Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > ZUS rozsyła listy do seniorów. Treść jest bardzo ważna, nie wyrzucaj
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 15.04.2025 17:23

ZUS rozsyła listy do seniorów. Treść jest bardzo ważna, nie wyrzucaj

ZUS rozsyła listy do seniorów. Treść jest bardzo ważna, nie wyrzucaj
fot. shutterstock/Remigiusz Gora

Emeryci i renciści otrzymują już niezwykle ważne listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Korespondencja jest niezwykle ważna i pod żadnym pozorem nie wolno jej wyrzucać. Wewnątrz znajduje się decyzja o przyznaniu trzynastej emerytury, ale też istotne ostrzeżenie. Okazuje się bowiem, że pewna grupa seniorów będzie zmuszona do oddania pieniędzy. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Seniorzy dostają listy od ZUS-u. Co w nich jest?

W kwietniu wielu emerytów i rencistów otrzymało trzynastą emeryturę. Jest to dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości 1878,91 zł brutto. Środki te zostały przekazane wraz z comiesięczną emeryturą lub rentą, przelewem bankowym albo przekazem pocztowym. List, który osoby starsze otrzymały od ZUS-u, informuje nie tylko o kwocie brutto trzynastki, ale zawiera też szczegółowe wyjaśnienia dotyczące potrąceń - zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej.

- Tę kwotę pomniejszymy o zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej - informuje ZUS.

Nie 26, ale o 9 dni więcej urlopu w 2025 roku. Efekt zmian w Kodeksie na plus HIV - zagrożenie, które lekceważymy. Ekspertka ostrzega, by nie czekać na szczepionkę

Odwołania do ZUS. Tak wygląda procedura

Seniorzy, którzy nie zgadzają się z wysokością przekazanej im trzynastki, nie muszą pozostawać bierni. Mogą odwołać się do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych - za pośrednictwem ZUS, w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Dokument można złożyć osobiście, wysłać pocztą lub podyktować do protokołu w placówce ZUS.

Projekt bez nazwy (15).png
fot.southworks/canva, Ta grupa seniorów będzie musiała oddać pieniądze

Należy pamiętać o tym, że odwołanie powinno mieć osobisty podpis świadczeniobiorcy lub pełnomocnika. Nie wolno też przegapić terminu, ponieważ skutkuje to uprawomocnieniem się decyzji i brakiem możliwości jej zaskarżenia.

Ci seniorzy będą musieli zwrócić trzynastą emeryturę. Wiele osób jest w szoku

- Jeżeli okaże się, że na 31 marca 2025 r. nie miała Pani/Pan prawa do świadczenia, z którego tytułu wypłacono dodatkowe roczne świadczenie pieniężne lub nie przysługiwała wypłata tego świadczenia, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - jako nienależnie pobrane - będzie podlegało zwrotowi – możemy przeczytać w piśmie, które otrzymują seniorzy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Ten fragment dotyczy m.in. osób, które pobierają rentę lub wcześniejszą emeryturę i dorabiają, przekraczając ustalone limity dochodów. Jeśli na dzień 31 marca nie przysługiwało im prawo do wypłacanego świadczenia, będą musieli oddać trzynastkę. To samo może również spotkać osoby, których świadczenie zostało zawieszone lub wygasło przed tym terminem. Przeczytaj: Rekordowe dodatki z ZUS bez względu na staż pracy. Oni dostaną po kilka tysięcy złotych

Na pieniądze w ramach tego świadczenia nie mogą liczyć również osoby pobierające emeryturę olimpijską oraz sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku. Nie jest możliwe również otrzymanie dwóch trzynastek – jednocześnie z ZUS i KRUS.

Trzynastka to cenne wsparcie dla polskich emerytów

Wielu emerytów z pewnością przyzna rację, że każdy grosz się liczy. Dlatego też tak bardzo cieszy się z dodatkowego zastrzyku gotówki jakim jest trzynasta emerytura. Jak wynika z danych Eurostatu, przeciętna miesięczna emerytura w naszym kraju wynosi tylko 538 euro, czyli niecałe 2400 złotych. Dla porównania, w Niemczech seniorzy otrzymują średnio ponad 1500 euro, a w Luksemburgu – aż 2575 euro miesięcznie. Przeczytaj: Przekaż babci i dziadkowi. 300 zł dodatku do leków, o którym mało kto wie

Projekt bez nazwy (16).png
fot. ljubaphoto/Getty Images Signature, Bieda wśród seniorów jest wszechobecna

Wielu polskich seniorów musi więc zaciskać pasa, by sprostać podwyżce cen w sklepach i podwyżce prądu. Z tego powodu niektórzy decydują się na rezygnację z leczenia, ograniczenie zakupu leków, a nawet oszczędzanie na jedzeniu. Są to bariery, które dla wielu są nie do pokonania. W tak trudnych sytuacjach może pojawić się bardzo niebezpieczna depresja. Warto więc wspomagać seniorów, jeśli mamy taką możliwość i nie dopuścić, by sytuacja finansowa odbijała się na ich zdrowiu psychicznym.