Nebulizator dla dzieci – rodzaje, wybór najlepszego
Nebulizator dla dzieci – jak działa?
Nebulizator to urządzenie wykorzystujące sprężone powietrze, ultradźwięki lub drgania o niskiej częstotliwości do konwersji ciekłego leku w mgiełkę, którą pacjent wdycha do płuc – płyn rozbijany jest na malutkie cząsteczki, dzięki czemu może łatwo przedostać się do dolnych dróg oddechowych. Podczas korzystania z nebulizatora lek jest podawany przez maskę lub ustnik. Odmierzoną wcześniej ilość płynnego leku lub soli fizjologicznej umieszcza się w zbiorniku, a rurkę kompresora podłącza się do inhalatora.
Często wymiennie do pojęcia nebulizator używa się terminu inhalator, nie jest to jednak prawidłowe. Nebulizator jest częścią inhalatora – pojemnikiem, w którym przy użyciu kompresji lub wibracji dochodzi do przekształcenia leku w drobną mgiełkę. Inhalatorem nazywamy również małe, przenośnie dozowniki, które dostarczają niewielkich dawek leku, a ich podanie polega na zsynchronizowaniu wdechu z uwolnieniem preparatu. Stosuje się je głównie u osób z astmą oskrzelową.
Zwłaszcza w przypadku pacjentów pediatrycznych zdecydowanie skuteczniejszą i wygodniejszą metodą jest nebulizacja. Nebulizator dla dzieci często ma zabawny kształt i przyjazne kolory, dzięki czemu cały proces inhalacji nie jest dla dziecka stresujący.
Nebulizator dla dzieci – rodzaje
Jak wybrać najlepszy nebulizator dla dzieci? Istnieje kilka rodzajów tego urządzenia:
Nebulizatory pneumatyczne (pneutmatyczno-tłokowe) – dostarczają powietrze ze sprężarki tłokowej, które zamienia ciecz w mgłę o wielkości cząstek około 4-5 μ. Są tańsze niż nebulizatory ultradźwiękowe, ale wykazano, że są równie skuteczne w leczeniu większości chorób układu oddechowego, są jednak dość głośne. Mogą być stosowane z dowolnymi lekami, także u niemowląt.
Nebulizatory ultradźwiękowe – do przekształcenia leku w mgiełkę używają wibracji dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Są ciche, lekkie i niewielkie. Mają jednak sporą wadę – do nebulizacji za ich pomocą nie można podawać sterydów i wielu antybiotyków. Są również kosztowne w zakupie i eksploatacji.
Nebulizatory siateczkowe (MESH) – zawierają perforowaną wibrującą membranę, przez otwory której roztwór „przeciska się”, zamieniając płyn w chmurę aerozolu. Ponadto cząsteczki płynu są tak małe, że z łatwością docierają nawet do pęcherzyków płucnych. Inhalatory membranowe są najbardziej kompaktowymi, lekkimi i wygodnymi w użyciu urządzeniami tego typu, są w stanie działać nawet przez kilka godzin bez przerwy.
Nebulizator dla dzieci – parametry
Wybierając nebulizator dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:
MMAD – określa on wielkość cząstek, ich optymalny rozmiar to 2-3μm,
frakcja respirabilna – frakcja aerozolu (procent cząstek) wnikająca do dróg oddechowych, powinna ona być wyższa niż 70%,
ciągły tryb pracy,
martwa objętość – ilość płynu, jaka zostaje w nebulizatorze po zakończonej inhalacji; powinna być jak najniższa,
poziom hałasu – jest istotny zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które mogą bać się głośnego urządzenia; najcichsze są nebulizatory siateczkowe – generują nie więcej niż 20 dB, dla porównania nebulizatory kompresorowe generują ok. 45–55 dB,
dodatkowy osprzęt, taki jak: maseczki, ustniki, irygator do nosa.
Nebulizator dla dzieci – wybór najlepszego
Wybór nebulizatora dla dzieci powinien rozpocząć się od dokładnego zdefiniowania potrzeb: w jakich sytuacjach będzie używany, kto będzie z niego korzystał oraz jakim budżetem dysponujemy.
Jeśli nebulizator będzie używany często, do leczenia nawracających infekcji układu oddechowego, u kilkorga dzieci, najlepszy będzie nebulizator pneumatyczno-tłokowy z dużym zbiornikiem (co najmniej 100 ml) i wielkością cząstek ok. 3μm.
Alergicy, astmatycy i osoby z innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego, które mogą wymagać skorzystania z nebulizatora w różnych sytuacjach, także poza domem, powinny zakupić kompaktowy nebulizator siateczkowy o dużej szybkości rozpylania. Warto wiedzieć o tym, że niektóre apteki umożliwiają wypożyczenie takiego sprzętu na kilka dni.