Pacjenci.pl Choroby Lekarze mówili, że udaje. Rok później zmarł na straszną chorobę
Fot. Brain Tumour Research / SWNS

Lekarze mówili, że udaje. Rok później zmarł na straszną chorobę

8 lutego 2025
Autor tekstu: Daria Siemion

Kiedy Stephen Blakeston zaczął odczuwać niepokojące objawy – bełkotliwą mowę, silne bóle głowy i nieuzasadnione zdenerwowanie – nikt nie przypuszczał, że czeka go walka o życie. Niestety, lekarz rodzinny zbagatelizował jego objawy, oskarżając go o udawanie. Rok później mężczyzna już nie żył. Zabiła go jedna z najgorszych chorób.

Poszedł do lekarza, ale odesłano go z kwitkiem

W październiku 2010 roku Stephen Blakeston z Wielkiej Brytanii zaczął odczuwać niepokojące objawy. Jego rodzina i przyjaciele od razu zauważyli, że 53-letniemu urzędnikowi coś  dolega.

Bełkotliwa mowa i rozdrażnienie skłoniły go do wizyty u lekarza. Jego córka Hollie Rhodes wspomina, że lekarz rodzinny im nie pomógł, a nawet zasugerował, że Stephen udaje.


Dopiero tomografia komputerowa przeprowadzona w szpitalu Hull Royal Infirmary w Kingston upon Hull ujawniła przerażającą prawdę – w mózgu mężczyzny rozwijał się guz .

Był to glejak , agresywny nowotwór, który w większości przypadków prowadzi do śmierci w ciągu kilkunastu miesięcy.

8 lat żył z glejakiem, nie mając o tym pojęcia. Lekceważył te objawy
Lekarz stał się własnym pacjentem. Przełomowa walka z rakiem mózgu

Choroba okazała się bezlitosna

Glejak to jeden z najgorszych nowotworów mózgu. Guz ten rozwija się bardzo szybko , naciekając otaczające tkanki, przez co jego całkowite usunięcie graniczy z cudem. Objawy choroby zależą od lokalizacji i rozmiaru guza.


Objawy glejaka mózgu:

  • ból głowy,
  • zaburzenia mowy,
  • osłabienie kończyn,
  • zmiana osobowości,
  • problemy z pamięcią.

W przypadku Stephena guz znajdował się w lewej półkuli mózgu, co wpłynęło na jego mowę.

Stephen natychmiast przeszedł operację usunięcia guza , która zakończyła się sukcesem. Niestety, badania histopatologiczne potwierdziły najgorszy scenariusz – był to glejak wielopostaciowy ( glioblastoma multiforme ), najbardziej złośliwa forma nowotworu mózgu.

Jan Kaczkowski zdradził, czego brakowało mu w celibacie, fot. YouTube Maskacjusz TV.jpg
Na glejaka wielopostaciowego zmarł uwielbiany w Polsce ks. Jan Kaczkowski Fot. YouTube / MaskajuszTV

Mimo intensywnego leczenia – jednej rundy radioterapii i dwóch rund chemioterapii – choroba nie dawała za wygraną. Choć tomografia nie wykazywała, że guz zaczął odrastać, niespodziewanie, 13 lipca 2011 roku, Stephen Blakeston stracił przytomność w domu i zmarł.

Jego rodzina była wstrząśnięta – lekarze stwierdzili, że śmierć nastąpiła z powodu skrzepu krwi, który przedostał się do serca. Przyczyną mogło być zarówno leczenie nowotworu, jak i sam guz.

Córka Stephena przeżyła koszmar

Stephen Blakeston
Stephen z córką Hollie Fot. Brain Tumour Research / SWNS

Śmierć  Stephena nie była jedyną tragedią w otoczeniu jego córki Hollie. W jej bliskim otoczeniu pojawiły się kolejne przypadki glejaka . Choroba dotknęła również synka jej przyjaciółki i koleżankę. To skłoniło ją do działania – postanowiła pobiec w maratonie londyńskim, aby zebrać fundusze na badania nad nowotworami mózgu.


Hollie, przygotowując się do maratonu, mówiła: – Cztery lub pięć godzin biegu to nic w porównaniu z tym, przez co przeszedł mój tata. Będę biegła dla niego i dla wszystkich, którzy stracili bliskich przez tę straszną chorobę.


Guzy mózgu zabijają więcej osób poniżej 40. roku życia niż jakikolwiek inny nowotwór. Mimo to w Wielkiej Brytanii wciąż brakuje pieniędzy na badania. – Musimy zmienić sposób myślenia – mówi Hollie. – Większe środki na badania mogłyby dać nadzieję chorym.


Hollie ubolewa, że jej tata nie poznał swoich wnuków . Ma jednak nadzieję, że jego historia da do myślenia lekarzom – wczesna diagnoza to klucz w walce z glejakiem, a ignorowanie objawów może kosztować życie.

Zobacz też:

Zmarła znana prezenterka. Kilka miesięcy walczyła z nowotworem

Oszustwo na glejaka. Ta para wyłudziła od ludzi kilkaset tysięcy złotych

Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Jeden ze zdobywców ma polskie korzenie

Ważne zmiany w przepisach dotyczące aptek. Farmaceuci będą mieli więcej możliwości
Suplementy dla osób po czterdziestce. To musisz brać, aby być zdrowym
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko