Leki biopodobne – co to jest, jak pomagają i co leczą?

Leki biopodobne – co to jest, jak pomagają i co leczą?
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska16.03.2021

Leki biopodobne stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku farmaceutycznym. W Europie pojawiły się zaledwie kilkanaście lat temu. Stanowią one grupę leków podobnych do oryginalnych leków biologicznych.  Co to są leki biopodobne? Jak mogą pomóc i jakie schorzenia leczą?

Leki biopodobne – co to jest?

Leki biopodobne to grupa leków biologicznych, wykazujących podobieństwo do oryginalnych leków biologicznych. Początkowo firma Biogen dostarczała wyłącznie oryginalne leki biologiczne (jako jedna z nielicznych), a obecnie posiada ogromne możliwości produkcyjne oraz niezbędną, specjalistyczną wiedzę naukową do zapewnienia nieustannej produkcji zaawansowanych technologicznie leków biologicznych biopodobnych.

Leki biopodobne – jak mogą pomóc?

Obecnie wygasa wiele patentów na leki biologiczne oryginalne. Firma Biogen jest przekonana, że biologiczne leki biopodobne to jeden z najważniejszych obszarów nadchodzących innowacji, które zapewnią systemom opieki zdrowotnej ogromne oszczędności.

Leki biopodobne z pewnością dadzą możliwość odciążenia finansowego systemów opieki zdrowotnej, ale co ważniejsze zagwarantują one zrównoważony dostęp do leczenia.

Leczenie lekami biopodobnymi przede wszystkim wydłuży listę możliwości terapeutycznych nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy dzięki indywidualnemu i sprawniejszym dopasowaniu do ich potrzeb.

Leki biopodobne – na jakie schorzenia?

Leki biopodobne mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób o podłożu zapalnym, np. reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), młodzieńczego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelit (choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelit), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i łuszczycy.

Leki biopodobne są ukierunkowane na jeden z mediatorów procesu zapalnego, potrafią zminimalizować stan zapalny i hamować postępowanie choroby.

Następny artykuł