Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > 5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie
Daria  Siemion
Daria Siemion 19.04.2024 16:03

5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie

Guma do żucia na ręce
fot. Shutterstock / Melnikov Dmitriy

Jedni panicznie boją się utraty pracy, inni chorób, jeszcze inni obawiają się o swoich bliskich. Są jednak ludzie, których lęki są dość nietypowe. Oto 5 najdziwniejszych fobii na świecie.

Fobia to lęk wywołany przez sytuacje lub rzeczy, które nie są niebezpieczne. Najczęściej występującą fobią jest fobia społeczna (strach przed ludźmi), kynofobia (strach przed psami) i akrofobia (lęk wysokości). Na drugim biegunie plasują się te najdziwniejsze i najrzadsze, jak np. lęk przed gumą do żucia, kolorem żółtym czy guzikami. A to jeszcze nie koniec…

1. Basifobia

Basifobia to lęk przed chodzeniem i upadkiem. W najcięższych wypadkach doprowadza do tego, że chorzy są przykuci do łóżka lub kupują sobie elektryczny skuter. W lżejszych sprawia, że ograniczają chodzenie do minimum, preferując jazdę samochodem, na skutek czego pogarsza się ich zdrowie – mięśnie nóg ulegają osłabieniu, pogarsza się krążenie i zwiększa ryzyko zawału oraz miażdżycy.

pexels-sebastian-663454.jpg
Basifobia - lęk przed chodzeniem Fot. Pexels / Sebastian Arie Voortman
Agorafobia a fobia społeczna - czym się różnią? Specjalista wskazuje różnice Fobia szkolna - przyczyna niejednej dziecięcej tragedii. Socjoterapeutka uczy, jak ją rozpoznać

2. Ksantofobia

Ksantofobia to przeraźliwy strach przed kolorem żółtym. Osoba cierpiąca na taką fobie może wyłączyć mecz, kiedy piłkarz dostanie żółtą kartkę, nie umówić się więcej na randkę z dziewczyną, która przyszła w żółtej sukience albo jeszcze gorzej – doznać na jej widok ataku paniki i uciec. Niektórym robi się niedobrze na samo słowo “żółty” i nie potrafią funkcjonować w sąsiedztwie tego koloru – pocą im się ręce, mają duszności.

pexels-olly-3758113.jpg
Żółta sukienka – koszmar dla kogoś z ksantofobią Fot. Pexels / Andrea Piacquadio

3. Koumpounofobia

Znacie ten przesąd, że na widok kominiarza trzeba złapać się za guzik, bo przynosi to szczęście? Cóż, osoba z koumpounofobią nigdy tego nie zrobi, ponieważ... boi się guzików. Może bać się sweterka z guzikami, zakładania spodni z guzikiem, dotknięcia guzika lub jego widoku. Sprawia to trudności przy zakupie ubrania, ponieważ po pierwsze, trzeba wybierać te z suwakami, a po drugie, trzeba chodzić po sklepach pełnych guzików.

pexels-blue-bird-7243122.jpg
Osoba z koumpounofobią boi się guzików Fot. Pexels / Blue Bird

4. Chiclefobia

Chiclefobia to paniczny strach przed gumą do żucia: żuciem jej, zapachem, wdepnięciem w nią, widokiem kogoś, kto żuje gumę. Bierze się przede wszystkim z obrzydzenia do ilości bakterii trzymanych w jamie ustnej, następnie przenoszonych na gumę.  Osoby mające ten rodzaj fobii potrafią wysiąść z autobusu, bo ktoś żuje gumę. Może stresować je też dźwięk żucia gumy. W ekstremalnych przypadkach mogą doznawać ataków paniki.

pexels-karolina-grabowska-7680139.jpg
Guma do żucia –  źródło lęku dla osób z chiclefobią Fot. Pexels / Karolina Grabowska

5. Eisoptrofobia

Eisoptrofobia to strach, którego na pewno nie mają influencerki, ponieważ polega on na strachu przed własnym odbiciem w lustrze lub w wersji rozszerzonej – oglądaniu siebie na zdjęciach i filmach. Początkowo przejawia się jako niechęć, później urasta do rangi fobii. Chorzy na własny widok mogą doznawać ataków paniki, czuć się źle, mieć nudności. To jedna z tych fobii, która z całą pewnością wymaga leczenia.

pexels-alex-green-5699864.jpg
Osoba z zaawansowaną eisoptrofobią nigdy nie spojrzy w lustro Fot. Pexels / Alex Green

Zobacz też:

To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Polecane