Leki biologiczne – jakie choroby leczą? Zalety, wady, skutki uboczne

Leki biologiczne – jakie choroby leczą? Zalety,wady, skutki uboczne
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska15.03.2021

Leki biologiczne to grupa leków nowej generacji, która wykazuje się wysoką skutecznością. Niestety, nie każdy z pacjentów może sobie pozwolić na leczenie biologiczne, gdyż jest ono niezwykle kosztowne. Leki biologiczne wzmacniają układ odpornościowy i przyczyniają się do remisji wielu chorób. Jakiego rodzaju schorzenia łagodzą leki biologiczne oraz czy istnieją przeciwwskazania do ich stosowania?

Leki biologiczne – co to jest?

Leki biologiczne (modyfikatory odpowiedzi immunologicznej) działają w taki sposób, że hamują nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego i naśladują funkcje białek występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Leki biologiczne powstają na bazie preparatów białkowych produkowanych z żywych komórek. Ich zadaniem jest zmienianie procesów zapalnych.

Terapia lekami biologicznymi opiera się na podaniu pacjentowi substancji, które organizm wytwarza w czasie walki z chorobą, na skutek czego dochodzi do złagodzenia jej objawów, a często również remisji. Ta nowoczesna metoda leczenia oparta na inżynierii genetycznej zyskuje coraz większą popularność, bowiem wykazuje wysoką skuteczność w przypadku leczenia osób borykających się ze schorzeniami nieuleczalnymi oraz tymi o charakterze przewlekłym. W USA leki biologiczne stosowane są od 1986 roku, a teraz także i w Polsce coraz większa ilość pacjentów decyduje się na tego typu terapię.

Do leczenia jakich schorzeń są wykorzystywane leki biologiczne?

Leki biologiczne wykorzystuje są między innymi w leczeniu białaczki, atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy, astmy, hemofilii, mukowiscydozy, nieswoistego zapalenia jelit, wirusowego zapalenia wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w chorobach nowotworowych. Leki biologiczne cechują się wysoką skutecznością oraz w znaczny sposób poprawiają jakość codziennego życia pacjentów. Stanowią nową nadzieję na przezwyciężenie tych przykrych i trudnych do pokonania schorzeń.

Leki biologiczne – możliwe skutki uboczne

Stosowanie leków biologicznych niesie za sobą szereg wymiernych dla organizmu korzyści. Przede wszystkim w wielu przypadkach są to jedyne leki mogące poprawić stan zdrowia osób cierpiących na poważne schorzenia. Z reguły leczenie biologiczne jest prawidłowo tolerowane przez organizm pacjenta, jednak jego stosowanie może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Należą do nich między innymi:

  • niewydolność serca,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • objawy grypopodobne (bóle mięśni, gorączka, dreszcze, bóle mięśni),
  • stany zapalne,
  • wymioty, nudności,
  • bóle szkieletowe w miejscach wlewów dożylnych.

Terapia lekami biologicznymi może również zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na gruźlicę, nowotwór oraz infekcje grzybicze.

Leki biologiczne – zalety i wady

Leki biologiczne wykazują wysoką skuteczność w redukowaniu objawów wielu trudnych schorzeń oraz przyczyniają się do remisji choroby.

Minusem stosowania leków biologicznych jest wysoki koszt leczenia. Warto także wspomnieć, że nie wszyscy pacjenci mogą poddać się leczeniu biologicznemu. Przeciwwskazaniem jest np. stwardnienie rozsiane w przebiegu którego leki biologiczne mogą wywołać nasilenie objawów choroby.

Przeciwwskazaniem do stosowania leków biologicznych są także choroby związane z zaburzeniami układu nerwowego. Leczenie biologiczne jest zabronione również u osób znajdujących się w ciężkim stanie, chorujących na zapalenie nerwu wzrokowego, gruźlicę, cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek, niewydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także niektóre choroby autoimmunologiczne.

Terapia lekami biologicznymi nie może być stosowana u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz osób wykazujących nadwrażliwość bądź uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.

Leki biologiczne a łuszczyca

Leki biologiczne są popularną grupą leków przyczyniającą się do łagodzenia objawów łuszczycy – przewlekłej choroby charakteryzującej się wykwitami skórnymi. Kuracja lekami biologicznymi przynosi zaskakujące rezultaty zwłaszcza w przypadku łuszczycy krostkowej, do której leczenia stosuje się lek o nazwie infliksymab.

Na zakwalifikowanie się do leczenia biologicznego największe szanse mają osoby, u których łuszczyca ma średnie lub duże nasilenie objawów; u których przez dłuższy okres metody terapii ogólnej nie przyniosły poprawy zdrowia oraz osoby, u których występują przeciwwskazania do stosowania innych metod leczenia.

Następny artykuł