Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Tarczyca

Tarczyca

Tarczyca

Niedobór selenu a praca tarczycy
11.06.2024 14:04 Tak objawia się niedobór selenu. Choruje nie tylko tarczyca

Wypadają ci włosy? Dokuczają stawy? A może wciąż łapiesz infekcje? Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy mogą mieć jedną przyczynę – niedobór selenu. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, choć rzadko się o tym wspomina.Od poziomu tego pierwiastka zależy np. to, jak funkcjonuje nasza tarczyca. Pomaga on także w usuwaniu wolnych rodników i chroni czerwone krwinki przed ich działaniem. Ma wpływ na terapię depresji. Co więcej, by spełniał swoją rolę, wcale nie potrzebujemy go dużo. 

Hashimoto, tarczyca
10.04.2024 16:22 Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy

Hashimoto to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń tarczycy. Chorują zwykli śmiertelnicy i przyznają się też osoby publiczne, które otwarcie opowiadają o hashimoto m.in. w mediach społecznościowych.Zmiana w wyglądzie to pierwszy objaw sugerujący, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem. Choroba może powodować zmiany na twarzy.  Są to m.in. opadające powieki, obrzęki czy zmiany skórne. Co wtedy zrobić i jak poradzić sobie z nimi skutecznie?

Woda, zanieczyszczenia
09.04.2024 14:51 "Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób

“Wieczne chemikalia”, powodujące wiele chorób, jak chociażby nowotwory czy problemy z tarczycą znajdują się w polskich wodach. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w trakcie badań znacznie większy nacisk kładziony jest na wykrywanie tzw. syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych, jak farmaceutyki, ale też związki per i polyfluoroalkilowe (PFAS).“Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" - podkreśla PIG -PIB. Instytut poinformował, że ocenę stanu wód podziemnych przeprowadza się na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego. Czynność wykonywana jest cyklicznie co 3 lub 6 lat.