Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zmarła znana prezenterka. Kilka miesięcy walczyła z nowotworem
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.11.2023 17:03

Zmarła znana prezenterka. Kilka miesięcy walczyła z nowotworem

 Annabel Giles
fot. Annabel Giles: Rex; canva

Świat obiegła smutna wiadomość. Annabel Giles, brytyjska aktorka i znana prezenterka stacji radiowej BBC przegrała walkę z poważną chorobą. W maju 64-latka ujawniła, że zmaga się z glejakiem wielopostaciowym mózgu IV stopnia. W środę bliscy Annabel zawiadomili o jej śmierci.

Niezwykła kobieta o wielu talentach

Annbel Giles znana jest m.in. z filmów "W blasku ognia" i "Riders" oraz programów "Shooting Stars" i "Have I Got News for You". 

Pisała dla prestiżowych publikacji, takich jak The New York Times, The Guardian i The Economist, a za swoją pracę otrzymała wiele nagród. Zajmowała się tematami z różnych dziedzin: od polityki i ekonomii po naukę i kulturę. 

Napisała też kilka bestsellerowych książek, m.in. “Wzloty i upadki demokracji”, “Przyszłość technologii” i “Siła opowiadania historii”.

Image ITVREX).png

Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta Rekord zakażeń HIV w Polsce! Lekarze chorób zakaźnych obawiają się epidemii

Nie poddała się i walczyła do końca

Aktorka i prezenterka od kilku miesięcy walczyła z nieuleczalną chorobą. O śmierci Annbel Giles powiadomiły w mediach społecznościowych jej dzieci, Molly i Ted.

W maju u Annbel Giles wykryto glejaka wielopostaciowego IV stopnia - bardzo agresywnego guza mózgu. Mimo że rokowania nie były dobre, 64-latka nie poddała się i do końca dzielnie walczyła z chorobą. Zmarła 21 listopada 2023 r.

"W ciągu czterech kolejnych miesięcy wykazywała się niezwykłą odpornością i siłą pomimo operacji mózgu i niezliczonych radioterapii. W ostatnich tygodniach jej pasją była podnoszenie świadomości na temat glejaka wielopostaciowego, ucieleśniając swoje trwające całe życie zaangażowanie w pomaganie innym" – podkreślili jej bliscy. 

To najbardziej złośliwy nowotwór mózgu u dorosłych

Glejak wielopostaciowy to najczęstszy i najbardziej złośliwy nowotwór mózgu u dorosłych, charakteryzujący się szybkim wzrostem i naciekaniem sąsiednich tkanek mózgowych.

Objawy zależą od lokalizacji i wielkości guza oraz stopnia obrzęku mózgu. Mogą to być między innymi:

  • bóle głowy, 
  • nudności, 
  • wymioty, 
  • problemy z pamięcią, 
  • zaburzenia widzenia, 
  • zaburzenia mowy, 
  • zaburzenia ruchu. 

Rokowania pacjentów nie są dobre -  średni czas przeżycia wynosi około 15 miesięcy.

Polecane