Dostosowanie polskiego Kodeksu pracy do wymogów unijnej dyrektywy work-life balance przyniosło rewolucję zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Teraz zamiast ustawowych 26 dni urlopu wypoczynkowego pracownicy mają do dyspozycji nawet 41 dni wolnych od pracy. Dowiedz się, na jakich zasadach można skorzystać z wolnego.Podstawa urlopu wypoczynkowego nie uległa zmianie. W tym zakresie wciąż możemy skorzystać z 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy. Dłuższa podstawa urlopu przysługuje osobom, które pracują od ponad dekady. Jednak do wykorzystania są też dodatkowe dni wolne.
Szykują się spore zmiany pod względem wynagrodzenia chorobowego. Pracownicy i pracodawcy nie wiedzą, czego się spodziewać. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na czele z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk już podjęło intensywne prace nad zlikwidowaniem tego świadczenia. Jak teraz będzie wyglądał urlop chorobowy?
Osobom zatrudnionym na umowie o pracę i sprawującym opiekę nad dzieckiem przysługują 2 dni dodatkowego urlopu. Niezależnie od tego, ile mają dzieci. Jeśli ktoś ma czworo – wciąż dostaje tylko 2 dni wolnego. Co więcej: te 2 dni muszą zostać podzielone między oboje opiekunów. Absurdalne?O zmianę tych niesprawiedliwych przepisów zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka. Zwrócono uwagę, że obecne regulacje mogą być niezgodne z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka.
W skali roku można uzyskać 35 dni wolnego i nie trzeba tego nawet specjalnie uzasadniać. To efekt zmian, jakie nastąpiły w Kodeksie pracy po nowelizacji wdrażającej do polskiego prawa unijnej dyrektywy work-life-balance.A ile dni Tobie przysługuje? To zależy, m.in., od tego, jaki jest Twój staż pracy i jak liczną masz rodzinę. Warto znać przysługujące nam prawa.
Już od dziś (19 marca 2025 roku) w życie wchodzi nowy rodzaj urlopu macierzyńskiego dla rodziców, których dziecko spełnia jeden, określony warunek. Zmiany w przepisach pozwolą odzyskać czas spędzony przez dziecko po narodzinach w szpitalu. Warto sprawdzić, kto dokładnie jest uprawniony do przedłużonego urlopu oraz jakich formalności należy dopełnić. Szczegóły podaje Zakład Ubezpieczeń Pracy w swoim nowym komunikacie.
ZUS próbuje rozprawić się z masowym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich. Przekonał się o tym mężczyzna z Rybnika, który będąc na L4 wyruszył do Meksyku, chcąc uciec przed byłą żoną. ZUS odmówił mu wypłaty zasiłku, ale w sprawę zaangażowano sąd. Oto jego decyzja.
Ponad 3 miesiące wypoczynku dla lojalnych pracowników. Ten urlop pozwoli „na większą wydajność pracy, większą satysfakcję zawodową, dłuższe pozostawanie na rynku pracy”. Można z niego korzystać nawet kilkakrotnie – to brzmi naprawdę interesująco.Taki pomysł ma jeden z kandydatów na prezydenta, Piotr Szumlewicz. Wkrótce zacznie zbierać podpisy pod petycją do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozpatrzenie projektu.
Z pewnością wiele osób ucieszy się ze zmian w Kodeksie Pracy. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie nowego urlopu. Maksymalny czas korzystania z urlopu to aż 15 tygodni. Co to za urlop i komu przysługuje? Odpowiadamy.
Już od 19 marca 2025 roku pracownicy w Polsce będą mogli skorzystać z nowego rodzaju urlopu – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który może wynosić nawet 15 tygodni. Jak skorzystać z dodatkowego urlopu i komu przysługuje? Oto szczegóły.
Ponieważ zbliżają się ferie zimowe, Narodowy Fundusz Zdrowia, przypomniał o bardzo istotnym szczególe. Dotyczy wszystkich tych, którzy w najbliższym czasie wybierają się w podróż za granicę. Chodzi o kartę EKUZ, która gwarantuje bezpłatne leczenie w krajach Unii Europejskiej. Bez takiej karty, jeśli przydarzy nam się coś za granicą, np. ulegniemy wypadkowi, będziemy musieli z własnej kieszeni zapłacić za wizytę u lekarza, czy zabieg.
Nowy rok z perspektywy pracowników zapowiada się bardzo dobrze. Oprócz podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę możemy cieszyć się długim urlopem. Maksymalnie do wykorzystania mamy już nie 26, ale aż 35 dni.W 2025 roku będziemy mieć aż 115 dni wolnych od pracy – i to bez wykorzystywania urlopu. Same weekendy to 104 dni. Będziemy też mogli odpocząć w ustawowo wolne od pracy dni świąteczne. Poza tym dzięki aktualnym przepisom Kodeksu pracy do wykorzystania mamy sporo urlopu.
Zmiany w Kodeksie pracy umożliwiają pracownikom lepiej zaplanować przysługujące im dni wolne. Już od 1 stycznia 2025 roku wprowadzone przepisy dają prawo do skorzystania z dwóch dni wolnego z powodu tzw. siły wyższej, a także pięciu dni urlopu opiekuńczego. Warto wiedzieć, że wolne dni nie są wliczane do wymiaru standardowego urlopu wypoczynkowego i przysługują wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę.
Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróż. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, nawet na długie trasy, wciąż pozostaje samochód. Dr Bartosz Fiałek apeluje do wszystkich kierowców, którzy na urlop planują dostać się autem. O tym nie powinni zapomnieć.
Powrót z urlopu bywa trudny. Dla dużej części podróżników, jedną z najbardziej znienawidzonych czynności po przybyciu do domu jest rozpakowanie walizek. Lekarz informuje, że nawet lepiej, gdy te pozostaną jakiś czas zamknięte. Choć wydaje się to niedorzeczne, jego zdaniem ma sens i sprawi, że nie sprowadzimy na siebie kłopotów.
Przeważnie jest tak, że gdy w związku z chorobą lekarz wystawia nam zwolnienie, nie powinniśmy wychodzić z domu. Podczas rekonwalescencji wskazany jest przecież odpoczynek i oszczędny tryb życia. Jest jednak wyjątek od tej reguły.O wiele więcej swobody ma pacjent, który otrzymuje L4 od psychiatry. W tym przypadku wychodzenie z domu, a nawet dalsze wyjazdy, są wręcz zalecane.
Powroty z urlopów bywają trudne. Niewiele osób wie jednak, że może być to związane z zespołem napięcia powakacyjnego, który potocznie nazywany jest stresem pourlopowym. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.