Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Co dalej z hospicjami, także domowymi? Minister zdrowia zapowiada duże zmiany
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.03.2024 19:21

Co dalej z hospicjami, także domowymi? Minister zdrowia zapowiada duże zmiany

Hospicjum, Narodowy Fundusz Zdrowia
Fot. Freepic

Chorzy terminalnie muszą mieć godną opiekę. A ta pozostawia wiele do życzenia - zarówno na oddziałach szpitalnych, jak i w tzw. hospicjach domowych. Rodziny pacjentów wydają ostatnie pieniądze, by ulżyć bliskim na ostatnim etapie życia. Czy rząd wreszcie przeznaczy na to więcej pieniędzy?

Będzie zniesienie limitów do opieki paliatywnej i hospicyjnej? Co mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał projekt rozporządzenia w tej sprawie. 

Zniesienie limitów do opieki paliatywnej to jedna z zapowiedzi minister zdrowia

Zniesienie limitów do opieki paliatywnej, jak również hospicyjnej jest jedną z zapowiedzi minister zdrowia, Izabeli Leszczyny. Jak zapowiadała szefowa resortu zdrowia, zniesienie tych limitów nie jest celem samym w sobie. To środek do zwiększenia dostępności.

Cierpisz na bóle głowy? Posłuchaj tego podcastu:

 

​Będziemy to robić na przykład w opiece hospicyjnej - podkreślała w jednym z  wywiadów minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Leszczyna zapowiadała, że przygotowany został projekt przepisów, dzięki którym limity finansowania nie będą już obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej, stacjonarnych hospicjach i domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej.

zblizenie-pielegniarki-pocieszajacej-chorego-pacjenta-na-oddziale-szpitalnym.jpg
Fot. Freepic
Lekarze walczą o życie noworodka - miał promil alkoholu we krwi. Czym jest FAS? Zwana jest "mięsożerną". Lekarze ostrzegają przed chorobą wywołaną przez paciorkowce

Konsultacje społeczne potrwają do 27 marca tego roku

Z kolei w połączeniu z nielimitowym już finansowaniem świadczeń dla dzieci i młodzieży, w praktyce oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdego pacjenta, który jest objęty publiczną opieką paliatywną, ale też hospicyjną.

Konsultacje społeczne mają potrwać do 27 marca tego roku. Po ich analizie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ma wydać ostateczne zarządzenie, które zniesie limity w opiece paliatywnej oraz hospicyjnej. Zmiany mają zacząć obowiązywać już od 1 kwietnia tego roku.

 

Zniesienie limitów to kolejna, bardzo ważna zmiana w tym obszarze

Zniesienie limitów w opiece hospicyjnej oraz paliatywnej jest kolejną, bardzo ważną zmianą w tym obszarze. Wcześniej wzrosła cena punktu oraz finansowanie wizyt wyjazdowych w poradni medyny paliatywnej.

Aktualnie, obok zniesienia limitów, trwają prace nad projektem nowej taryfy świadczeń, które gwarantowane są w opiece paliatywnej. Pakiet działań ma wpłynąć na wyższą jakość, ale też dostępność do świadczeń.

Źródło:  NFZ. gov.pl

Czytaj też: 

Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych

To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

 

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Ten nowotwór zabrał Farrah Fawcett. Umierała w cierpieniach i ostrzegała przed nim innych
Farrah Fawcett fot. Reuters, ABC Photo Archives/Getty Images
Farrah Fawcett była jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych amerykańskich gwiazd lat 70. Widzowie pokochali ją głównie za rolę blond piękności walczącej z przestępcami w kultowym serialu "Aniołki Charliego". Niestety, w 2006 r. aktorka usłyszała druzgocącą diagnozę – rak odbytu. Gwiazda postanowiła się nie poddawać i walczyć do końca, jednak zmarła po 3 latach zmagań ze śmiertelną chorobą. Co należy wiedzieć o raku odbytu?  
Czytaj dalej
Polecane