Czujesz się samotny? Te emocje mogą zwiększać ryzyko udaru!
Według najnowszych badań osoby starsze, które doświadczają samotności są bardziej narażone (nawet o 56 proc.) na wystąpienie udaru mózgu niż osoby, które nie doświadczają samotności. Przy okazji najnowszych badań przypominamy o objawach ostrzegawczych, które mogą taki udar zwiastować.
Samotność a udar
Według nowego badania przeprowadzonego przez Harvard T.H. Chan School of Public Health, osoby starsze, które doświadczają chronicznej samotności, są o 56 proc. bardziej narażone na udar mózgu niż osoby, które samotności nie doświadczają. Autorzy badania poprosili dokładnie 12 161 dorosłych w wieku 50 lat i starszych, którzy nigdy nie mieli udaru, o podzielenie się informacjami na temat ich samotności. Cztery lata później 8 936 osób nadal uczestniczących w badaniu odpowiedziało na te same pytania.
Badani zostali podzieleni na cztery grupy na podstawie obu wyników ankiety:
- konsekwentnie niską - czyli ci, którzy dwukrotnie uzyskali niski wynik na skali samotności;
- remisja - czyli ci, którzy uzyskali wysoki wynik za pierwszym razem i niski za drugim razem;
- o niedawnym początku - czyli, ci którzy uzyskali niski wynik początkowo i wysoki w trakcie obserwacji;
- konsekwentnie wysoką - czyli ci, którzy uzyskali wysoki wynik w obu ankietach.
Grupa o konsekwentnie wysokiej samotności miała o 56 proc. wyższe ryzyko udaru mózgu niż grupa o konsekwentnie niskiej samotności. Również pozostałe dwie grupy nie miały podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru.
Wyniki badania zostały opublikowane w poniedziałek w eClinicalMedicine. Wiadomo już, że konieczne są dodatkowe badania, które wykażą jeszcze większy związek samotności z udarem.
- Osoby chronicznie samotne są bardziej narażone na udar mózgu - powiedział główny autor Yenee Soh, pracownik naukowy na Wydziale Nauk Społecznych i Behawioralnych w rozmowie z nypost.com - Jeśli nie zajmiemy się ich poczuciem samotności, w skali mikro i makro, może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Ciemna kropka na paznokciu? To może być pierwszy objaw czerniaka Jesienne 14. emerytury będą wcześniej. Część seniorów już wkrótce dostanie pieniądzePierwsze objawy udaru
W jednym z wywiadów z nami, kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska wyjaśniła, że podstawowym objawem udaru jest niedowład jakiejś części ciała.
- Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę. Niedowład może też dotyczyć pojedynczej kończyny górnej lub dolnej, natomiast pojedyncze ognisko uszkodzenia mózgu nie może wywołać jednoczasowo niedowładu lewej ręki i prawej nogi lub odwrotnie. Bardzo częstym objawem, widocznym na pierwszy rzut oka, jest opadanie kącika ust oraz wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy (lewej bądź prawej) - to jest również wynik niedowładu mięśni twarzy- podkreśliła kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Czy organizm wysyła sygnały ostrzegawcze przed wystąpieniem udaru? Kardiolożka podkreśliła, że mogą one wystąpić:
– Ostrzegawczym sygnałem są epizody przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA), czyli krótkotrwałe i samoistnie ustępujące zaburzenia widzenia, mowy, pamięci czy świadomości, a także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej ręki, nogi czy twarzy. Zwykle całkowicie ustępują po kilku minutach lub kilku godzinach, natomiast nie wolno ich bagatelizować, gdyż oznaczają wysokie ryzyko wystąpienia pełnoobjawowego udaru mózgu w najbliższym czasie – mówiła w rozmowie z nami.
Polecamy: Polacy bagatelizują tę chorobę, bo przypomina przeziębienie. Lista chorych rośnie z dnia na dzień
Co robić, jeśli podejrzewamy udar?
Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego należy niezwłocznie udać się na najbliższy oddział ratunkowy lub wezwać karetkę pogotowia. Należy pamiętać, że wyróżniamy dwa typy udaru: niedokrwienny oraz krwotoczny. Niedokrwienny występuje znacznie częściej, stanowiąc ok 80 proc. wszystkich przypadków udaru, gdzie mówi się o nim “zawał mózgu”. O udarze krwotocznym mówi się potocznie “wylew”.
Zobacz też:
Quiz z anatomii. Jak dużą masz wiedzę?
Wylatujesz do egzotycznego kraju? Koniecznie zaszczep się i sprawdź aktualny cennik szczepień
Wracasz z urlopu i nie jesteś sobą? To zespół napięcia pourlopowego