Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Nadmierne pocenie się latem. Ekspert podpowiada co robić
Fot. Canva

Nadmierne pocenie się latem. Ekspert podpowiada co robić

17 lipca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Nadpotliwość to stan, kiedy potu wydziela się o wiele więcej, co stanowi duży dyskomfort i często jest przyczyną kompleksów. Jednak nadmierne pocenie może wynikać nie tylko z wysokich temperatur, ale i z problemów zdrowotnych. Jeśli problem pojawił się nagle, warto poświęcić mu uwagę i wykonać prawidłową diagnostykę.

Nadpotliwość - co robić?

Gruczoły potowe, zlokalizowane na całym ciele, produkują każdego dnia około 500 ml potu . Ilość ta może się zwiększać np. w upalne dni lub pod wpływem stresu czy wysiłku fizycznego. Celem wydzielania potu jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej termoregulacji oraz usunięcie szkodliwych substancji z organizmu.

Wzmożona aktywność gruczołów potowych, czyli właśnie nadpotliwość, może dotyczyć całego ciała lub tylko określonej części (np. stóp lub dłoni). Statystycznie problem ten dotyczy około 3 proc. społeczeństwa.

- Czynniki emocjonalne, takie jak stres, niepokój i nerwowość, mogą stymulować gruczoły potowe, prowadząc do zwiększonej potliwości – mówi doktor medycyny funkcjonalnej Mayoni Gooneratne na łamach portalu woman&home.

Robią ci się zajady? To może być brak tej witaminy
To rzadziej spotykany objaw raka piersi. Czym jest tzw. "skórka pomarańczy"?

Z czego może wynikać nadmierne pocenie?

Może mieć ono podłoże nie tylko psychiczne, ale i czysto zdrowotne - do nadpotliwości może dochodzić przy zaburzeniach hormonalnych, cukrzycy, różnych infekcjach czy problemach z tarczycą. W sytuacji, gdy problem pojawia się nagle, należy wykonać badania krwi z uwzględnieniem glukozy, TSH, ft3 i ft4, a wyniki skonsultować z lekarzem. Zaburzenia hormonalne powodują także wyraźne zmiany w wyglądzie skóry (np. wypryski), wypadanie włosów czy problemy z libido lub z nastrojem. O wszystkich dolegliwościach należy powiedzieć lekarzowi.

Jak walczyć z nadpotliwością?

- Ograniczenie spożycia pikantnych potraw, kofeiny i alkoholu może pomóc w opanowaniu nadmiernej potliwości - mówi dermatolożka Aveen Connolly w rozmowie z woman&home. Ważna jest zmiana dotychczasowego trybu życia, zadbanie o higienę, stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ponieważ pot ma przykry zapach, a w wilgotnych miejscach szybko namnażają się bakterie , to odpowiednia higiena oraz stosowanie blokerów lub wysokiej jakości antyperspirantów zapobiega przykremu zapachowi i tym samym problemom społecznym.

Stosowanie antyperspirantów zawierających chlorek glinu na suchą, dobrze oczyszczoną skórę wieczorem lub rano powoduje tymczasowe zablokowanie przewodów potowych, co w konsekwencji zmniejsza ilość wydzielanego potu.

Zioła na nadpotliwość

Przecieranie ciała naparem z roślin, które wykazują działanie regulujące pracę gruczołów potowych, może być pomocne w walce z problemem. Do ziół takich zaliczamy:

  • szałwia,
  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • skrzyp polny,
  • liście orzecha,
  • melisa,
  • pokrzywa.

Nadpotliwość można leczyć również laserem lub poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej.

Zobacz też:

Wystarczy szklanka dziennie. Hitowy przepis na eliksir młodości

Niebezpieczne bakterie w fontannach. Tam nie szukaj ochłody

5 objawów zakrzepicy. Kiedy iść do lekarza?

Mycie bezpośrednio przed wizytą u ginekologa – tak czy nie? Odpowiada lekarka
Dojeżdżasz do pracy rowerem? W ten sposób zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko