio, a znaleźli w nich pestycydy. Jak tu ufać Lidlowi czy Biedronce?

Fot. Daniel Dan/Pexels
Krytyczny składnik dla osób po pięćdziesiątce. Tego organizm potrzebuje najbardziej
Dodatkowe 320 zł dla seniorów: wypłaty razem z emeryturą

Ile pestycydów znaleziono w owocach?

To, co zaskoczyło testerów, to odkrycie, że pomarańcze, które przyjechały do nas z daleka, były mniej zanieczyszczone pestycydami, niż rodzime jabłka. Często podkreśla się przecież, by kupować żywność jak najbardziej lokalną, właśnie dlatego, że nie musi być tak zabezpieczana (chemią), jak ta, która jedzie z daleka.

Jednak w ostatnim teście jabłek okazało się, że te z Lidla miały aż dziewięć różnych pestycydów, zaś jabłka z Biedronki – cztery. Natomiast w greckich pomarańczach z Biedronki wykryto pięć pestycydów, a w hiszpańskich pomarańczach z Lidla – trzy różne pestycydy. Eksperci z Pro-Test podkreślają przy tym, że w żadnej z badanych próbek pomarańczy ilości pestycydów nie przekraczały obowiązujących norm.

Czytaj także: Pestycydy w pomidorach z popularnych dyskontów. W których jest najwięcej chemii?

Fot. Pixabay/ Couleur

Jakie konserwanty znaleziono w pomarańczach?

W badanych owocach znaleziono nastepujące konserwanty:

  • imazalil – pestycyd stosowany w owocach podczas transportu. Działa on jak konserwant, zapobiega psuciu się pomarańczy. Jest to bardzo popularny i szeroko stosowany związek, właśnie w owocach cytrusowych. Jego pozostałości Pro-Test znalazła w pomarańczach z Biedronki, ale nie było go w pomarańczach z Lidla.

„Imazalil jest zaklasyfikowany jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. Badania na zwierzętach wykazały, że może powodować nowotwory wątroby. Ma też działanie endokrynne, co oznacza, że może zaburzać gospodarkę hormonalną, wpływając na układ rozrodczy”.

  • pirymetanil – powszechnie stosowany fungicyd, czyli środek do zwalczania chorób grzybowych. Znaleziono w próbkach owoców z obu sklepów. W żadnym przypadku nie przekroczono normy, ale w pomarańczach z Lidla związku było 238 razy więcej niż w pomarańczach z Biedronki.

„Pirymetanil działa toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki – czytamy na etykiecie produktu do oprysku roślin. A co z ludźmi? Badania pokazują, że może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny i płodność”.

  • 2-fenylofenol – środek konserwujący i przeciwgrzybiczy, szczególnie w ochronie skórki cytrusów przed pleśnią. Ten fungicyd nie jest dozwolony do stosowania w Polsce. Znaleziono go w pomarańczach z Biedronki.
  • spirotetramat – znajdował się w pomarańczach z Lidla. Jest to insektycyd stosowany w ochronie cytrusów przed szkodnikami ssącymi.

UWAGA
„Komisja Europejska obecnie zakazała stosowania spirotetramatu. Niestety dla konsumentów to nie oznacza, że pomarańcze, które kupią teraz, nie będą zanieczyszczone tym szkodliwym związkiem. Rolnicy mogą bowiem stosować go jeszcze do października 2025 roku”.

Ciekawy artykuł? Czytaj więcej podobnych: Lista najbardziej toksycznych warzyw i owoców na świecie. Najnowszy raport

Fot. Canva/Jovanmandic/Getty Images

Dobry sposób na pestycydy

Czy powinniśmy przestać jeść owoce, skoro są tak zanieczyszczone? Nie, pamiętajmy, że to wciąż ważny element zdrowej diety. Owoce dostarczają witamin, minerałów i błonnika. Mają też dużo cukru, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością , ale są na pewno bardzo dobrym zastępnikiem słodyczy.

Aby zminimalizować ryzyko spożycia pestycydów i konserwantów, warto dokładnie myć cytrusy przed jedzeniem, zwłaszcza jeśli planujemy wykorzystać ich skórkę. Najlepiej zacząć od opłukania owoców pod ciepłą, bieżącą wodą, a następnie wyszorować skórkę szczoteczką lub szorstką gąbką. Skuteczne może być także namoczenie cytrusów w roztworze wody z sodą oczyszczoną (na litr wody dodajemy łyżkę sody) przez około 15 minut, a potem dokładne spłukanie.

Innym sposobem na usunięcie pestycydów jest zanurzenie pomarańczy w roztworze wody z octem (proporcja 3:1) na kilka minut. Dla pewności można także sięgać po owoce ekologiczne, które nie są poddawane intensywnej chemicznej ochronie.

Źródło: pro-test.pl/testy/koktajl-pestycydow-w-pomaranczach-z-lidla-i-biedronki/

Czas obalić niebezpieczne tabu, czyli rozmowa o chorobach wenerycznych
Narkoza u dentysty dostępna na NFZ. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko