Temperatura ciała u zdrowego człowieka powinna wynosić około 36,6 st. C. Bywa jednak, że niektórzy stale mają temperaturę niższą, poniżej 36 st. C. Czy to tylko taka cecha osobnicza, czy może objaw jakiejś choroby?Warto obserwować swój organizm. Jeśli do obniżonej temperatury ciała dochodzą jeszcze inne objawy, jak np. ciągłe zmęczenie, warto skonsultować się z lekarzem. Tu może chodzić o niedoczynność tarczycy, ale także o inne problemy.
Rak tarczycy stanowi ok. 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych człowieka. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jak mówią statystyki, zachorowania na nowotwory tarczycy są znacznie częstsze u kobiet, niż u mężczyzn. Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie odnotowuje się w Polsce około 2 tys. nowych zachorowań raka tarczycy, a w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba nowych przypadków na nowotwory tarczycy wzrosła. Oczywiście najczęstsze objawy choroby pojawiają się w okolicach samej tarczycy, czyli szyi, choć o tym nowotworze mogą świadczyć również inne, nietypowe objawy. Na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę?
Jeśli czujesz, że z twoimi oczami coś jest nie w porządku, np. masz problemy z ich domknięciem, albo wydaje ci się, że są wytrzeszczone, nie zwlekaj, udaj się do lekarza. To prawdopodobnie jest orbitopatia tarczycowa, czyli częsty objaw towarzyszący chorobom tego gruczołu.Chorobami tarczycy zajmuje się endokrynolog, jednak najlepiej, w pierwszej kolejności, udać się do lekarza rodzinnego, by otrzymać skierowanie do specjalisty.
Głównymi symptomami tej choroby są niekontrolowane skurcze i drżenia mięśni, ale chorzy mogą także skarżyć się na bóle głowy, a bywa, że mdleją lub mają ataki paniki. Postawienie diagnozy nie jest proste w przypadku tej jednostki, ponieważ takie objawy mogą być przypisywane różnym schorzeniom.Jest jednak coś bardzo charakterystycznego w tężyczce, co można określić jako "rękę położnika". Jak wygląda ten objaw, wyjaśnia lekarz endokrynolog.
Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy, okazuje się, że nie tylko. W medycynie mogą świadczyć również o wielu zaburzeniach, do jakich dochodzi w organizmie człowieka. Jeśli zaobserwowałeś u siebie wytrzeszcz obu, albo jednej z gałek ocznych, lepiej skonsultuj się ze specjalistą, to może być objaw groźnej choroby.
Chora tarczyca to nie lada problem, ponieważ ten niewielki narząd odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Objawy jej dysfunkcji są różne, jednak ten związany z oczami jest tak charakterystyczny, że nie sposób go przegapić. Co więc powinno nas zaniepokoić?Tarczyca waży około 30 gramów i choć jest nieduża, to pełni ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Odpowiada za wytwarzanie hormonów ft3 i ft4. Pierwszy z nich, hormon ft3(trijodotyronina, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Wpływa na bilans wody oraz pracę mięśni.Z kolei hormon ft4 (tyroksyna) reguluje wchłanianie glukozy i rozpad tłuszczów. Wpływa też na działanie gruczołów płciowych oraz płodność. Jak widzimy, zadania, które pełni tarczyca, są niezwykle ważne, więc warto zadbać o to, by funkcjonowała prawidłowo.
Chodziła po wybiegach Chanel, Gucciego i Prady, brała udział w sesjach zdjęciowych i chociaż wyglądała świetnie, w jej organizmie rozwijała się groźna choroba. Mowa o Zuzannie Bijoch, polskiej topmodelce, która wygrała walkę z rakiem. Jak podkreśla, było to możliwe, dzięki regularnym badaniom.
Wypadają ci włosy? Dokuczają stawy? A może wciąż łapiesz infekcje? Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy mogą mieć jedną przyczynę – niedobór selenu. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, choć rzadko się o tym wspomina.Od poziomu tego pierwiastka zależy np. to, jak funkcjonuje nasza tarczyca. Pomaga on także w usuwaniu wolnych rodników i chroni czerwone krwinki przed ich działaniem. Ma wpływ na terapię depresji. Co więcej, by spełniał swoją rolę, wcale nie potrzebujemy go dużo.
Hashimoto to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń tarczycy. Chorują zwykli śmiertelnicy i przyznają się też osoby publiczne, które otwarcie opowiadają o hashimoto m.in. w mediach społecznościowych.Zmiana w wyglądzie to pierwszy objaw sugerujący, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem. Choroba może powodować zmiany na twarzy. Są to m.in. opadające powieki, obrzęki czy zmiany skórne. Co wtedy zrobić i jak poradzić sobie z nimi skutecznie?
“Wieczne chemikalia”, powodujące wiele chorób, jak chociażby nowotwory czy problemy z tarczycą znajdują się w polskich wodach. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w trakcie badań znacznie większy nacisk kładziony jest na wykrywanie tzw. syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych, jak farmaceutyki, ale też związki per i polyfluoroalkilowe (PFAS).“Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" - podkreśla PIG -PIB. Instytut poinformował, że ocenę stanu wód podziemnych przeprowadza się na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego. Czynność wykonywana jest cyklicznie co 3 lub 6 lat.