Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Mikołaj Roznerski mierzył się z anoreksją: "W najgorszym czasie ważyłem 39 kilo"
Tricolors/ East News

Mikołaj Roznerski mierzył się z anoreksją: "W najgorszym czasie ważyłem 39 kilo"

24 kwietnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Mikołaj Roznerski to aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, uznawany za jednego z najprzystojniejszych polskich gwiazdorów. Telewizyjnej publiczności znany jest najbardziej z kreacji w takich produkcjach jak m.in. “M jak miłość” czy “Na dobre i na złe”.

Aktor w wywiadach nie stroni od poruszania osobistych kwestii. W najnowszej rozmowie wyznał, że w przeszłości zmagał się z zaburzeniami odżywiania. W najgorszym okresie choroby ważył zaledwie 39 kilogramów.

Mikołaj Roznerski szczerze o swoich zmaganiach z chorobą

Mikołaj Roznerski sporą część czasu przeznacza nie tylko na przygotowywanie się do kolejnych ról, ale również na treningi na siłowni. Niektóre z nich są częścią aktorskiej pracy, inne aktor realizuje prywatnie. Jak wyznał w rozmowie z dziennikarką, Marzeną Rogalską w programie “Rogalska Show”, zanim wybierze się na plan zdjęciowy, najpierw robi na siłowni wymagający trening.

Regularnie uprawiany sport wynika nie tylko z zamiłowania do zdrowego trybu życia. To również sposób na poradzenie sobie z trudną przeszłością. Wszystko przez to, iż w nastoletnich czasach Mikołaj mierzył się z anoreksją. Przez chorobę trafił do szpitala, a w najgorszym okresie choroby ważył tylko 39 kilogramów.

-To się odbiło na moim dzieciństwie. [...] W najgorszym czasie ważyłem 39 do 41 kilo. Nie byłem aż tak wyniszczony, jak koleżanki z oddziału. [...] To trudne dla mnie w dalszym ciągu. [...] Jak zachorowałem, to nikt nie wiedział, że jest taka choroba - zdradził Roznerski  w "Rogalska Show".

Rola medycznej marihuany w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Na co pomaga?
Kiedy zaczyna się starość? "Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt". Ciekawe wnioski z badań

Roznerski łączy zaburzenia odżywiania z rozwodem rodziców

Jak można się domyśleć, pobyt w placówce nie był dla aktora łatwy. Po latach Roznerski zaburzenia odżywiania łączy z rozwodem rodziców. Jego rodzice rozstali się, gdy Mikołaj miał zaledwie 13 lat. Przyznał też, że gdy był uczniem, należał do dzieci o nieco większym rozmiarze. Było to powodem kpin ze strony innych rówieśników.

Mimo że aktor pokonał chorobę, wyjaśnia, że o dietę i dobrostan psychiczny trzeba dbać cały czas.

"Byłem zawsze większy, koledzy w klasie dokuczali. Mówili, jak jeździłem autobusem: "Ty, gruby. Weź tam, zejdź z korytarzyka, bo zasłaniasz szybę w autosanie". [...] To było coś, z czym się zmierzyłem. Najlepiej, jak potrafiłem. [...] Ja bym o sobie nie powiedział, że jestem jedzącym anorektykiem, bo wydaje mi się, że już nie jestem anorektykiem, ale bardzo o to dbam. [...] Dobrze jem. Pilnuję tego jedzenia, oczywiście" -zdradził w rozmowie z Marzeną Rogalską.

Jak wyglądają początki anoreksji?

Anoreksja to choroba, która zazwyczaj atakuje w wieku dziecięcym czy nastoletnim, lecz może dotknąć również osoby dorosłe. Anoreksja jest chorobą, która zaczyna się dosyć niewinnie. Początkowo osoba zaczyna skupiać się na utrzymaniu prawidłowej masy ciała i bardzo się stara, by nie dochodziło do wahania wagi.

- Mimo wszystko, mimo świadomości, że jej masa ciała jest prawidłowa, nie czuje satysfakcji z własnego wyglądu i ocenia się bardzo krytycznie. Przyszły anorektyk jest bardzo zainteresowany tematyką żywieniową. Bardzo często zna dokładną kaloryczność wszystkich posiłków i skład makroskładników - wyjaśniała w rozmowie z Pacjentami dietetyczka kliniczna Magdalena Jezierska.

- Co więcej, początkowe eliminacje różnych produktów z diety są zazwyczaj racjonalne w opinii ogółu, ponieważ taka osoba rezygnuje ze słodyczy, tłuszczów i wszelkiej żywności postrzeganej za niezdrową. Dochodzi jednak do takiej eskalacji tych zachowań, że ostatecznie podaż składników odżywczych i energii z diety jest znikoma, co prowadzi do niedożywienia i wyniszczenia - dodała Magdalena Jezierska.

Mężczyźni z zaburzeniami odżywiania zmagają się znacznie rzadziej niż kobiety. U panów rozpoznanie choroby dotyczy 10-20 proc. U mężczyzn anoreksję rozpoznaje się nieco później, niż u kobiet. Zaczynają oni nieco później dostrzegać swój problem, a co za tym idzie sięgać po pomoc.

Czytaj też:

Tak zachowuje się osoba przed zachorowaniem na anoreksję. Te zachowanie to pierwsze czerwone flagi

Pierwsze, alarmujące objawy anoreksji. Mogą wyglądać niewinnie i nie budzić żadnych podejrzeń

Anoreksja – przyczyny, objawy, leczenie

Ada Hyzopska z "Top Model" o swojej tranzycji. "Świat coraz lepiej reaguje na takich ludzi jak ja"
Tak wyglądają pierwsze objawy schizofrenii. Można je zauważyć już u dzieci
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja