Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Lek na odwodnienie wycofany z aptek. Może być niebezpieczny dla zdrowia
Fot. Shutterstock / DC Studio

Lek na odwodnienie wycofany z aptek. Może być niebezpieczny dla zdrowia

20 października 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Popularny lek wycofany ze sprzedaży – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Powodem decyzji są wady jakościowe zagrażające życiu i zdrowiu pacjentów. Podano nazwę preparaty i numery serii, których nie wolno stosować.

GIF wycofuje ważny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczy opublikował pilny komunikat dotyczący natychmiastowego wycofania z aptek popularnego leku na odwodnienie i niedobory sodu “BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril” .
Wyniki kontroli GIF ujawniły, że preparat podawany dożylnie nie spełnia norm jakościowych .

W trybie natychmiastowym wycofane partie o numerach: 24304201, 24304202, 24304204, 24304205 (pojemność 250 ml z datą ważności do 31 lipca 2026 roku) oraz 24474643 i 24474645 (pojemność 500 ml z datą ważności do 31 lipca 2026 roku).

Bolą cię łydki? Lekarz mówi jasno, co to może być za choroba
Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę

Nieszczelne opakowania leku

Powodem wycofania leku są nieszczelne opakowania . Taki defekt w przypadku leków podawanych dożylnie, jeśli dostaną się do nich zanieczyszczenia , może zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów. Informacje o nieszczelnych opakowaniach GIF otrzymał od właścicieli hurtowni i aptek.

W oficjalnym komunikacie GIF podkreślił, że podmiotem odpowiedzialnym za dystrybucję wadliwych partii produktu jest turecka firma OSEL Ilac San. Ve Tic. A.S. Natomiast firma InPharm sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, która również dystrybuuje ten preparat, nie jest objęta wycofaniem. Produkty tej firmy są uznawane za bezpieczne i mogą być stosowane bez przeszkód.

Zastosowanie wycofanego leku

"BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril" to lek stosowany u pacjentów zmagających się z odwodnieniem oraz niedoborem sodu w organizmie. Roztwór ten wykorzystywany jest również jako środek do rozpuszczania innych leków podawanych w formie terapii dożylnej.  Wadliwy produkt, który znalazł się na rynku, mógłby nie tylko osłabić skuteczność leczenia, ale również wywołać zakażenie.

Zobacz też:

Płaskostopie szkodzi nie tylko stopom. Fizjoterapeuta o jego skutkach

Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Lekarz mówi jasno, czy choroba nasila się jesienią i zimą

Po tym poznasz, że możesz mieć chore nerki. Lekarz wymienia najczęstsze objawy
Stylistka ostrzega: Tego nie rób po hybrydzie! Zniszczysz paznokcie
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko