Na zwolnieniu od psychiatry możesz wyjechać na urlop. Jest tylko jeden warunek
Przeważnie jest tak, że gdy w związku z chorobą lekarz wystawia nam zwolnienie, nie powinniśmy wychodzić z domu. Podczas rekonwalescencji wskazany jest przecież odpoczynek i oszczędny tryb życia. Jest jednak wyjątek od tej reguły.
O wiele więcej swobody ma pacjent, który otrzymuje L4 od psychiatry. W tym przypadku wychodzenie z domu, a nawet dalsze wyjazdy, są wręcz zalecane.
L4 od psychiatry – lekarze wystawiają coraz więcej zwolnień
L4 od psychiatry to szczególny rodzaj zwolnienia. Obowiązują na nim nieco inne zasady niż na zwolnieniach z przyczyn zdrowia fizycznego. Długo też zwolnienie takie było niejakim powodem do wstydu, a pacjenci rzadko się na nie decydowali. W ostatnich latach jednak widać wyraźną tendencję wzrostową w tej kwestii.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wynika, że w 2023 r. psychiatrzy wystawili 1,4 mln zaświadczeń chorobowych. Najczęstszymi przyczynami tych zwolnień były reakcja na ciężki stres, wypalenie zawodowe, zaburzenia adaptacyjne, czy mobbing w pracy. Spowodowały one w ubiegłym roku aż 8,86 mln dni absencji chorobowej.
Wszechogarniający stres, niezwykle szybkie tempo życia, ciągły pośpiech i niezdrowe nawyki w ostatnich latach są dojmujące, a pandemia COVID-19 także zrobiła swoje. W wyniku depresji na L4 Polacy spędzili w ubiegłym roku 5,14 dni, a z powodu innych zaburzeń lękowych – 4,77 mln. Ale niekoniecznie w domu.
Czy na L4 od psychiatry trzeba siedzieć w domu?
Zwolnienie od psychiatry ma nieco inny charakter niż zwolnienia wystawiane przez innych lekarzy. Po pierwsze, dobrze wiedzieć, że L4 od psychiatry może trwać ciągiem aż 182 dni , czyli pół roku. Jest to cały limit do wykorzystania na zwolnienie chorobowe.
Co więcej, w wielu przypadkach, jak np. depresja, zaburzenia lękowe, czy wypalenie zawodowe, na takim L4 wcale nie trzeba siedzieć w domu (zresztą, jeśli chodzi o choroby fizyczne, także zalecane są czasem wyjazdy zdrowotne – do sanatorium ). To jednak zależy od diagnozy, bo w niektórych jednostkach chorobowych lekarz może zalecić przebywanie w domu (wtedy na L4 pojawi się symbol 1), ale w niektórych nie (na L4 znajdzie się symbol 2, który oznacza, że "chory może chodzić").
To bardzo ważne, bo w czasie trwania zwolnienia, możemy spodziewać się kontroli z ZUS . Jeżeli mamy zalecone przez lekarza, przykładowo, spacery, możemy spokojnie usprawiedliwić swoją, ewentualną, nieobecność.
Ruch, spacery, a nawet wyjazdy – potrzebne podczas dochodzenia do zdrowia
Gdy czujemy się przemęczeni, wypaleni, sfrustrowani, kiedy nie widzimy sensu w życiu, kiedy trudno nam rano wstać z łóżka, kontakty z bliskimi osobami są wręcz niezbędne w kwestii powrotu do zdrowia. Kiedy leczymy swoją psychikę, lekarz wręcz może nam je zalecić, podobnie jak ruch na świeżym powietrzu , aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, czy zapisanie się na zajęcia, które mogą sprawić nam przyjemność.
Spacery, wycieczki rowerowe, a nawet dalsze wyjazdy, mogą okazać się wręcz zbawienne w przypadku problemów psychicznych i emocjonalnych. Dzięki nim mamy szansę zdystansować się do swojego dotychczasowego życia, nabrać energii i motywacji do pewnych zmian. Nowo poznani ludzie z kolei, często stają się dla nas jakąś inspiracją. Zamknięcie w domu, w czterech ścianach, z pewnością nie poprawi zdrowia psychicznego, a w przypadku wszelakich lęków, może je tylko nasilić.
Urlop na L4 od psychiatry? To możliwe
Na L4 od psychiatry , można zatem wyjechać na "urlop" , choć zgodnie z prawem nie będzie to klasyczny urlop, bo przecież nie mówimy tu o dniach wolnych od pracy. Ale jeżeli nasz współmałżonek planuje własny urlop i chcemy z rodziną wyjechać na wakacje, to jak najbardziej – mamy do tego prawo, o ile charakter naszego zwolnienia (wspomniane liczny 1 lub 2) na to pozwala.
"Pacjent, który otrzymał zwolnienie od lekarza psychiatry, nie jest pacjentem obłożnie chorym, nie musi leżeć w łóżku, pod kołdrą i przebywać wyłącznie w swoim mieszkaniu. Aktywizacja jest zazwyczaj jednym z naszych podstawowych zaleceń w celu przyspieszenia zdrowienia, a doświadczenia ostatnich lat pokazują, że przymusowe zamknięcie w domu i ograniczenie kontaktu z bliskimi nie są dobre dla zdrowia psychicznego" – pisze na Instagramie psychiatra, Monika Tucholska:
Zobacz także:
Wielkie zmiany w wypłatach L4. Pracownicy otrzymają pieniądze w ratach?
Zmiany w zwolnieniach chorobowych. L4 może być płatne nawet w 100 proc.
Koniec z 80 proc. wypłaty na L4. Nowa propozycja rządu jest już przesądzona