Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Kolejne absurdalne przepisy. Tego nie będą mogli robić opiekunowie medyczni
Fot. matthiaszomer/Pexels

Kolejne absurdalne przepisy. Tego nie będą mogli robić opiekunowie medyczni

11 lutego 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

“Nie rozumiemy tych zmian. Nie rozumiemy powstałych przez to absurdów” – tak Bartosz Mikołajczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, komentuje nowy wykaz czynności zawodowych dla opiekunów medycznych. Oburzenie wydaje się jak najbardziej zrozumiałe.

Komisja Prawnicza zdecydowała, że nowy projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne nie wymaga dalszego rozpatrywania. To znaczy, że wkrótce zostanie przekazany do podpisania Ministrowi Zdrowia.

Rok opóźnienia, zignorowane uwagi zainteresowanych

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych określa zasady wykonywania 15 zawodów . W lutym zeszłego roku do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne.

Ponieważ jego przepisy miały wejść w życie w marcu 2024, okres konsultacji został skrócony. Mimo obszernego wykazu uwag, jakie zgłosili przedstawiciele zawodów wyszczególnionych w ustawie, aktualny p rojekt nie uwzględnia całkiem racjonalnych sugestii .

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia pracuje nad systemem „no-fault”. Co z odpowiedzialnością karną za błąd medyczny?

Pielęgniarka w Polsce może więcej. Pacjenci tego nie wiedzą. 11 lutego to Światowy Dzień Chorego
Ratownik medyczny zaapelował do Polaków. Nagranie powinien zobaczyć każdy z nas

Ostre słowa prezesa Mikołajczyka

Po zmianie opcji politycznej mieliśmy nadzieję na większą otwartość na dialog decydentów ze środowiskiem medycznym , na większą przejrzystość w tworzeniu prawa. Niestety, mimo kilku prób spotkań z Ministerstwem Zdrowia, by omówić zmiany, do rozmów nie doszło – mówi Bartosz Mikołajczyk.

opieka-Canva
Nowy wykaz ogranicza zakres czynności, jakie może wykonywać opiekun medyczny. Fot. Canva

Według prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych znacznie utrudni funkcjonowanie wielu placówek, zwłaszcza Domów Opieki Społecznej . Projektowane zmiany w wykazie mogą też sprawić, że wiele wykwalifikowanych osób straci pracę .
Czytaj także: Tak rząd chce pomóc najstarszym Polakom. Nowe przepisy wejdą w życie w 2026 r.

Absurdy w nowym wykazie

Nowy wykaz istotnie ogranicza zakres czynności, jakie może samodzielnie wykonywać opiekun medyczny. Zgodnie z projektowanymi zmianami opiekun nie będzie mógł samodzielnie karmić pacjentów . Żeby mógł to zrobić, będzie potrzebował zlecenia od lekarza , pielęgniarki lub położnej. To duży problem, bo w DPS-ach nie zawsze obecny jest cały personel medyczny. Czy to oznacza, że pacjenci pod okiem opiekunów powinni głodować?

karmienie-Freepik
Żeby nakarmić pacjenta, opiekun będzie potrzebował zlecenia od lekarza, pielęgniarki lub położnej. Fot. Freepik

Zlecenia będą wymagane również do wykonywania innych niezbędnych czynności przy pacjentach, m.in. do wymiany worków na mocz czy kroplówek . Wszystko to utrudni codzienną pielęgnację pacjentów, jak chociażby mycie czy przebieranie.

Czytaj także: Opieka pielęgniarki za dodatkową opłatą? Toruński szpital w ogniu krytyki

Opiekunowie medyczni, którzy podnieśli swoje kwalifikacje, by móc pobierać krew na potrzeby badań, również nie będą mogli dłużej tego robić . Dla wielu z nich oznacza to utratę pracy. Według prezesa Mikołajczyka wystarczyłoby przesunąć możliwość wystawiania zlecenia z pielęgniarki na diagnostę laboratoryjnego.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych na razie nie zamierza ustępować. Planowane są ponowne pytania w sprawie wykazu do Ministra Zdrowia.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Pijany pacjent zabił ratownika w Siedlcach. OZZRM apeluje do ministrów
Nie wzywaj pogotowia w tych sytuacjach. Zapłacisz karę
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko