Rak żołądka boli w ten sposób. Onkolog tłumaczy
Rak żołądka często rozwija się bezobjawowo, co czyni go jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Jakie symptomy mogą budzić niepokój i kiedy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy o to specjalistkę onkologii klinicznej, lek. med. Olgę Urbanowską-Domańską.
Rak żołądka – cichy zabójca
Rak żołądka to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów przewodu pokarmowego. Lek. med. Olga Urbanowska-Domańska, specjalistka onkologii klinicznej, wyjaśnia, że rak ten często rozwija się powoli i bez wyraźnych objawów. – Rak żołądka w swojej wczesnej postaci często nie powoduje dolegliwości. Jest to nowotwór postępujący skrycie i powoli – mówi lekarka.
Statystyki pokazują, że pacjenci z rakiem żołądka stanowią drugą pod względem częstości grupę nowotworów przewodu pokarmowego. Najczęściej choroba ta dotyka osoby w wieku 50–70 lat, jednak, jak zaznacza Urbanowska-Domańska, coraz częściej diagnozowani są młodsi pacjenci. – Zazwyczaj są to osoby w wieku 50–70 lat, jednak coraz częściej trafiają do nas młodzi pacjenci, nawet 20-30 letni, w zaawansowanych stadiach choroby.
Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Nigdy go nie ignorujObjawy raka żołądka
Wczesne objawy raka żołądka mogą być bardzo subtelne i niespecyficzne. Pacjenci najczęściej zgłaszają uczucie pełności w nadbrzuszu, szybkie przejadanie się, refluks żołądkowo-przełykowy czy dolegliwości przypominające chorobę wrzodową. Lekarka podkreśla, że takie symptomy powinny być zawsze traktowane poważnie.
– U pacjenta z przewlekłymi dolegliwościami, u którego standardowe leczenie nie przynosi rezultatów, należy zawsze wykonać gastroskopię, aby wykluczyć nowotwór – radzi lek.med. Urbanowska-Domańska.
Istotnym czynnikiem ryzyka raka żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. To istotny element predysponujący do rozwoju nowotworu, dlatego jego wykluczenie lub potwierdzenie w przypadku niepokojących objawów ma ogromne znaczenie.
Ból w raku żołądka
W zaawansowanych stadiach raka żołądka pacjenci często doświadczają nasilonego bólu. Może on być związany z przerzutami do innych narządów, takich jak wątroba. – W zaawansowanym stadium choroby, pacjenci są wyniszczeni, wychudzeni, mają nasilone dolegliwości bólowe związane z przerzutami do innych narządów – opisuje specjalistka.
Charakter bólu i jego umiejscowienie mogą być różne, co często utrudnia szybką diagnozę. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z przewlekłymi bólami w obrębie jamy brzusznej nie ignorowały dolegliwości i nie odpuszczały postawienia diagnozy.
Diagnostyka raka żołądka
Podstawowym badaniem potwierdzającym lub wykluczającym raka żołądka jest gastroskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. – Gastroskopia to kluczowe narzędzie w diagnostyce raka żołądka, pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza żołądka i pobranie próbek – mówi lek.med. Urbanowska-Domańska.
W bardziej zaawansowanych przypadkach przydatne są inne metody obrazowe, takie jak tomografia komputerowa z kontrastem, która pozwala ocenić zaawansowanie choroby. W niektórych przypadkach wykonuje się także badanie PET-CT, by wykluczyć obecność przerzutów odległych.
Niestety, w Polsce gastroskopia nie jest badaniem przesiewowym, co odróżnia nas od Japonii, gdzie z powodu wysokiej częstości występowania raka żołądka jest to rutynowe badanie. Taki przesiew mógłby znacząco przyczynić się do wcześniejszego wykrywania tego “cichego zabójcy” – raka żołądka.
Zobacz też:
Fakty i mity o raku żołądka i Helicobacter pylori. Czy ta bakteria powoduje raka żołądka?
Mąka kokosowa. Bez glutenu, dobra na cholesterol i dla cukrzyków