Pacjenci.pl Choroby Masz ciągle 35,5 st. C? Co może oznaczać tak niska temperatura ciała?
Fot. Shutterstock/instagram.com/drbartekpl

Masz ciągle 35,5 st. C? Co może oznaczać tak niska temperatura ciała?

19 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Temperatura ciała u zdrowego człowieka powinna wynosić około 36,6 st. C. Bywa jednak, że niektórzy stale mają temperaturę niższą, poniżej 36 st. C. Czy to tylko taka cecha osobnicza, czy może objaw jakiejś choroby?

Warto obserwować swój organizm. Jeśli do obniżonej temperatury ciała dochodzą jeszcze inne objawy, jak np. ciągłe zmęczenie, warto skonsultować się z lekarzem. Tu może chodzić o niedoczynność tarczycy, ale także o inne problemy.

Co oznacza niska temperatura ciała?

Prawidłowa temperatura ciała u osób dorosłych przy pomiarze ustnym powinna wynosić 36,6 st. C. Średnio. Tak naprawdę może to być między 36.4 a 37.6 st. C . U maluchów za normę uznaje się od 35,5 do 37,5 st. C, z kolei u seniorów zakres ten powinien wynosić między 35,8 a 36.9 st. C. A co, jeśli dorosła osoba, generalnie zdrowa, stale ma jednak tę temperaturę niższą? Np. 35,5 st. C?

Niska temperatura ciała może mieć różnorodne przyczyny, niektóre z nich związane są z niedoborami żywieniowymi, problemami z krążeniem czy funkcjonowaniem tarczycy. Ten ostatni powód wydaje się być najbardziej typowy. Jeśli zgłosimy lekarzowi rodzinnemu taki problem, prawdopodobnie zleci nam badanie TSH, FT3 i FT4 i skieruje do endokrynologa.

Nieoczywiste objawy chorej śledziony. Nigdy ich nie lekceważ
W tych 5 częściach kurczaka roi się od pasożytów. Jedną z nich jemy non stop i zachwalamy, jak chrupie

Gdy choruje tarczyca, może być zimno

Tarczyca kontroluje metabolizm, a jej niedoczynność może spowalniać procesy metaboliczne, prowadząc do obniżenia temperatury ciała. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą więc mieć niższą temperaturę oraz częściej odczuwać zimno. Mogą mieć też szereg innych objawów, na które wskazuje dr Bartek Kulczyński, dietetyk, na swoim kanale na YouTube:

"Osobom zmagającym się z niedoczynnością tarczycy bardzo często towarzyszy uczucie zimna. Gdy większość osób chodzi w koszulkach z krótkim rękawem, osoby z niedoczynnością tarczycy mają potrzebę założenia bluzy lub swetra. Nietolerancja zimna wynika ze spowolnionej przemiany materii. Organizm człowieka potrzebuje hormonów tarczycy w celu wytwarzania energii, która jest niezbędna do produkcji ciepła. W efekcie osoby z niedoczynnością tarczycy bardzo często mają też niższą temperaturę ciała” – mówi specjalista.

Inne przyczyny obniżonej temperatury ciała

Niska temperatura może być także objawem innych schorzeń, np. problemów z krążeniem. Jeśli krążenie krwi jest słabe, organizm może mieć trudności w utrzymaniu ciepłoty ciała, szczególnie w kończynach (masz ciągle zimne ręce i nogi?). Przyczyny mogą obejmować:

  • niedokrwistość – ponieważ niski poziom czerwonych krwinek utrudnia dostarczanie tlenu do tkanek, co wpływa na termoregulację,
  • chorobę Raynauda – dochodzi w niej do skurczu naczyń krwionośnych, co prowadzi do uczucia zimna i niskiej temperatury w palcach rąk i nóg,
  • róże choroby serca – osłabiona wydolność tego narządu to słabsze krążenia, a co za tym idzie – zimno.

Niską temperaturę ciała mogą mieć również osoby z niedoborami żywieniowymi, takimi jak:

  • niedobór żelaza – ten pierwiastek jest niezbędny do produkcji hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu we krwi. Niedobór żelaza może zatem prowadzić do anemii, i osłabienia, ale i uczucia zimna i niskiej temperatury ciała.
  • niedobór witaminy B12 ,
  • niedobór magnezu,
  • niedobór kalorii – to bardzo istotne, bo niewystarczająca podaż kalorii w diecie może spowolnić metabolizm, co zmniejsza produkcję ciepła w ciele. Dieta o niskiej wartości kalorycznej lub brak odpowiednich składników odżywczych może prowadzić do chronicznie niskiej temperatury ciała – to uwaga dla osób często odchudzających się.

Czy niska temperatura ciała to powód do niepokoju?

Obniżona temperatura ciała może towarzyszyć również pewnych chorobom przewlekłym, takim jak np. cukrzyca , czy choroba Addisona, ale może być także objawem stresującego trybu życia. Warto podkreślić, że przewlekły stres i brak snu osłabiają układ odpornościowy i wpływają na metabolizm, co może właśnie powodować wahania temperatury ciała. Taki wolniejszy metabolizm mają też osoby, które prowadzą tzw. siedzący tryb życia – im także częściej może być zimno i mogą mieć niższą temperaturę ciała.

Jeżeli niska temperatura ciała, poniżej 36 st. C jest dla ciebie normą od długiego czasu i nie towarzyszą jej inne objawy, to może być też tak, że to taka cecha twojego organizmu. Niemniej, jeśli zauważysz dodatkowe objawy, takie jak zmęczenie, zawroty głowy, osłabienie, wypadanie włosów, suchość skóry, ból mięśni, zaburzenia nastroju, czy trudności w koncentracji, warto skonsultować się z lekarzem. Może być konieczne wykonanie badań krwi w celu oceny poziomu hormonów tarczycy, składników odżywczych (żelaza, witaminy B12, magnezu) oraz ogólnej kondycji zdrowotnej.

Zobacz także:

Nie możesz opanować senności i ziewania? To może być niedobór ważnego pierwiastka

Uważasz się za zmarzlucha? To nie przypadek. Poznaj 6 możliwych przyczyn

10 objawów niedoczynności tarczycy. Niektóre wyglądają bardzo niewinnie

To nietypowy objaw raka trzustki. Pojawia się w nocy
Po tym poznasz wędlinę niskiej jakości. Wcale nie musi być tania!
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko