Kolejne absurdalne przepisy. Tego nie będą mogli robić opiekunowie medyczni
“Nie rozumiemy tych zmian. Nie rozumiemy powstałych przez to absurdów” – tak Bartosz Mikołajczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, komentuje nowy wykaz czynności zawodowych dla opiekunów medycznych. Oburzenie wydaje się jak najbardziej zrozumiałe.
Komisja Prawnicza zdecydowała, że nowy projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne nie wymaga dalszego rozpatrywania. To znaczy, że wkrótce zostanie przekazany do podpisania Ministrowi Zdrowia.
Rok opóźnienia, zignorowane uwagi zainteresowanych
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych określa zasady wykonywania 15 zawodów . W lutym zeszłego roku do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne.
Ponieważ jego przepisy miały wejść w życie w marcu 2024, okres konsultacji został skrócony. Mimo obszernego wykazu uwag, jakie zgłosili przedstawiciele zawodów wyszczególnionych w ustawie, aktualny p rojekt nie uwzględnia całkiem racjonalnych sugestii .
Czytaj także:
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad systemem „no-fault”. Co z odpowiedzialnością karną za błąd medyczny?
Ostre słowa prezesa Mikołajczyka
– Po zmianie opcji politycznej mieliśmy nadzieję na większą otwartość na dialog decydentów ze środowiskiem medycznym , na większą przejrzystość w tworzeniu prawa. Niestety, mimo kilku prób spotkań z Ministerstwem Zdrowia, by omówić zmiany, do rozmów nie doszło – mówi Bartosz Mikołajczyk.
![opieka-Canva](https://images.iberion.media/images/origin/opieka_Canva_258736a04c.jpg)
Według prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych znacznie utrudni funkcjonowanie wielu placówek, zwłaszcza
Domów Opieki Społecznej
. Projektowane zmiany w wykazie mogą też sprawić, że
wiele wykwalifikowanych osób straci pracę
.
Czytaj także:
Tak rząd chce pomóc najstarszym Polakom. Nowe przepisy wejdą w życie w 2026 r.
Absurdy w nowym wykazie
Nowy wykaz istotnie ogranicza zakres czynności, jakie może samodzielnie wykonywać opiekun medyczny. Zgodnie z projektowanymi zmianami opiekun nie będzie mógł samodzielnie karmić pacjentów . Żeby mógł to zrobić, będzie potrzebował zlecenia od lekarza , pielęgniarki lub położnej. To duży problem, bo w DPS-ach nie zawsze obecny jest cały personel medyczny. Czy to oznacza, że pacjenci pod okiem opiekunów powinni głodować?
![karmienie-Freepik](https://images.iberion.media/images/origin/karmienie_Freepik_95d27ff2e1.jpg)
Zlecenia będą wymagane również do wykonywania innych niezbędnych czynności przy pacjentach, m.in. do wymiany worków na mocz czy kroplówek . Wszystko to utrudni codzienną pielęgnację pacjentów, jak chociażby mycie czy przebieranie.
Czytaj także: Opieka pielęgniarki za dodatkową opłatą? Toruński szpital w ogniu krytyki
Opiekunowie medyczni, którzy podnieśli swoje kwalifikacje, by móc pobierać krew na potrzeby badań, również nie będą mogli dłużej tego robić . Dla wielu z nich oznacza to utratę pracy. Według prezesa Mikołajczyka wystarczyłoby przesunąć możliwość wystawiania zlecenia z pielęgniarki na diagnostę laboratoryjnego.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych na razie nie zamierza ustępować. Planowane są ponowne pytania w sprawie wykazu do Ministra Zdrowia.
Źródło: rynekzdrowia.pl