Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego
Ciąża to ważny czas dla przyszłej mamy, również bardzo trudny i wymagający dla jej organizmu. Z doświadczenia lekarzy wynika jednak, że do ciąży przygotowuje się niewiele kobiet. Zwykle dopiero wtedy, kiedy już w nią zajdą, zaczynają zastanawiać się nad tym, co robić, by zdrowo ją przeżyć.
A to bardzo ważne, by przygotować organizm do ciąży już dużo wcześniej. Opowiada nam o tym lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii oraz perinatolog, Robert Brawura Biskupski Samaha.
Do ciąży warto się dobrze przygotować
Ciąża, choć to stan naturalny dla kobiety, jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla jej organizmu. Dlatego to bardzo ważne, by przygotować go na nadchodzące zmiany. W praktyce jednak jest tak, że kobiety rzadko kiedy podejmują jakieś działania jeszcze przed ciążą. – Większość ciąż jest niezaplanowana, kobiety po prostu, jak to się mówi, „wpadają” – mówi nam ginekolog, Robert Brawura Biskupski Samaha.
Matka wyczuła u syna ten zapach. Zabrała go do szpitala i uratowała mu życie Skażona woda na Podkarpaciu. Sanepid alarmujeWażna suplementacja
Kobietom w okresie rozrodczym, które są w związkach i biorą pod uwagę to, że mogą zajść w ciążę, zaleca się, by po prostu stosowały, chociażby pewną suplementację, tak na „wszelki wypadek”. – Przede wszystkim chodzi o kwas foliowy – 400 mcg dziennie – który zmniejsza ryzyko rozszczepu kręgosłupa. Kolejny ważny suplement to mio inozytol – w dawce 0,5-1 g. Wiele pacjentek z PCOS stosuje właśnie mio inozytol i on również zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa – mówi lekarz.
– Optymalnie jest, by kobieta przyjmowała taki zestaw witamin, w którym jest także witamina D (2000 IU ) i jod (150 mcg). Jeśli świadomie planuje już ciążę, to wręcz musi brać te suplementy minimum miesiąc przed zajściem w ciążę, ponieważ, jeśli zacznie je brać dopiero w trakcie ciąży, one niewiele już pomogą. Pacjentka może mieć niedobory witamin i w ciąży nie zdąży ich już nadrobić.
Istotne szczepienia
Kolejną ważną rzeczą, o której powinna pomyśleć kobieta, która planuje ciążę, są szczepienia. – Przykładem jest różyczka. Większość kobiet była szczepiona przeciwko tej chorobie, ale nie wszystkie, więc warto to sprawdzić. Można np. zrobić badanie na poziom przeciwciał. Jeśli ta odporność jest niska, warto się zaszczepić, ponieważ różyczka w ciąży ma bardzo złe konsekwencje dla płodu – podkreśla ginekolog.
Podobnie jest w przypadku wirusa zapalenia wątroby typu B. – Wszyscy byliśmy na to szczepieni, ale poziom przeciwciał może być już niski, więc warto się doszczepić. Podczas porodu operacyjnego, czy nawet naturalnego, istnieje pewne ryzyko zarażenia WZW B, a szczepienie przed nim zabezpiecza.
Badania, które warto wykonać przed ciążą
Zawsze na początku ciąży lekarze zlecają kobietom wykonanie, m.in., badań w kierunku różyczki, cytomegalii i toksoplazmozy. Jednak, jak podkreśla Robert Brawura Biskupski Samaha, warto zrobić te badania także przed ciążą. – Jeżeli cytomegalia wyjdzie dodatnio, to ryzyko ponownego zakażenia jest niższe. Nie chroni zupełnie przed kolejnym zakażeniem, ale jeśli w ciąży wynik tego badania okaże się dodatni, to będziemy wiedzieć, czy to jest świeże, czy stare zakażenie. Wtedy zupełnie inaczej postępujemy, ponieważ pacjentki, które mają świeże zakażenia, można leczyć.
Jeśli chodzi o toksoplazmozę, nie ma możliwości ponownego zakażenia, więc jeżeli dowiemy się, że kobieta już ją przechorowała, może czuć się bezpiecznie, ponieważ nie „złapie” tej choroby w ciąży. A toksoplazmoza jest bardzo teratogenna, zresztą tak samo, jak i cytomegalia. Warto podkreślić, że jeżeli do zakażenia toksoplazmozą dojdzie na początku ciąży, także można to leczyć.
Nie zapominajmy o morfologii
Często podkreśla się, że jednym z najważniejszych badań, z którego naprawdę wiele informacji można wyczytać na temat ogólnego stanu zdrowia, jest morfologia. I nie inaczej jest w przypadku kobiet planujących ciążę: – Morfologia może np. pokazać, czy przypadkiem u kobiety nie występuje niedokrwistość. To ważne, ponieważ niedokrwistość zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i hipotrofii płodu – wyjaśnia specjalista.
Jeśli okaże się, że kobieta ma niedokrwistość, można włączyć suplementację żelazem jeszcze przed ciążą, by hemoglobina i poziom wysycenia żelazem (ferrytyna – jeśli wynosi >70 oznacza niedobór) osiągnęły prawidłowy poziom. Pamiętajmy, że kobiety, miesiączkując, tracą krew, a to powoduje spadek hemoglobiny. Pacjentki, które mają intensywniejsze krwawienia, mogą mieć anemię, to warto wziąć pod uwagę.
Regularna aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie
– Pierwszych 1000 dni życia dziecka – a więc okres od poczęcia, mniej więcej do 2 lat – jest niezwykle istotnych. One kształtują człowieka. Jeśli w ciąży wystąpią już pewne szkodliwe dla niego czynniki, jak np. śmieciowe jedzenie, palenia papierosów, czy picie alkoholu przez ciężarną, to odbije się to na całym jego zdrowiu i życiu. Kobiety otyłe mają także większy problem z zajściem w ciążę, a ich szanse w tym kierunku rosną wraz z każdym utraconym kilogramem – mówi ginekolog.
Zatem, choć to brzmi jak banał, by w jak najlepszym zdrowiu zajść w ciążę, należy pamiętać także o aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu. – Człowiek, nie tylko w kontekście ciąży, powinien się regularnie wysypiać, prawidłowo odżywiać i ruszać się – mówi lekarz. – Kobieta w ciąży to nie śmietnik. Kiedyś panowało takie przekonanie, że przyszła mama może robić, co chce i jeść, co chce, ale to nieprawda i to trzeba podkreślić z całą mocą. Przyszła mama powinna dbać o siebie, stosować zalecaną suplementację i wykonywać potrzebne badania. Dzięki temu ma duże szanse przeżyć ciążę w zdrowiu i spokoju, a także – zainwestować już w zdrowie swojego dziecka.
Zobacz także:
To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie
Czy można pić kawę w ciąży? Krąży o tym wiele mitów. Oto jasna odpowiedź
Dwa nowe szczepienia za darmo. Bezpłatnie zaszczepisz się przeciwko tym chorobom