Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"
Fot. Freepic

Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"

24 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych lekach. Tym razem GIF podał informację o wycofaniu z obrotu leku Quitro, który stosowany jest w terapii pacjentów kardiologicznych. Jak wykazały badania, produkt ten może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. GIF postanowił ostrzec przed stosowaniem tego środka.

Lek dla pacjentów kardiologicznych wycofany z obrotu

W komunikacie Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzegł przed lekiem stosowanym w terapii pacjentów kardiologicznych.

"Decyzja dotyczy wycofania z obrotu i zakazu wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml, dopuszczonego do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 r. nr DOP/01039/23" - wyjaśnia GIF.

Lek używany jest w terapii pacjentów z chorobami, takimi jak m.in. zespoły wieńcowe

Środek ten używany jest w terapii pacjentów z chorobami serca, takimi jak m.in.  zespoły wieńcowe. Działanie środka polega na zapobieganiu zlepianiu się płytek krwi. Zmniejsza to ryzyko zakrzepów oraz poprawia przepływ krwi do serca.

Szczegóły związane z wycofaniem leku podał Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Opolu. Jak się okazuje, u ośmiu pacjentów z dwóch różnych szpitali wystąpiło niepożądane działanie w związku z przyjmowaniem wspomnianego leku. U tych pacjentów pojawiły się m.in. dreszcze oraz bóle w klatce piersiowej.

Realne zagrożenie dla zdrowia

Badania wykazały, że lek może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jakie było ostateczne uzasadnienie decyzji?

"W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów, jest w ocenie organu oczywiste. Zarówno stwierdzone przypadki występowania działań niepożądanych niespodziewanych dla omawianego produktu leczniczego, jak i podejrzenie występowania w produkcie leczniczym sterylnym, do infuzji, zakażenia mikrobiologicznego, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów" - czytamy.

Czytaj też:

Ważne zmiany w receptach od 1 sierpnia. Resort zdrowia tłumaczy

Ten popularny lek może zwiększać ryzyko demencji. Nowe wnioski badaczy

Jak bezpiecznie suplementować witaminę D3? Lekarz wyjaśnia szczegóły


Jedzenie pomidorów może mieć wpływ na wartości ciśnienia tętniczego? Lekarka odpowiada
Celebrytka przyznała się do stosowania Ozempicu. "Zniszczył mi życie"
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko