Biegunka potrafi wdać się we znaki. Każdy, kto ma tę dolegliwość, marzy więc o tym, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. Pomogą w tym nie tylko farmaceutyki, ale też odpowiednia dieta. Co jeść i pić przy biegunce? Podpowiadamy.Biegunka, jelitówka czy rozwolnienie – ta dolegliwość występuje pod różnymi nazwami. Zaburzenia trawienia zwykle utrzymują się kilka dni i wiele osób określa je wręcz jako wykańczające. Co jednak robić, by nie dać się tak łatwo chorobie? Te produkty powinny znaleźć się w twoim jadłospisie.
W jednym z tatrzańskich schronisk u kilkunastu osób wystąpiły ciężkie objawy zatrucia. Ratownicy TOPR ewakuowali łącznie 20 osób, które nie były w stanie kontynuować wędrówki. Niektóre zabrano śmigłowcem.
Uczucie wzdęcia powodujące powiększenie obwodu brzucha podczas wakacyjnego urlopu może być dość wstydliwym problemem, który niestety potrafi popsuć upragniony wypoczynek. Jest to jeden z najczęściej występujących objawów ze strony przewodu pokarmowego - związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach, dostających się tam na skutek fermentacji lub połykania powietrza.Łukasz Durajski, pediatra, który na Instagramie prowadzi profil Doktorek Radzi wyjaśnił, jak poradzić sobie ze wzdęciami, gazami i zaparciami w podróży.
Zarówno grypa żołądkowa, jak i zatrucie pokarmowe kojarzą się większości z bólem brzucha, wymiotami i biegunką. Schorzenia te mają jednak zupełnie inne podłoże i choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przechodzi się je tak samo, nie do końca tak jest. Jak odróżnić popularną jelitówkę od zatrucia? To nie takie trudne.
Na chorobę wrzodową żołądka najczęściej zapadają osoby po 50. roku życia. Problem ten może dotyczyć nawet 10 proc. osób. Po czym je poznać? Jaki rodzaj bólu powodują wrzody żołądka? Na te pytania odpowiada lek. med. Jacek Kowerzanow, gastroenterolog.
Czereśnie królują na polskich stołach wczesnym latem. Nic dziwnego - sezon na owoce w pełni, a i ceny czereśni nie są horrendalnie wysokie (można je kupić za 15 zł za kilogram). Jednak wiele osób boli brzuch właśnie po czereśniach. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to nie tyle z faktu jedzenia samych czereśni, co łączenia ich z innymi pokarmami lub napojami. Panuje także popularny pogląd, że czereśni nie można jeść na pusty żołądek, bo można dostać… skrętu kiszek.
Dwunastnica to narząd, który umożliwia trawienie i wchłanianie witamin. Kiedy coś jest z nim nie tak, pojawia się charakterystyczny ból brzucha. Jak i gdzie boli dwunastnica? Jakie są najczęstsze jej choroby?
Wzrosła liczba infekcji wirusowych, które dotykają głównie przewodu pokarmowego. Dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia nie wyglądają optymistycznie. Objawy infekcji wirusowych rozwijają się w krótkim czasie, atakując szczególnie jeden organ.Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia odnotował wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. W okresie między 1 stycznia a 30 kwietnia 2024 roku zgłoszono 13 523 przypadki zachorowań.
Moda na muchomora trwa. Od pewnego czasu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie muchomorem czerwonym, którego spożywanie w ubiegłym sezonie zostało „wypromowane” przez pewną influencerkę. Co więcej, jak wynika ze świeżo opublikowanego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Polacy w 2022 r. najczęściej zatruwali się właśnie muchomorem.
Strażacy ewakuowali 340 uczniów uczniów ze szkoły w Przasnyszu. Sześcioro dzieci zabrała karetka i trafiły do szpitala. Uczniowie tracili przytomność po tym, jak ktoś rozpylił w budynku nieznaną substancję.Pierwsze objawy, które pojawiły się u uczniów Zespołu Szkół Powiatowych przy ul. Sadowej w Przasnyszu w województwie mazowieckiem, to ból brzucha i podkrążone oczy.
Święta to czas, gdy nasze stoły nierzadko uginają się od jedzenia. Jednak gdy potrawy leżą tam zbyt długo, mogą się zepsuć. A spożycie zepsutego jedzenia to prosta droga m.in. do dolegliwości żołądkowych. Można tego uniknąć. Sanepid przypomina o zasadach przechowywania żywności. Polecamy się z nimi zapoznać.
Ból menstruacyjny występuje u większości u kobiet. U 15 proc. z nich jest on tak silny, że zakłóca normalne funkcjonowanie przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu. U niektórych ustępuje po porodzie, z innymi zostaje aż do menopauzy, powodując cierpienie. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?Okazuje się, że niektórym kobietom pomaga dieta bogata w żywność zwalczającą stany zapalne, a więc niektóre warzywa i zboża. Co jeść w trakcie okresu, a czego absolutnie unikać?
Dwie partie popularnych słodyczy zostały wycofane. Znów wykryto w nich groźną bakterię. Sytuacja robi się coraz bardziej niepokojąca. Tę samą bakterię wykryto w tym samym słodyczu 5 stycznia br.
Biegunka jest objawem występującym często i trwającym krótko. Jednak gdy jest przewlekła, może już wskazywać na stan chorobowy. Gdy w stolcu znajduje się krew, a biegunka ma charakter przewlekły, to jest to ewidentny sygnał ostrzegawczy i znak, by udać się do lekarza. O czym świadczy ten rodzaj biegunki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że w przyprawach wykryta została salmonella. Spożycie ich może spowodować zatrucie. Co to za przyprawy? Sprawdź, czy ich nie masz.
Cierpisz na poranne bóle brzucha? A może dopadają Cię w ciągu dnia, kiedy jesteś na czczo? To tak zwany „ból głodowy”, który może być spowodowany chorobą wrzodową dwunastnicy. Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność?
Odczuwanie bólu brzuchu po spożyciu jest stosunkowo często występującą dolegliwością. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich są wrzody żołądka i dwunastnicy, określane jako choroba wrzodowa. To jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Co ją powoduje? Jak rozpoznać, że ból brzucha jest symptomem wrzodów? Symptomem których jeszcze chorób może być ból brzucha? O opinię poprosiliśmy onkologa klinicznego.
Ból brzucha nie zawsze jest objawem choroby. Przyczyną może być przejściowa niestrawność lub stresujące wydarzenie. Jednak dolegliwości towarzyszą wzdęcia i problemy z wypróżnianiem, oznacza to, że przyczyna jest poważniejsza. Co oznaczają te symptomy? Odpowiedzi udzielił ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow.
Ból w podbrzuszu jest częstym objawem schorzeń w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest także skutkiem siedzącego trybu życia, życia w przewlekłym stresie, dolegliwości kobiecych i wielu innych chorób. Co jeszcze powoduje ból brzucha? O opinię poprosiliśmy eksperta.