Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Zbierz w kwietniu na łące. Najlepsze dla stawów i serca
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 15.04.2025 08:08

Zbierz w kwietniu na łące. Najlepsze dla stawów i serca

Rośliny
Rośliny (Fot. Photo by yu shi on Unsplash)

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia - niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pola i łąki zamieniają się wówczas w naturalne apteki. A jednak tak się dzieje - wiosną na łąkach kwitnie tyle ziół, że spokojnie można zrobić z nich zapas na cały rok. Oto 5 leczniczych ziół, które warto zbierać w okresie wiosennym, a następnie - suszyć i szykować je sobie na zimę.

Jakie zioła zbierać w kwietniu?

W kwietniu pola i łąki zamieniają się w naturalną aptekę. Wiele niepozornych roślin, które rosną u naszych stóp, z powodzeniem może zastąpić specyfiki sprzedawane przez farmaceutów. Wystarczy tylko wiedzieć, co zbierać i w jaki sposób wykorzystać dary natury.

  • BABKA LANCETOWATA

Wśród roślin, które warto zbierać w kwietniu, na szczególną uwagę zasługuje babka lancetowata. Ta pospolita roślina, rozpoznawalna po charakterystycznych, lancetowatych liściach, kryje w sobie zaskakującą leczniczą moc. Bogactwo śluzów, garbników i flawonoidów sprawia, że babka lancetowata jest nieoceniona w łagodzeniu dolegliwości układu oddechowego. Syrop z niej przygotowany przynosi ulgę w kaszlu, chrypce i podrażnieniach gardła. Ponadto, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i ściągającym, babka lancetowata przyspiesza gojenie ran i otarć, a okłady z naparu łagodzą stany zapalne skóry.

  • MNISZEK LEKARSKI

Kolejnym wiosennym skarbem jest mniszek lekarski. Choć często traktowany jako chwast, mniszek to roślina o wszechstronnym działaniu. Jego żółte kwiaty i ząbkowane liście kryją w sobie flawonoidy, triterpeny i związki gorzkie, które wspierają pracę wątroby i dróg żółciowych, pobudzają wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie tłuszczów. Zawarte w nim flawonoidy mają działanie przeciwutleniające, chroniąc komórki przed uszkodzeniami, co również jest korzystne dla zdrowia serca. Mniszek działa również moczopędnie, pomagając organizmowi w usuwaniu toksyn. Młode liście mniszka, dodawane do sałatek, stanowią bogate źródło witamin i minerałów.

  • PODBIAŁ POSPOLITY

Wiosną pola i łąki zdobią również żółte kwiaty podbiału pospolitego. Ta roślina, choć ceniona za właściwości wykrztuśne i przeciwkaszlowe, wymaga ostrożności w stosowaniu. Zawarte w niej śluzy i garbniki łagodzą podrażnienia dróg oddechowych, jednak obecność alkaloidów pirolizydynowych w zbyt dużych ilościach mogą nam zaszkodzić.

  • BRZOZA BRODAWKOWATA

W kwietniu warto również zwrócić uwagę na brzozę brodawkowatą. Młode liście tego drzewa, bogate we flawonoidy, garbniki i saponiny, wykazują działanie moczopędne, wspomagając pracę nerek i usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Napar z liści brzozy może również przynieść ulgę w dolegliwościach reumatycznych i problemach skórnych.

  • PIERWIOSNEK LEKARSKI

Nieocenione w naturalnej apteczce są również delikatne kwiaty pierwiosnka lekarskiego. Ta roślina, zawierająca saponiny triterpenowe i flawonoidy, ceniona jest za właściwości wykrztuśne, ułatwiające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. Napary z pierwiosnka mogą również łagodzić nerwobóle i bóle głowy.

Dziś jest najsłodszy dzień w roku – Dzień Czekolady. Zjedz trochę – z korzyścią dla zdrowia Jedz przynajmniej raz w tygodniu. Działa jak tarcza na raka

Również chwasty wiosną potrafią zamienić się w prawdziwe skarby

Oprócz ziół leczniczych, wiosna obdarza nas również jadalnymi chwastami, które stanowią cenne uzupełnienie diety. Pokrzywa zwyczajna, znienawidzona przez dzieci i znana z parzących włosków, jest bogatym źródłem żelaza, witaminy C i innych składników odżywczych. Dodawana do zup, sałatek lub spożywana w postaci naparu, wzmacnia organizm i działa moczopędnie. Niektóre badania sugerują, że pokrzywa może mieć działanie przeciwzapalne, co może być korzystne w przypadku chorób serca związanych ze stanem zapalnym.

Gwiazdnica pospolita, roślina o delikatnych liściach i białych kwiatach, to kolejny chwast, którą warto włączyć do wiosennego menu. Bogata w witaminę C i sole mineralne, doskonale sprawdza się jako składnik sałatek i kanapek.

Polecamy: Czy można łączyć pomidora i ogórka? Produkty, które tworzą fatalny duet

Swoje miejsce w kuchni znaleźć powinien również zwyczajny, o charakterystycznym kwaśnym smaku. To roślina, która pobudza apetyt i działa lekko przeczyszczająco. Dodawany do zup i sosów, wzbogaca ich smak i wartość odżywczą. Należy jednak pamiętać o umiarze w spożyciu szczawiu ze względu na zawartość kwasu szczawiowego.

Również tasznik pospolity, rozpoznawalny po sercowatych owocach, to roślina, której młode liście można dodawać do sałatek. Tasznik jest bogaty w witaminy i sole mineralne, a w ziołolecznictwie ceniony jest za właściwości przeciwkrwotoczne.

Biała herbatka i jej zioła

Kiedy i jak zbierać zioła?

Kompletując zawartość naturalnej apteczki, należy przestrzegać kilku prostych zasad. To dzięki nim będziemy mieli pewność, że zioła i chwasty nam nie zaszkodzą, a ich kwiaty i liście pełne będą wartościowych składników. O tym należy pamiętać:

  • Zioła najlepiej zbierać w suche, słoneczne dni, po opadnięciu rosy.
  • Liście i ziele zbiera się przed kwitnieniem lub na początku kwitnienia.
  • Kwiaty zbiera się w pełni kwitnienia.
  • Korzenie zbiera się jesienią lub wczesną wiosną.
  • Zioła należy suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Stosując naturalne specyfiki, należy pamiętać, że w kwestiach zdrowia należy polegać przede wszystkim na wiedzy i doświadczeniu lekarzy. Warto skonsultować ze specjalistą chęć korzystania z ziół i chwastów.

Więcej: Polacy piją te zioła litrami. W Wielkiej Brytanii są zakazane

Pomijając aspekty zdrowotne, zielarstwo może okazać się również świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, który przy okazji pozwali odkryć nam bogactwo i piękno natury. Zbierając zioła i jadalne chwasty, możemy wzbogacić naszą dietę i domową apteczkę. Pamiętajmy jednak, aby zbierać rośliny z dala od zanieczyszczeń i stosować się do zasad prawidłowego zbioru i suszenia.

Źródła:

  1. "Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" Aleksander Ożarowski.
  2. "Wielka księga ziół" Leszek Jura.
  3. "Fitoterapia i leki roślinne" Eliza Lamer-Zarawska, Bożena Kowal-Gierczak, Jan Niedworok.
  4. "Dzikie rośliny jadalne Polski" Łukasz Łuczaj.
Ta czekolada jest najgorsza. Obniża nawet płodność
czekolada
Biała czekolada może powodować niepłodność.
Czekolada uchodzi za jedną ze zdrowszych wśród słodyczy. Zawiera magnez, teobrominę, flawonoidy i, jak wynika z licznych badań, korzystnie wpływa na nasz organizm. Przykładowo, wspomaga pracę układu nerwowego i dba o nasze serce. Więc gdzie jest „haczyk”?Cóż, czekolada czekoladzie nierówna. Te pozytywne właściwości można przypisać właściwie jedynie czekoladzie gorzkiej. A przecież w sklepach całe półki aż uginają się od różnych innych rodzajów czekolady. Jedna z nich ma taki skład, że nigdy nie powinniśmy po nią sięgać.
Czytaj dalej
Suplementy na zbicie kortyzolu. Co kupić w aptece?
Suplementy na obniżenie kortyzolu
Apteczne suplementy na kortyzol
Kortyzol to jeden z najważniejszych hormonów steroidowych wydzielanych przez ludzki organizm w odpowiedzi na stres. Jest produkowany w korze nadnerczy i kontrolowany przez specjalny układ w mózgu (podwzgórze–przysadka–nadnercza). Jego głównym zadaniem jest przygotowanie organizmu na sytuację walki lub ucieczki. Wzrost poziomu kortyzolu powoduje m.in. podwyższenie ciśnienia krwi, zwiększenie stężenia glukozy we krwi i tłumienie reakcji odpornościowej.Kortyzol, określany mianem „hormonu stresu”, nie jest naszym wrogiem. Dzięki niemu organizm jest w stanie szybko reagować na zagrożenie. Niestety, długotrwała ekspozycja na stres prowadzi do przewlekle podwyższonego poziomu tego hormonu, co niestety nie jest już dla nas dobre.
Czytaj dalej