Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Kosztuje niecałe 20 zł, pomoże zlikwidować pajączki i nie tylko. Ta maść jest hitem
Fot. Shutterstock/ New Africa

Kosztuje niecałe 20 zł, pomoże zlikwidować pajączki i nie tylko. Ta maść jest hitem

18 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Są pewne produkty apteczne, które uchodzą za tanie, lecz bardzo skuteczne. Do takich można z pewnością zaliczyć maść arnikową, wytwarzaną z kwiatostanów arniki górskiej, rośliny z grupy astrowatych, rosnącej na łąkach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Maść arnikowa od wielu lat wykorzystywana jest jako skuteczny środek na bóle mięśni czy siniaki. Ma też działanie wzmacniające krwionośne naczynia włosowate, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Czy wszyscy mogą ją stosować?

Maść arnikowa. Jaki ma skład?

Maść arnikowa produkowana jest z arniki górskiej. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami o właściwościach leczniczych oraz kosmetycznych. Dość szerokie zastosowanie tej maści wynika z zawartości helenaliny - czyli substancji o silnym działaniu przeciwzapalnym.

W składzie znajdują się flawonoidy, olejki eteryczne oraz garbniki. Ten preparat wzmacnia naczynia włosowate, ale też działa przeciwobrzękowo, co szczególnie przydatne jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Najczęściej maść arnikowa stosowana jest na siniaki, ale też stłuczenia, ukąszenia owadów. Łagodzi obrzęk oraz też ból w przypadku zwichnięć czy skręceń. Można stosować ją do czterech razy dziennie na wszystkie zmienione chorobowo miejsca. Trzeba jednak unikać używania maści na otwarte rany czy pęcherze.

Maść powstaje z arniki górskiej

Spędził 50 godzin pod ziemią. Wiadomo, jak czuje się uratowany górnik
Mycie bezpośrednio przed wizytą u ginekologa – tak czy nie? Odpowiada lekarka

Ma też swoje zastosowanie w kosmetyce

Maść arnikowa ma również swoje zastosowanie w kosmetyce, gdzie stosuje się ją do ochrony oraz pielęgnacji cery ze skłonnością do pękania naczynek . Wyciąg z arniki ma działanie obkurczające i wzmacnia naczynka krwionośne , co pomaga zlikwidować tzw. pajączki. Ze względu na jej właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne maść arnikową można stosować do leczenia zmian trądzikowych czy też wyprysków.

W tej maści obecna jest też witamina A, co wpływa kojąco na zmienioną chorobowo skórę i poprawia jej kondycję. Skóra twarzy staje się wygładzona, ale również znacznie jędrniejsza.

Zobacz też:

Zapomnij o pomarszczonej szyi. Ten sposób wymaże "pierścienie Wenus" niczym gumka

Kto nie może stosować maści arnikowej?

Warto podkreślić, że maść arnikowa przeznaczona jest do użytku zewnętrznego, gdzie aplikuje się ją bezpośrednio na skórę w miejscu urazu. Maść trzeba delikatnie wmasować w skórę. Z kolei przy rehabilitacji pourazowej maść może być stosowana do masażu.

Nie wolno stosować jej wewnętrznie, ale trzeba też unikać przypadkowego spożycia, gdyż zawarta w niej helenalina ma silnie toksyczne działanie na wątrobę. Tego środka nie powinny stosować osoby uczulone na arnikę, czyli roślinę z grupy astrowatych. Nie wolno też jej stosować na otwarte rany - można jej używać jedynie na nieuszkodzoną skórę.

Z kolei w przypadku wystąpienia po jej zastosowaniu jakichkolwiek skutków niepożądanych - mowa o wysypce, pokrzywce czy pęcherzykach, należy przerwać stosowanie tego preparatu, konsultując się następnie z lekarzem.

Czytaj też:

Doskonała maść na zmarszczki. Zawiera retinol, a jest tańsza od kremów z drogerii

Wygładza zmarszczki na szyi jak botoks, a kosztuje grosze. Pożegnaj "indyczą szyję"

Maść tygrysia. Łagodzi ból głowy, a kosztuje grosze. Nasze babcie uwielbiały maść z kotkiem

Wystarczy szklanka dziennie. Hitowy przepis na eliksir młodości
Spędził 50 godzin pod ziemią. Wiadomo, jak czuje się uratowany górnik
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko