Pacjenci.pl
Lipancrea 800,-1600 – wskazania, dawkowanie, ostrzeżenia

pixabay.com

Lipancrea 800,-1600 – wskazania, dawkowanie, ostrzeżenia

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Lipancrea 800, -1600 to wyrób medyczny dostępny w aptekach bez recepty, występujący w formie kapsułek. Jakie są wskazania do stosowania tego preparatu i jak poprawnie dawkować lek Lipancrea 800, -1600? Czy stosowanie tego preparatu jest bezpieczne?

Lipancrea 800, -1600 - co to za lek?

Preparat Lipancrea 800, -1600 wydawany jest w aptekach bez recepty. Substancja czynna zawarta w preparacie to pankreatyna. Lipancrea posiada w składzie trzustkowe enzymy pochodzenia zwierzęcego.

Wskazania do przyjmowania leku Lipancrea 800, -1600

Lek Lipancrea 800, -1800 zalecany jest do stosowania w przebiegu mukowiscydozy, w stanach przewlekłego zapalenia trzustki, po resekcji trzustki (całościowej lub częściowej), po resekcji żołądka oraz w przypadku zwężenia dróg żółciowych wywołanych przez nowotwór.

Dawkowanie leku Lipancrea 800, -1600

Preparat Lipancrea 8000, -16 000 ma postać kapsułek i należy stosować go doustnie, po posiłku, popijając szklanką wody.

Nie jest wskazane rozkruszanie kapsułek, ponieważ może dojść do zniszczenia peletek i unieczynnienia leku. Dawkowanie leku jest indywidualne, dlatego należy przestrzegać w tej kwestii zaleceń lekarza. 

Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki leku. Należy postępować zgodnie z załączoną do opakowania ulotką Lipancrea 8000, -16 000.

Przeciwwskazania do stosowania leku Lipancrea 8000, -16 000 

Przeciwwskazaniem do stosowanie preparatu Lipancrea 8000, -16 000 jest nadwrażliwość na pankreatynę, uczulenie na białko wieprzowe oraz ostre zapalenie trzustki.

Lipancrea 8000, -16 000 – ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach obecnie lub w przeszłości, szczególnie jeśli pacjent przyjmuje preparaty z grupy antagonistów receptora H2 (cymetydyna, famotydyna, ranitydyna). Mogą one spowodować obniżenie skuteczności leku.

Stosowanie tego leku przez dzieci powinno być realizowane pod nadzorem lekarza. 

W przypadku występowania ciężkich bólów brzucha podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią mogą przyjmować preparat Lipancrea 800,-1600 jedynie po konsultacji lekarskiej i tylko wówczas, gdy korzyść matki przeważa nad możliwym zagrożeniem dla dziecka.

Lipancrea 8000, -16 000 – interakcje z innymi lekami 

Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego takie jak:cymetydyna, ranitydyna, famotydyną, mogą obniżać skuteczność leku.

Stosowanie leku może mieć wpływ na ograniczone wchłanianie kwasu foliowego z przewodu pokarmowego oraz zmniejszać wchłanianie soli żelaza. W tej sytuacji może być konieczne uzupełnienie niedoborów tych związków.

Zażywanie leku z pokarmami o pH wyższym niż 5,5, np. jaja, kurczaki, cielęcina, zielony groszek, może obniżać skuteczność jego działania, prowadząc do unieczynnienia enzymów w świetle żołądka, a także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.

Lipancrea 8000, -16 000 – możliwe działania niepożądane 

Stosowanie leku Lipancrea 8000, -16 000 może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, jak na przykład: nieprawidłowe stolce, ból brzucha, zaparcia, biegunka, wymioty, nudności, reakcje alergiczne, nadwrażliwość skóry, świąd skóry, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej lub podrażnienie okolicy odbytu.

Zażywanie zbyt dużych dawek preparatu Lipancrea 8000, -16 000 może spowodować biegunkę, zwiększenie stężenia kwasu moczowego w moczu czy zmiany w obrębie jelita.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >