Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Kolejny produkt wycofany z Lidla. Wykryto podwyższony poziom ołowiu
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kolejny produkt wycofany z Lidla. Wykryto podwyższony poziom ołowiu

22 sierpnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Lidl wydał pilny komunikat do klientów, w którym apeluje o zwrot popularnych przetworów, w których, w toku kontroli, wykryto podwyższony poziom ołowiu. Produkt można zwrócić nawet bez okazywania paragonu.

Lidl wycofuje kolejny produkt

To już kolejny produkt wycofany z Lidla w ostatnim czasie. Chwilę temu informowaliśmy o wycofaniu sałat , natomiast teraz komunikat dotyczy sałatki z czerwonej kapusty.

- Informujemy, że w produkcie „Freshona, Sałatka z czerwonej kapusty, 500 g” z datą minimalnej trwałości 03.2026 r. i numerem partii 60 A 115 w ramach urzędowej kontroli, został stwierdzony podwyższony poziom ołowiu. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów, podjęliśmy wraz z producentem „RUNOLAND Sp. z o. o. - Sp. J.” decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży i nie zalecamy jego dalszego spożywania - czytamy w komunikacie na stronie.

Aby zwrócić produkt nie trzeba okazywać paragonu.

Planujesz wyjazd do sanatorium? Od października zapłacisz mniej za pobyt w placówce
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Zatrucie ołowiem - objawy

Co może spowodować spożycie ołowiu? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ołów jest pierwiastkiem, który kumuluje się w organizmie. Pierwsze objawy zatrucia są nieswoiste - pojawić się może kolka, bóle głowy, brzucha , nudności. W wyniku kumulacji pierwiastka w organizmie może dojść do anemii, a objawy zatrucia organizmu zaostrzają się, prowadząc do niewydolności nerek, wątroby i układu nerwowego. Zatrucie przewlekłe, w wyniku kumulacji ołowiu, uszkadza układ nerwowy, szpik kostny, nerki i skórę.

Stężenie ołowiu jest wyższe zawsze wyższe u mężczyzn i osób palących (zaledwie w jednym wypalonym papierosie znajduje się od 17 do 980 ng ołowiu). Na zatrucie narażone są także osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem oraz spożywające ołów wraz z pożywieniem czy wodą.

Jak leczyć zatrucie ołowiem?

W przypadku zatrucia ołowiem niezbędna jest pomoc medyczna - stosuje się doustną lub dożylną chelację przy użyciu związku EDTA, który “wychwytuje” i usuwa z organizmu szkodliwe metale. Leczenie zależy od stanu pacjenta.

Zobacz też:

Lekarz radzi: Ten napój pomoże w walce z uciążliwym wąsikiem. Pij go codziennie

Nie uwierzysz, jak łatwo zatrzymać czkawkę. Kardiochirurg zdradził swój sekret

10 pierwszych objawów raka trzustki. Nigdy ich nie przegap

To częsty objaw białaczki. Pojawia się na brzuchu
Pij ten napój przez tydzień. "Wymiecie” pasożyty jak miotła
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko