Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Napięcie, kołatanie serca, drżenie rąk. To nie jest zwykły stres przed podróżą, to awiofobia
Fot. Shutterstock/Gorodenkoff

Napięcie, kołatanie serca, drżenie rąk. To nie jest zwykły stres przed podróżą, to awiofobia

18 lipca 2024

Rajskie wakacje w pięknym miejscu zbliżają się wielkimi krokami, a ty z każdym dniem, zamiast coraz bardziej się cieszyć, coraz bardziej się stresujesz? A największą obawą jest podróż samolotem?

Cóż, wiele osób stresuje się podróżą i lataniem. Samo odnalezienie się na lotnisku, czasami pośpiech, nerwowe pakowanie się — to nie jest przyjemne. Ale jeśli sama myśl o lataniu cię paraliżuje i odbiera radość z wakacji, to może być awiofobia. Na szczęście da się z nią walczyć.

Strach przed lataniem

Statystyki mówią, że około 1/3 Polaków odczuwa strach przed lataniem . A co najmniej połowa czuje dyskomfort w samolocie. Jednak tylko części z nich lęk odbiera możliwość podróżowania. Reszta próbuje się w ten czy inny sposób uspokoić, by jednak doświadczyć podróży.

Ci, którzy skarżą się najbardziej, mówią o silnych objawach: przyspieszony oddech, zawroty głowy, potliwość, wzmożone napięcie mięśni . Czasami pojawiają się także mdłości lub inne objawy ze strony układu pokarmowego, na przykład biegunka . Czasami pojawiają się ataki paniki. Objawy mijają po kilku godzinach od wylądowania.

Na długo przed wylotem osoby mające awiofobię odczuwają napięcie i dyskomfort. Stresują się i boją nawet w czasie planowania podróży, a co dopiero tuż przed wejściem na pokład samolotu. Czasami zabiera im to całą przyjemność podróżowania , bo w czasie pobytu na wakacjach obawiają się powrotu. Czasami lęk przed lataniem sprawia, że rezygnują w ogóle z wyjeżdżania w bardziej egzotyczne kierunki.

Kosztuje niecałe 20 zł, pomoże zlikwidować pajączki i nie tylko. Ta maść jest hitem
Suplementy nie są nam potrzebne! Lekarz wskazuje tylko jeden wyjątek

Awiofobii warto się przyjrzeć

Awiofobii warto się jednak przyjrzeć. Nie jest to być może ten rodzaj lęku, który niszczy nam życie na co dzień, ale może naprawdę wpłynąć na nasz wypoczynek, i oczywiście na całą rodzinę. Na szczęście latanie samolotem można oswajać.

Przyczyn lęku przed lataniem jest bardzo wiele. Według psychologii największe znaczenie mają czynniki środowiskowe. Lęku i strachu można bowiem nauczyć się z zewnątrz, na przykład od rodziców . Na awiofobię najbardziej narażone są osoby, które mają nadopiekuńczych rodziców lub wychowywały się u boku kogoś, kto na każdą sytuację reagował ogromnym lękiem.

Dotarcie do przyczyn problemu jest tutaj kluczowe, więc przyda się praca z psychoterapeutą. Osoby walczące z fobiami w zrozumiały sposób unikają czynników, które powodują u nich strach. Jednak właśnie przełamanie i doświadczanie może pomóc. Unikanie podróży tylko nasila fobię i powoduje jeszcze większe napięcie.

W żadnym wypadku nie sięgaj po alkohol!

Czasami osoby, które boją się latania, słyszą radę, by przed podróżą wychylić “jednego głębszego”. Nie jest to na pewno dobra opcja! Uważa się, że alkohol odpręża i czasami faktycznie tak jest. Często jednak działa jak katalizator dla emocji . Jest to silny depresant, który powiększa lęk, strach i smutek.

Nie wiadomo, jak na ciebie zadziała ten jeden drink. Może się okazać, że odczucia lękowe będą jeszcze większe. Alkohol także może zwiększyć negatywne odczucia związane ze zmianami ciśnienia w czasie lotu. Co więcej, kiedy jego poziom we krwi zacznie spadać, możesz poczuć się jeszcze gorzej, co będzie nasilać lęk i dyskomfort.

Awiofobię można wyleczyć

Awiofobię można wyleczyć. Jak w przypadku wszystkich fobii , najlepiej działa terapia poznawczo-behawioralna. Pierwsze efekty można zauważyć już po 2-3 miesiącach regularnych spotkań z terapeutą . Można także spróbować sobie pomóc, na przykład stosując techniki relaksacji, jak trening autogenny Schultza czy trening Jacobsona.

To sposoby na wyciszenie i rozluźnienie ciała, które działają we wszystkich momentach stresowych. Warto je praktykować codziennie jeszcze na długo przed wylotem , ponieważ zmniejszają napięcie. Uspokojenie oddechu, drżenia rąk i zniwelowanie ucisku w brzuchu sprawia, że umysł także staje się bardziej zrelaksowany.

Jeśli jednak strach jest zbyt silny, możesz na początku wspomóc się środkami farmaceutycznymi. Warto rozważyć wizytę u psychiatry, który może przepisać leki wyciszające i uspokajające, które bierze się tuż przed lotem.

Zobacz także:

Czujesz się samotny? Te emocje mogą zwiększać ryzyko udaru!

5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie

Agorafobia a fobia społeczna - czym się różnią? Specjalista wskazuje różnice

Szczupły człowiek też może być otyły. Lekarz wyjaśnia jak to możliwe
Nadmierne pocenie się latem. Ekspert podpowiada co robić
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko