Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Które przerzuty są najgorsze? Wyjaśnia onkolog
Fot. Canva / Getty Images, Szpital św. Rafała w Warszawie

Które przerzuty są najgorsze? Wyjaśnia onkolog

22 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Nowotwory mogą powodować przerzuty, czyli pojawiać się w innych miejscach, niż pierwotnie. Jedne z nich są szczególnie niebezpieczne. W swoich mediach społecznościowych opowiedział o nich dr n. med. Łukasz Wohadlo, chirurg onkologiczny z  Oddział Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej Szpitala św. Rafała w Krakowie.


Dr n. med. Łukasz Wohadło prowadzi na Instagramie profil, który @chirurg_onkolog, który śledzi prawie 1,5 tys. osób. Lekarz opowiada tam o swojej pracy i rozwiewa wiele wątpliwości na temat nowotworów – ich przyczyn, objawów, leczenia i rokowań. Oto co miał do powiedzenia na temat najgorzej rokujących przerzutów.

Czym są przerzuty?

Przerzuty polegają na powstaniu nowych ognisk choroby . Najczęściej występują w przebiegu nowotworów złośliwych, kiedy to oderwany kawałek guza (nawet jedna uszkodzona komórka) wędruje razem z krwią lub limfą do innego narządu, niejako wszczepia się w niego i zaczyna rosnąć, tworząc guza.

Zobacz też:

Kroję pomidory i zalewam pierzynką. To idealna sałatka na lato

Ania Wyszkoni miała złośliwy nowotwór. „Nikomu nie mówiłam o chorobie”
Czy nowotwór łagodny może stać się złośliwym? Każdy powinien to wiedzieć

Nowotworowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – rzadkie, ale groźne

W niedawnym poście specjalista wspomniał o pacjencie, którego leczył wkrótce po zakończeniu studiów. Mężczyzna chorował na raka płuca , ale nieoczekiwanie pojawiły się u niego zaburzenia neurologiczne takie jak zaburzenia mowy, drętwienie kończyn czy problemy z chodzeniem. "Badania wykazały nowotworowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych " – wyjaśnił lekarz. Kilka tygodni później taką samą diagnozę usłyszała pacjentka zmagająca się z rakiem piersi. Dolegały jej zawroty głowy, problemy ze skupieniem i wzrokiem.

Nowotworowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych występuje stosunkowo rzadko i rozwija się u ok. 5 proc. pacjentów z nowotworami , ale jest niezwykle groźne. "Obecność przerzutów w oponach mózgowo-rdzeniowych charakteryzuje się wyjątkowo niekorzystnym rokowaniem - mediana całkowitego przeżycia wynosi około 4 miesiące " – tłumaczy lekarz. Dodaje, że rozsiew nowotworu do opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej występuje u chorych na raka piersi, płuc, żołądka, na chłoniaka, czerniaka i białaczkę.

Objawy, diagnostyka i leczenie przerzutów do opon mózgowo-rdzeniowych

"Komórki rakowe ujawnione w tym obszarze, mogą dawać szereg objawów takich jak: bóle głowy, zmiany widzenia, takie jak podwójne widzenie lub utrata wzroku, drgawki, mdłości, zaburzenia słuchu, ból w dolnej części pleców, nogach lub szyi, drętwienie lub osłabienie jednej lub obu nóg i pośladków, problemy z oddawaniem moczu lub stolca" – wyjaśnia w swoim wpisie onkolog.

Lekarz dodaje, że diagnostyka przerzutów do opon mózgowo-rdzeniowych jest trudna. Komórki rakowe mogą zostać znalezione w płynie pobranym z kręgosłupa przez nakłucie lędźwiowe. Niekiedy można je dostrzec w wyniku rezonansu magnetycznego. Niestety rokowania w przypadku potwierdzenia choroby nie są zbyt dobre.


"Leczenie nowotworowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych opiera się głównie na t erapii paliatywnej , której zadaniem jest łagodzenie bólu i zmniejszenie objawów neurologicznych. Najczęściej w takich przypadkach planuje się chemioterapię dokanałową, radioterapię oraz leczenie systemowe" – tłumaczy dr n. med. Łukasz Wohadlo.

Zobacz też:

To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza

Okulista: Te objawy mogą wskazywać na zaćmę. Nigdy ich nie ignoruj

W tych sytuacjach dostaniesz świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jak je uzyskać?
To najgorszy rodzaj wody. Pijemy go niemal codziennie
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko