Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Kiedy zaczyna się starość? "Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt". Ciekawe wnioski z badań
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.04.2024 10:42

Kiedy zaczyna się starość? "Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt". Ciekawe wnioski z badań

Starość, seniorzy
Fot. Freepic

Kiedy zaczyna się starość? Z najnowszego badania wynika, że wiek uchodzący za podeszły wciąż się oddala. Zdaniem naukowców to dobra informacja, gdyż ludzie żyją coraz dłużej, w związku z czym czują się coraz młodziej. “Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt” - tak skomentował wyniki badań John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na na Uniwersytecie Columbia. 

W najnowszym badaniu kobiety uważały, że starość zaczyna się później niż mężczyźni, natomiast różnica między płciami rosła wraz z wiekiem. Z kolei osoby cieszące się lepszym zdrowiem, czuły się młodsze, twierdząc, że starość zaczyna się później. 

Kiedy zaczyna się starość? Ciekawe wnioski z badań

Badanie, które opublikowane zostało w czasopiśmie “Psychology and Aging” może dać świeże, zupełnie nowe wnioski na postrzeganie starości przez społeczeństwo. Jak się okazuje, wiek osób “starych” wciąż się oddala. 

W czasopiśmie "Psychology and Aging" Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opublikowało wyniki przeprowadzonego w Niemczech badania, które poświęcono starości jako etapowi życia. W ramach badania lekarze i naukowcy analizowali dane ponad 14 tys. osób w wieku od 40 do 85 lat, urodzonych w latach 1911-1974. Co cztery, pięć lat zadawano im pytanie, kiedy ich zdaniem rozpoczyna się starość.

2149402152.jpg
Fot. Freepic
Tak wyglądają pierwsze objawy schizofrenii. Można je zauważyć już u dzieci Celine Dion opowiedziała o nieuleczalnej chorobie. Tak teraz wygląda życie gwiazdy

Osoby po sześćdziesiątce uważają, że starość zaczyna się w wieku 75 lat

 Z badania wynika, że osoby po sześćdziesiątce uważają, iż starość zaczyna się w wieku 75 lat, lecz potem, im są starsze, tym dalej granica przesuwa się.  Warto zaznaczyć, że badane osoby zgłaszały swoje postrzeganie starości ośmiokrotnie w ciągu 25 lat. Za każdym razem mówili, że starość zaczyna się o rok później w porównaniu z ich poprzednią oceny.

Z kolei uczestnicy badania, urodzeni wcześniej, w latach 1911-1935 uważali, że starość zaczęła się wcześniej - w porównaniu z uczestnikami urodzonymi po 35 r. Jak się okazuje, odpowiedź na pytanie odnośnie początku starości zmienia się w miarę, jak ludzie żyją dłużej, ale też przecież przechodzą w późniejszym wieku na emeryturę i w końcu utrzymują wyższy poziom zdrowia fizycznego i psychicznego w starszym wieku.

"Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt"

W badaniu to kobiety zauważały, że starość zaczyna się później, niż panowie, natomiast z wiekiem różnica między płciami rosła. Osoby cieszące się lepszym zdrowiem, czuły się mniej samotne i młodsze, co jest dość oczywiste. Główny autor badania, Markus Wettstein na Uniwersytecie Humboldta sugeruje, że może wynikać to z faktu, że inne trendy, jak wzrost średniej długości życia lub też postęp medyczny, nie są ściśle liniowe.

Wettstein zwraca uwagę na wzrost średniej długości życia oraz fakt, że osoby dojrzałe są obecnie zdrowsze, niż ich rówieśnicy w przeszłości. “Powiedziałbym, że to w bardzo mocny sposób potwierdza (…), że siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt” - wyjaśnia badacz. Lekarze podkreślają, że kluczem do dobrego starzenia się jest nie tylko wiara w to, że można żyć długo oraz aktywnie, ale też w podejmowaniu świadomych kroków, by to osiągnąć. John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia, uważa, że podejście do starości jest kwestią bardzo indywidualną.

 “Część ludzi ma tak negatywny stosunek do osób starszych, że nie chcą być z nimi kojarzeni. Jeśli więc mają 70 lat, powiedzą, że starość zaczyna się w wieku 75 lat. A kiedy osiągną 75 lat, powiedzą, że starość zaczyna się w wieku lat 80” - wyjaśnił.

Czytaj też:

Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną

Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki

Te rady seniorów podbijają internet! Polacy się nimi zachwycają

Polecane