Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Nietypowe objawy cukrzycy. Nie każdy od razu kojarzy je z tą przypadłością
canva.com

Nietypowe objawy cukrzycy. Nie każdy od razu kojarzy je z tą przypadłością

12 kwietnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Cukrzyca to powszechna choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Cukrzyca typu 1 związana jest z czynnikami genetycznymi i dotyczy osób młodych. Cukrzyca typu 2, nazywana cukrzycą dorosłych to głównie skutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Oprócz objawów typowych dla cukrzycy, mogą pojawić się także dolegliwości zupełnie niekojarzone z tą jednostką chorobową.

Jakie są typowe objawy cukrzycy?

Objawy cukrzycy typu 1 oraz typu 2 są podobne, jednak różnią się dynamiką narastania. W cukrzycy typu 1 dolegliwości pojawiają się nagle i zazwyczaj wszystkie naraz. W cukrzycy typu 2 w zależności od poziomu glukozy rozwijają się stopniowo miesiącami, a nawet latami. Na początku mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym, który powoli przechodzi w cukrzycę.

Do typowych objawów cukrzycy należą:

  • nadmierna senność
  • osłabienie
  • wzmożone pragnienie
  • nadmierne oddawanie moczu
  • nagłe chudnięcie
  • obniżony nastrój
  • ropne zmiany skórne
  • przewlekłe i trudno gojące się rany

Projekt bez tytułu - 2023-04-12T150739.975.png

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Ich przyczyny są zupełnie odmienne
Czy cukrzycy mogą jeść owoce? Zapytaliśmy lekarza, odpowiedź nie pozostawia złudzeń

Jakie są nietypowe objawy cukrzycy?

W cukrzycy mogą pojawić się objawy nietypowe, będące lekceważone lub też błędnie przypisywane innych schorzeniom. Warto dodać, że nadmiar cukru w organizmie może prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak stany depresyjne i lękowe.

Do nietypowych objawów cukrzycy należą:

  • depresja
  • stany lękowe
  • rozdrażnienie
  • agresja
  • wzmożony apetyt
  • zaburzenia widzenia
  • pogorszenie słuchu

Jak wykryć cukrzycę?

Cukrzyca rozpoznawana jest na podstawie badań laboratoryjnych. Głównym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce cukrzycy jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz tzw. hemoglobiny glikowanej. Krew do badania pobierana jest u pacjenta będącego na czczo (po 8 -12 godzinach bez jedzenia i picia słodkiego). Jeżeli poziom glukozy na czczo wynosi około 100 – 125 mg/dl, musimy poszerzyć diagnostykę i wykonać tzw. test obciążenia glukozą.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Test obciążenia glukozą polega na określeniu poziomu glukozy na czczo oraz dwie godziny po podaniu glukozy. Najpierw pacjent ma pobieraną krew na czczo, a następnie wypija 75 gram glukozy rozpuszczonej w 250 – 300 mililitrach wody i czeka 2 godziny na kolejne badanie. Jeżeli wynik na czczo przekracza 125, czyli 126 i powyżej, mówimy o cukrzycy. Wynik po podaniu glukozy (po dwóch godzinach) przekraczający 200, również wskazuje na cukrzycę.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja