Nie żyje Stanisław Tym. Aktor cierpiał na poważną chorobę
Nie żyje Stanisław Tym – legendarny aktor, satyryk i felietonista tygodnia "Polityka". Gwiazda kultowych filmów Stanisława Barei zmarła w wieku 87 lat. Artysta chorował na nowotwór. "Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru" – wspomina go "Polityka".
Stanisław Tym zmarł w wieku 87 lat
"Z ogromnym żalem informujemy o
śmierci Stanisława Tyma
, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru"
– czytamy w piątkowym wydaniu tygodnika "Polityka".
I dalej:
"Przeżył powstanie warszawskie w piwnicy walczącego miasta. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW i aktorstwo na PWST, ale do kina i felietonu dotarł poprzez kabaret - jeszcze pracując jako bramkarz i szatniarz w klubie Stodoła, proponował skecze Studenckiemu Teatrowi Satyryków".
Stanisław Tym miał raka żołądka
Stanisław Tym od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą. Aktor chorował na nowotwór żołądka. W walce o zdrowie wspierała go żona Ann Kokozow-Tym, która zmarła w lipcu zeszłego roku.
Rak żołądka – "cichy zabójca"
Rak żołądka to jeden z najczęściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego. Lek. med. Olga Urbanowska-Domańska, specjalistka onkologii klinicznej, tłumaczy naszemu portalowi, że rak ten często rozwija się powoli i bez wyraźnych objawów.
– Rak żołądka w swojej wczesnej postaci często nie powoduje dolegliwości. Jest to nowotwór postępujący skrycie i powoli –
mówi lekarka.
Z danych statystycznych wynika, że rak żołądka najczęściej dotyka osoby w wieku 50–70 lat, jednak, jak zaznacza Urbanowska-Domańska, w jej gabinecie diagnozowane są coraz młodsze osoby.
– Zazwyczaj są to osoby w wieku 50–70 lat, jednak coraz częściej trafiają do nas młodzi pacjenci, nawet 20-30 letni, w zaawansowanych stadiach choroby.
Pierwsze objawy raka żołądka bywają bardzo subtelne i niespecyficzne . Pacjenci zgłaszają dolegliwości takie jak uczucie pełności, szybkie uczucie sytości czy refluks. Wielu z nich podejrzewa u siebie wrzody żołądka.
Lekarka w rozmowie z Pacjentami apeluje, aby nie ignorować dolegliwości ze strony układu pokarmowego i regularnie się badać.
Zobacz też:
Tak poznasz, że w jelicie rośnie rak. To najczęściej ignorowany objaw
Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną
Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego