Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?
Fot. East News/ Arkadiusz Ziolek

Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?

16 kwietnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Internetowi oszuści potrafią stosować rozmaite techniki, po to, by wyłudzić pieniądze, ale też dane. Oszustwa internetowe występują obecnie w każdym obszarze, nawet i w ochronie zdrowia.

W sieci zagościły strony internetowe, które są prawie takie same jak oficjalne strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści, podszywając się pod NFZ, oferują rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia. Narodowy Fundusz Zdrowia wystosował już w sieci odpowiednie komunikaty.

Oszustwo na NFZ. Tak cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane i pieniądze

Próby wyłudzenia pieniędzy czy danych obecne są w sieci w niemal każdym obszarze naszego życia. Oszuści uaktywnili się również w sektorze zdrowia, usiłując wyłudzić wrażliwe dane osobowe oraz numer korty kredytowej lub debetowej. Wszystko przez to, że w sieci  pojawiło się wiele fałszywych stron internetowych, łudząco podobnych do oficjalnych witryn Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oszuści potrafią nawet  ukraść logo i wizerunek NFZ, po to, by osiągnąć swój cel. Uwagę potencjalnych ofiar usiłują przyciągnąć w ten sposób, podkreślając, że NFZ rzekomo ma wydawać  karty ubezpieczenia “pod pozorem zbliżającego się terminu jej wygaśnięcia”.

Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Argentyna walczy z groźną chorobą. Pomoc ma nadejść z Polski

Narodowy Fundusz Zdrowia reaguje na internetowe oszustwa

Na oszustwa postanowił zareagować Narodowy Fundusz Zdrowia, który w swoich mediach społecznościowych wystosował komunikat uczulający na internetowe oszustwa.

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ, Paweł Florek podkreślił, że łudząco podobne strony w sieci do witryn NFZ to oszustwo, ale też próba wyłudzenia pieniędzy i danych.

"Oficjalna strona internetowa Narodowego Funduszu znajduje się pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/. „Jest to bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji” - możemy przeczytać w komunikacie NFZ.

Jak nie dać się naciągnąć?

NFZ podkreśla jednocześnie, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wydaje kart ubezpieczenia, nigdy nie pobiera również żadnych opłat, ale też nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu przedłużenia czy odnowienia ubezpieczenia.

Choć oszuści wciąż będą grasować i raczej nieprędko znikną z różnych obszarów naszego życia, sami możemy sprawić, by nie dać wciągnąć się w internetowe krętactwa.

NFZ przypomina, by nie klikać w linki, wysłane m.in. sms-em, jeśli nie mamy pewności co do tego, że strona, do której prowadzą, jest bezpieczna. NFZ podkreśla też, że zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza  „https” (protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe).

Warto też podkreślić, że NFZ nie wydaje żadnych kart ubezpieczenia, ale też nigdy nie pobiera żadnych opłat przez stronę internetową. NFZ nie zbiera też danych o numerach kart kredytowych i debetowych przez stronę internetową.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia/ Twitter

Czytaj też:

Sanatoria drożeją od maja. Wiemy, jakie będą stawki

500+ na dentystę. Nie każdy wie, że może skorzystać z tych pieniędzy

Co dalej z hospicjami, także domowymi? Minister zdrowia zapowiada duże zmiany

Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Sanatoria drożeją od maja. Wiemy, jakie będą stawki
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko