Rak żołądka często rozwija się bezobjawowo, co czyni go jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Jakie symptomy mogą budzić niepokój i kiedy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy o to specjalistkę onkologii klinicznej, lek. med. Olgę Urbanowską-Domańską.
Dermatolodzy mówią, że skóra to zwierciadło, w którym odbija się kondycja naszego ciała. Jej stan, pojawiające się na niej zmiany, mogą świadczą o poważnych chorobach, w tym o raku żołądka. Jakie objawy skórne daje ten nowotwór?
Stolec to cenne źródło informacji na temat naszego zdrowia. Jeśli przybiera nietypowy kształt lub kolor, może być skutkiem choroby. Jaki kolor ma stolec przy raku żołądka i jakie objawy powinny skłonić do dalszej diagnostyki?
Rak żołądka jest bardzo podstępną chorobą. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się dolegliwości, zazwyczaj jest już w stanie zaawansowanym. Pierwsze objawy są nieswoiste i mogą być mylone z chorobą wrzodową. Jak objawia się rak żołądka? Jak można go wykryć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Olgą Urbanowską – Domańską, specjalistą onkologii klinicznej.
Zakażenie H.pylori dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodszych. Przeważnie przebiega bezobjawowo, więc nosiciel nawet nie wie, że nim jest. U niektórych pojawiają się symptomy, które zdradzają, że w żołądku znajduje się bakteria. H. pylori to główny czynnik ryzyka raka żołądka - pocieszającym jest fakt, że można go wyleczyć. Sprawdź, jak poznać objawy.
Na temat jednego z najbardziej śmiercionośnych nowotworów wiadomo już wiele, ale wciąż wiedza ta nie jest wystarczająco powszechna. Dodatkowo, część krążących na jego temat opinii to szkodliwe mity, które mogą utrudnić profilaktykę lub wczesne rozpoznanie choroby. Nieprawdziwe informacje dotyczące raka żołądka oraz odpowiedzialnej za ok. 80 proc. zachorowań bakterii Helicobacter pylori postanowili zdemaskować twórcy kolejnej już odsłony kampanii „Servier – Wyłącz Raka”. Jednocześnie oprócz mitów popularyzują fakty, których znajomość może ratować życie.Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest ok. 5 tys. przypadków raka żołądka, częściej u mężczyzn i w większości przypadków w stadium zaawansowanym. Aż 90-99 proc. diagnoz stanowią tzw. gruczolaki, trudne do leczenia w późniejszych stadiach choroby. Przyczyną powstawania większości z nich jest bakteria Helicobacter pylori, którą można zakazić się drogą pokarmową, najczęściej jeszcze w dzieciństwie. Choć w ostatnich dekadach poprawiły się ogólne warunki sanitarno higieniczne i możliwości skutecznego leczenia, zakażona tym patogenem jest nadal znaczna część społeczeństwa. To z kolei kluczowa informacja w kontekście profilaktyki raka żołądka.
Rak żołądka to jeden z najczęstszych raków w naszym kraju. Jednym z głównych czynników ryzyka jest bakteria. Ta sama, która wywołuje wrzody żołądka. Można ją wyłapać prostym testem i wyleczyć.Ponad 40 procent zachorowań na raka żołądka w Polsce, jest wykrywanych dopiero wtedy, gdy już są przerzuty do innych narządów. Rak żołądka jest piątym najczęściej diagnozowanym rodzajem raka na świecie. I zajmuje trzecie miejsce na liście nowotworów złośliwych powodujących najwięcej zgonów.Bakteria, która może doprowadzić do rozwoju raka żołądka to Helicobacter pylori. Nie dość, że wykrywają ją testy, to jeszcze można wyleczyć ją antybiotykiem. To ta sama bakteria, która wywołuje też wrzody żołądka. Rys. kampania „Servier - Wyłącz Raka”