Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Mieszany guz skóry – objawy, leczenie, rokowania
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:31

Mieszany guz skóry – objawy, leczenie, rokowania

Mieszany guz skóry – objawy, leczenie, rokowania
pixabay.com

Mieszany guz skóry – charakterystyka

Mieszany guz skóry (łac. chondroid syringoma) to guz gruczołów potowych. Zmiany nowotworowe zlokalizowane w gruczołach potowych występują rzadko, przeważnie dotyczą osób po 50. – 60. roku życia, częściej mężczyzn. Zazwyczaj umiejscawiają się na skórze w okolicy głowy i szyi, rzadziej na kończynach, narządach płciowych czy tułowiu. Mieszane guzy skóry mają tendencję do zajmowania okolicznych tkanek, zwłaszcza węzłów chłonnych. Śmiertelność w przypadku nawrotu sięga 40%.

Gruczoły potowe zbudowane są z cewek wydzielniczych oraz przewodów wyprowadzających pot na zewnątrz. Wyróżnia się kilka ich rodzajów:

  • gruczoły potowe ekrynowe – są niezależne od mieszków włosowych, rozmieszczone na skórze dłoni i stóp, a także na skórze głowy i całego tułowia, ich całkowita liczba to ok. 3 milionów,

  • gruczoły potowe apokrynowe (gruczoły zapachowe) – występują tylko na skórze owłosionej, największa ich ilość znajduje się pod pachami oraz w okolicy pachwin; w momencie kontaktu z bakteriami wydzielają charakterystyczną nieprzyjemną woń.

Guzy gruczołów potowych dzieli się na nowotwory pochodzenia ekrynowego i nowotwory pochodzenia apokrynowego.

Mieszany guz skóry – objawy

Mieszany guz skóry nie posiada charakterystycznych objawów klinicznych, co powoduje znaczne trudności diagnostyczne. Zwykle ma postać twardego, bezbarwnego guzka, nie wywołuje dolegliwości bólowych. Komórki guza wykazują tendencję do infekowania naczyń limfatycznych.

Guzy pochodzenia apokrynowego również są twarde, lecz poddają się uciskowi. Są niebolesne przy palpacji, mają kolor od czerwonego do purpurowego. Mikroskopowo mają postać raka gruczołowego z dobrze rozwiniętym światłem gruczołów oraz charakterystycznym wydzielaniem apokrynowym.

Wśród łagodnych zmian gruczołów potocznych znajduje się np. gruczolak potowy ekrynowy, natomiast do złośliwych guzów mieszanych skóry należą np.: inwazyjny gruczolakorak brodawkowaty palców, rak śluzowy, pierwotny skórny gruczolakorak torbielowaty.

Mieszany guz skóry – leczenie

Podstawą leczenia mieszanego guza skóry jest jego usunięcie chirurgiczne z dużym marginesem zdrowej tkanki. Jeżeli mamy do czynienia z nowotworem złośliwym z przerzutami, należy zastosować chemioterapię i/lub radioterapię. Jeżeli stwierdza się zmiany w węzłach chłonnych, również należy je usunąć. Po wycięciu materiał biologiczny przekazuje się do badań histopatologicznych.

Raki gruczołów potowych mogą ulegać wznowie, dotyczy to od 11 do 25% chorych, u ok. 30% pacjentów występują przerzuty.

Tagi:
Polecane