Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Żołądka

Rak Żołądka

rak żołądka, nowotwór

lek. Olga Urbanowska - Domańska, rak żołądka
04.05.2024 10:10 Wczesne objawy raka żołądka. Mogą być mylone z chorobą wrzodową

Rak żołądka jest bardzo podstępną chorobą. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się dolegliwości, zazwyczaj jest już w stanie zaawansowanym. Pierwsze objawy są nieswoiste i mogą być mylone z chorobą wrzodową. Jak objawia się rak żołądka? Jak można go wykryć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Olgą Urbanowską – Domańską, specjalistą onkologii klinicznej. 

H.pylori test
06.02.2024 19:19 Ta bakteria wywołuje wrzody, a nawet raka żołądka. Poznaj pierwsze objawy zakażenia

Zakażenie H.pylori dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodszych. Przeważnie przebiega bezobjawowo, więc nosiciel nawet nie wie, że nim jest. U niektórych pojawiają się symptomy, które zdradzają, że w żołądku znajduje się bakteria. H. pylori to główny czynnik ryzyka raka żołądka - pocieszającym jest fakt, że można go wyleczyć. Sprawdź, jak poznać objawy.  

rak żołądka
14.12.2023 15:02 Fakty i mity o raku żołądka i Helicobacter pylori. Czy ta bakteria powoduje raka żołądka?

Na temat jednego z najbardziej śmiercionośnych nowotworów wiadomo już wiele, ale wciąż wiedza ta nie jest wystarczająco powszechna. Dodatkowo, część krążących na jego temat opinii to szkodliwe mity, które mogą utrudnić profilaktykę lub wczesne rozpoznanie choroby. Nieprawdziwe informacje dotyczące raka żołądka oraz odpowiedzialnej za ok. 80 proc. zachorowań bakterii Helicobacter pylori postanowili zdemaskować twórcy kolejnej już odsłony kampanii „Servier – Wyłącz Raka”. Jednocześnie oprócz mitów popularyzują fakty, których znajomość może ratować życie.Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest ok. 5 tys. przypadków raka żołądka, częściej u mężczyzn i w większości przypadków w stadium zaawansowanym. Aż 90-99 proc. diagnoz stanowią tzw. gruczolaki, trudne do leczenia w późniejszych stadiach choroby. Przyczyną powstawania większości z nich jest bakteria Helicobacter pylori, którą można zakazić się drogą pokarmową, najczęściej jeszcze w dzieciństwie. Choć w ostatnich dekadach poprawiły się ogólne warunki sanitarno higieniczne i możliwości skutecznego leczenia, zakażona tym patogenem jest nadal znaczna część społeczeństwa. To z kolei kluczowa informacja w kontekście profilaktyki raka żołądka.

rak żołądka
21.11.2023 12:44 Czy wrzody żołądka prowadzą do raka? I co złego robi jedna bakteria

Rak żołądka to jeden z najczęstszych raków w naszym kraju. Jednym z głównych czynników ryzyka  jest bakteria. Ta sama, która wywołuje wrzody żołądka. Można ją wyłapać prostym testem i wyleczyć.Ponad 40 procent zachorowań na raka żołądka w Polsce, jest wykrywanych dopiero wtedy, gdy już są przerzuty do innych narządów. Rak żołądka jest piątym najczęściej diagnozowanym rodzajem raka na świecie. I zajmuje trzecie miejsce na liście nowotworów złośliwych powodujących najwięcej zgonów.Bakteria, która może doprowadzić do rozwoju raka żołądka to Helicobacter pylori. Nie dość, że wykrywają ją testy, to jeszcze można wyleczyć ją antybiotykiem. To ta sama bakteria, która wywołuje też wrzody żołądka. Rys. kampania „Servier - Wyłącz Raka”