Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Tarczyca

Tarczyca

Tarczyca

Jak objawia się tężyczka?
18.07.2024 12:35 Skurcze mięśni, "ręka położnika". Lekarz wymienia, jak może objawiać się tężyczka

Głównymi symptomami tej choroby są niekontrolowane skurcze i drżenia mięśni, ale chorzy mogą także skarżyć się na bóle głowy, a bywa, że mdleją lub mają ataki paniki. Postawienie diagnozy nie jest proste w przypadku tej jednostki, ponieważ takie objawy mogą być przypisywane różnym schorzeniom.Jest jednak coś bardzo charakterystycznego w tężyczce, co można określić jako "rękę położnika". Jak wygląda ten objaw, wyjaśnia lekarz endokrynolog.

oczy
15.07.2024 16:12 Masz takie oczy? Mogą wskazywać na groźne choroby

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy, okazuje się, że nie tylko. W medycynie mogą świadczyć również o wielu zaburzeniach, do jakich dochodzi w organizmie człowieka. Jeśli zaobserwowałeś u siebie wytrzeszcz obu, albo jednej z gałek ocznych, lepiej skonsultuj się ze specjalistą, to może być objaw groźnej choroby.

Kobieta patrzy w lustrze na swoje oczy, objawy chorób tarczycy
06.07.2024 11:31 Tak choruje tarczyca. Pierwsze objawy poznasz po oczach

Chora tarczyca to nie lada problem, ponieważ ten niewielki narząd odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Objawy jej dysfunkcji są różne, jednak ten związany z oczami jest tak charakterystyczny, że nie sposób go przegapić. Co więc powinno nas zaniepokoić?Tarczyca waży około 30 gramów i choć jest nieduża, to pełni ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Odpowiada za wytwarzanie hormonów ft3 i ft4. Pierwszy z nich, hormon ft3(trijodotyronina, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Wpływa na bilans wody oraz pracę mięśni.Z kolei hormon ft4 (tyroksyna) reguluje wchłanianie glukozy i rozpad tłuszczów. Wpływa też na działanie gruczołów płciowych oraz płodność. Jak widzimy, zadania, które pełni tarczyca, są niezwykle ważne, więc warto zadbać o to, by funkcjonowała prawidłowo.

Zuzanna Bijoch
25.06.2024 15:37 Polska supermodelka miała raka. Teraz Zuzanna Bijoch ma ważny apel

Chodziła po wybiegach Chanel, Gucciego i Prady, brała udział w sesjach zdjęciowych i chociaż wyglądała świetnie, w jej organizmie rozwijała się groźna choroba. Mowa o Zuzannie Bijoch, polskiej topmodelce, która wygrała walkę z rakiem. Jak podkreśla, było to możliwe, dzięki regularnym badaniom.

Niedobór selenu a praca tarczycy
11.06.2024 14:04 Tak objawia się niedobór selenu. Choruje nie tylko tarczyca

Wypadają ci włosy? Dokuczają stawy? A może wciąż łapiesz infekcje? Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy mogą mieć jedną przyczynę – niedobór selenu. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, choć rzadko się o tym wspomina.Od poziomu tego pierwiastka zależy np. to, jak funkcjonuje nasza tarczyca. Pomaga on także w usuwaniu wolnych rodników i chroni czerwone krwinki przed ich działaniem. Ma wpływ na terapię depresji. Co więcej, by spełniał swoją rolę, wcale nie potrzebujemy go dużo. 

Hashimoto, tarczyca
10.04.2024 16:22 Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy

Hashimoto to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń tarczycy. Chorują zwykli śmiertelnicy i przyznają się też osoby publiczne, które otwarcie opowiadają o hashimoto m.in. w mediach społecznościowych.Zmiana w wyglądzie to pierwszy objaw sugerujący, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem. Choroba może powodować zmiany na twarzy.  Są to m.in. opadające powieki, obrzęki czy zmiany skórne. Co wtedy zrobić i jak poradzić sobie z nimi skutecznie?

Woda, zanieczyszczenia
09.04.2024 14:51 "Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób

“Wieczne chemikalia”, powodujące wiele chorób, jak chociażby nowotwory czy problemy z tarczycą znajdują się w polskich wodach. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w trakcie badań znacznie większy nacisk kładziony jest na wykrywanie tzw. syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych, jak farmaceutyki, ale też związki per i polyfluoroalkilowe (PFAS).“Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" - podkreśla PIG -PIB. Instytut poinformował, że ocenę stanu wód podziemnych przeprowadza się na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego. Czynność wykonywana jest cyklicznie co 3 lub 6 lat.