Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Wracasz z urlopu i nie jesteś sobą? To zespół napięcia pourlopowego
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 11.07.2024 16:06

Wracasz z urlopu i nie jesteś sobą? To zespół napięcia pourlopowego

Zespół napięcia pourlopowego
Fot. Freepic

Powroty z urlopów bywają trudne. Niewiele osób wie jednak, że może być to związane z zespołem napięcia powakacyjnego, który potocznie nazywany jest stresem pourlopowym. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.  

Co to jest stres pourlopowy?

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, więc wiedza o tym, jak radzić sobie z napięciem pourlopowym może okazać się bardzo przydatna. Tym bardziej że z badań przeprowadzonych przez Institute of Leadership and Management, wynika, że 40 proc. osób jest bardziej zestresowanych po urlopie niż przed nim.  

Stres pourlopowy, to jak sama nazwa wskazuje, nadmierny stres, który dotyka pracowników po powrocie do pracy z urlopu. Jego objawy to: bóle głowy, dolegliwości układu pokarmowego, nadmierna potliwość, trudności z koncentracją, apatia, nudności, przyspieszony oddech i szybsze bicie serca.

2149185241.jpg
Fot. Freepic

 

Jak pozbyć się cellulitu z ud? Ten domowy sposób naprawdę działa Gdy zaczyna się białaczka, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Widać je na skórze

Jak uniknąć zespołu napięcia pourlopowego?

Zespół napięcia pourlopowego nie musi być zjawiskiem negatywnym - może działać mobilizująco. Większość woli go jednak uniknąć. Czy to w ogóle możliwe? Tak. 

Warto postawić na odpowiednio długi urlop, który pozwoli nam dobrze wypocząć i wrócić do pracy z oczyszczoną głową i zapałem do pracy. Ważne jest też, by od razu po powrocie z urlopu nie rzucać się w wir pracy, a podejść do tego z głową.  

 

Zanim wyjedziesz na wakacje, dokończ wszystkie sprawy

Ważne jest też, by przed urlopem dokończyć wszystkie rozpoczęte zadania. Z pewnością nie zaszkodzi to w uniknięciu zespołu napięcia pourlopowego.

“Okazuje się, że aż w 94% wyższy poziom zadowolenia na wakacjach osiągamy poprzez skuteczne planowanie. W miarę możliwości należy zamknąć wszystkie realizowane przez nas projekty w pracy, a po powrocie zacząć od opracowania skutecznego harmonogramu działania” - informuje Marta Rolnik-Warmbier, psycholog oraz trener rozwoju osobistego z kliniki Columna Medica. 

Czytaj też:

Sinice w Bałtyku pojawiły się wcześniej. Gdzie się nie kąpać?

Top 5 sanatoriów w Polsce. Gdzie spędzić urlop? Sanatoria na NFZ i pełnopłatne

Top 5 sanatoriów w Polsce. Gdzie spędzić urlop? Sanatoria na NFZ i pełnopłatne