Pacjenci.pl
Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, profilaktyka

pixabay.com

Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, profilaktyka

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Wiencierz

Udostępnij:

Łokieć tenisisty jest często występującym urazem dotyczącym zarówno sportowców, jak i pracowników biurowych. Nazwą tą potocznie określa się zespół dolegliwości bólowych związanych z przyczepami mięśni kończyny gór

Łokieć tenisisty – o co chodzi?

Łokciem tenisisty nazywane są dolegliwości bólowe związane z przyczepami mięśni w obrębie ręki, a dokładnie mięśni prostowników palców i nadgarstka przyczepionych do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ich skutkiem jest upośledzenie funkcji ruchowych kończyny górnej.

Mimo że dolegliwość nazywana jest łokciem tenisisty, najczęściej dotyka ona pracowników biurowych i osób między 30. a 60. rokiem życia. Do narażonych na wystąpienie łokcia tenisisty należą: informatycy, elektrycy, osoby przenoszące ciężkie przedmioty na wyprostowanych łokciach, sekretarki, a nawet palacze. Zaledwie 10% stwierdzonych przypadków tej choroby występuje u osoób grających w tenisa czy squasha.

Przyczyny łokcia tenisisty

Przyczyną powstawania bólu w przypadku łokcia tenisisty jest wykonywanie powtarzalnych ruchów prowadzących do nadwerężania ścięgien i przyczepów mięśni. Skutkuje to granulacją tkanek, mikrouszkodzeniami oraz powstaniem zmian degeneracyjnych bez stanu zapalnego.

Objawy łokcia tenisisty

W przypadku łokcia tenisisty chorzy skarżą się na:

  • ból zewnętrznej części łokcia (nadkłykcia bocznego),

  • tkliwość punktową nad nadkłykciem bocznym, czyli wystającą częścią kości na zewnątrz łokcia,

  • ból związany z chwytaniem i ruchami nadgarstka, zwłaszcza z wyprostem nadgarstka (np. obracanie śrubokrętem) oraz ruchami podnoszenia.

Oprócz tego objawy obejmują promieniujący ból od zewnętrznej strony łokcia do przedramienia i nadgarstka, osłabienie przedramienia, ucisk podczas uścisku dłoni lub przekręcania klamki oraz trudności w utrzymywaniu w dłoni ciężkich przedmiotów. Objawy podobne są do tzw. łokcia golfisty, jednak w jego przypadku ból pojawia się po przyśrodkowej stronie łokcia.

Rozpoznanie łokcia tenisisty

Rozpoznanie zespołu łokcia tenisisty polega na przeprowadzeniu przez lekarza serii testów, w których sprawdza on występowanie bólu po przyłożeniu nacisku w odpowiednich rejonach kończyny górnej, a także przy wykonywaniu konkretnych ruchów, np. rozprostowywaniu ręki. Możliwe jest wykonanie obrazowania rentgenograficznego w celu uwidocznienia mikrourazów.

Leczenie łokcia tenisisty

Leczenie łokcia tenisisty ma na celu zmniejszenie objawów bólowych, zwiększenie siły mięśniowej oraz poprawę funkcjonowania kończyny górnej. Stosuje się fizjoterapię, ortezy oraz leki przeciwbólowe. W oporniejszych przypadkach konieczna może być operacja, np. zabieg artroskopowy lub bardziej inwazyjna interwencja chirurgiczna.

Profilaktyka łokcia tenisisty

W przypadku sportowców amatorów ważne jest wwypracowanie odpowiedniej techniki minimalizującej ryzyko urazu. Warto zadbać o prawidłową rozgrzewkę i odżywianie dostosowane do poziomu aktywności.

Chcąc uniknąć przeciążania łokci podczas prac biurowych, należy trzymać przedramiona na blacie w trakcie pracy. Łokieć powinien znajdować się poza powierzchnią blatu, by nie dochodziło do uciskania nerwu łokciowego. Klawiatura powinna być płaska, aby uniknąć znacznego wychylania nadgarstków do góry.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >