Zmarła znana prezenterka. Kilka miesięcy walczyła z nowotworem
Świat obiegła smutna wiadomość. Annabel Giles, brytyjska aktorka i znana prezenterka stacji radiowej BBC przegrała walkę z poważną chorobą. W maju 64-latka ujawniła, że zmaga się z glejakiem wielopostaciowym mózgu IV stopnia. W środę bliscy Annabel zawiadomili o jej śmierci.
Niezwykła kobieta o wielu talentach
Annbel Giles znana jest m.in. z filmów "W blasku ognia" i "Riders" oraz programów "Shooting Stars" i "Have I Got News for You".
Pisała dla prestiżowych publikacji, takich jak The New York Times, The Guardian i The Economist, a za swoją pracę otrzymała wiele nagród. Zajmowała się tematami z różnych dziedzin: od polityki i ekonomii po naukę i kulturę.
Napisała też kilka bestsellerowych książek, m.in. “Wzloty i upadki demokracji”, “Przyszłość technologii” i “Siła opowiadania historii”.
Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta Rekord zakażeń HIV w Polsce! Lekarze chorób zakaźnych obawiają się epidemiiNie poddała się i walczyła do końca
Aktorka i prezenterka od kilku miesięcy walczyła z nieuleczalną chorobą. O śmierci Annbel Giles powiadomiły w mediach społecznościowych jej dzieci, Molly i Ted.
W maju u Annbel Giles wykryto glejaka wielopostaciowego IV stopnia - bardzo agresywnego guza mózgu. Mimo że rokowania nie były dobre, 64-latka nie poddała się i do końca dzielnie walczyła z chorobą. Zmarła 21 listopada 2023 r.
"W ciągu czterech kolejnych miesięcy wykazywała się niezwykłą odpornością i siłą pomimo operacji mózgu i niezliczonych radioterapii. W ostatnich tygodniach jej pasją była podnoszenie świadomości na temat glejaka wielopostaciowego, ucieleśniając swoje trwające całe życie zaangażowanie w pomaganie innym" – podkreślili jej bliscy.
To najbardziej złośliwy nowotwór mózgu u dorosłych
Glejak wielopostaciowy to najczęstszy i najbardziej złośliwy nowotwór mózgu u dorosłych, charakteryzujący się szybkim wzrostem i naciekaniem sąsiednich tkanek mózgowych.
Objawy zależą od lokalizacji i wielkości guza oraz stopnia obrzęku mózgu. Mogą to być między innymi:
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- problemy z pamięcią,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia ruchu.
Rokowania pacjentów nie są dobre - średni czas przeżycia wynosi około 15 miesięcy.